Izmir Veya Muğla'da Lutiyen (luthier) Önerisi Olan?

Merhabalar,
Gitarımın perdelerini değiştirmek istiyorum. Ankara'da Kenan ustadan başkasına gitmedim bu zamana kadar. 4-5 yıldır Muğlada'yım. En yakın götürüp bırakabileceğim yer İzmir var. Bu bölgelerde güvenilir bir lütiyen aramaktayım. Bilgisi olan arkadaşlar adreslerini veya nasıl ulaşacağımı da belirterek yardımcı olabilirlerse sevinirim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
kendin yapamaz mısın? dene olmazsa luthiere götürürsün bence..
perde değişimi, klavye temizliği falan gözümü korkutuyor.... o da bir taraftan aklımda ama :) en iyisi onunla ilgili de biraz video falan izleyeyim en iyisi.... o zaman fretleri ne almalıyım nasıl karar verilir? nerden temin etmeli yurtdışı mı? yoksa gerek yok mu? gibi bir sürü sorular sorular... cesaret için teşekkürler.

Erkan Sızarlar'ı da incelemekteyim. @garett teşekkürler bilgi için.

Fretleri kendiniz çakma mevzusuna girmeyin bence. Öyle kolay bir iş değil bildiğim kadarıyla. Klavye temizliği vs için bakım ürünleri var. Rosewood tuşe için limon yağı gibi. Tel değiştirme sıklığınıza göre 2 ya da 3 seferde bir limon yağıyla temizlemeniz yeterli olur bence. Sap ve entonasyon ayarı gibi olaylar da biraz tecrübe ile halledilebilir. Ama eğer hiç tecrübeniz yoksa fret çakma olayına girip sapı ya da tuşeyi yalan etmeyin sonra.

Fretleri kendiniz çakma mevzusuna girmeyin bence. Öyle kolay bir iş değil bildiğim kadarıyla. Klavye temizliği vs için bakım ürünleri var. Rosewood tuşe için limon yağı gibi. Tel değiştirme sıklığınıza göre 2 ya da 3 seferde bir limon yağıyla temizlemeniz yeterli olur bence. Sap ve entonasyon ayarı gibi olaylar da biraz tecrübe ile halledilebilir. Ama eğer hiç tecrübeniz yoksa fret çakma olayına girip sapı ya da tuşeyi yalan etmeyin sonra.
Genel klavye bakımını yapıyorum. Sap ve entonasyon ayarlarını da bir yere kadar becerebiliyorum ama dediğiniz gibi önceden de araştırmıştım şimdi de baktım neden bu zamana kadar fret değiştirme işine girmediğimi bir kez daha anladım. Alet edevatı iyi ve yeterli olmayan, bir birikimi ve bilgisi yeterli olmayanların hiç bulaşmaması gerekiyormuş.

Dostum ben gitar çalabilecek kadar yeteneği olan arkadaşların bazı modlamaları da yapabilmeleri gerektiği düşüncesindeyim. 3 gündür squier, fender ve sx gitarımın birbirleri arasında döndürmediğim parçası kalmadı, onun manyetiği ona, onun sapı ona öbürünün, switch öbürüne:) sap ayarları fln.... korkacak bişi yok, sonuçta uzaya gönderilecek modülün parçalarını biraraya getirmiyorsun:) Bence her gitaristin belki de staj yapabileceği bir gitara ihtiyacı olabilir.O gitar üzerinde sap, eşik , fret çakma, çıkarma, köprü takma çıkarma manyetik modlama vs vs... yaptığını düşünürsen oldukça deneyim ve hız kazanılabilir. 150-200 tl lik bir gitarda hepsi yapılabilir. Düşün ki kardeş Aydın dan gidip geleceksin. Yakın bile olsa nerden baksan 100 tl gidecek, Balık tutmayı öğrenmek daha mantıklı değil mi:)

Dostum ben gitar çalabilecek kadar yeteneği olan arkadaşların bazı modlamaları da yapabilmeleri gerektiği düşüncesindeyim. 3 gündür squier, fender ve sx gitarımın birbirleri arasında döndürmediğim parçası kalmadı, onun manyetiği ona, onun sapı ona öbürünün, switch öbürüne:) sap ayarları fln.... korkacak bişi yok, sonuçta uzaya gönderilecek modülün parçalarını biraraya getirmiyorsun:) Bence her gitaristin belki de staj yapabileceği bir gitara ihtiyacı olabilir.O gitar üzerinde sap, eşik , fret çakma, çıkarma, köprü takma çıkarma manyetik modlama vs vs... yaptığını düşünürsen oldukça deneyim ve hız kazanılabilir. 150-200 tl lik bir gitarda hepsi yapılabilir. Düşün ki kardeş Aydın dan gidip geleceksin. Yakın bile olsa nerden baksan 100 tl gidecek, Balık tutmayı öğrenmek daha mantıklı değil mi:)
Ya çok doğru aslında ama bir kaç önemli nokta var. Bunları deneme yanılma yolu ile öğrenecek bir gitar, hepsine ayıracak zaman, kullanılacak aletleri bulmak bunlara ayrıca bütçe ayırma, bu işleri yapacağınız bir mekan vs hepsini düşününce böyle bir meziyetimiz de olmayıversin diyesi geliyor insanın :)

Ya çok doğru aslında ama bir kaç önemli nokta var. Bunları deneme yanılma yolu ile öğrenecek bir gitar, hepsine ayıracak zaman, kullanılacak aletleri bulmak bunlara ayrıca bütçe ayırma, bu işleri yapacağınız bir mekan vs hepsini düşününce böyle bir meziyetimiz de olmayıversin diyesi geliyor insanın :)
Ben evde bir odanın duvar kısmını uzun bir masa parçası ile kendime atölye yaptım ( bir ara resimleri paylaşırım). Alet edavat dediğin tornavida. keski, lehim cihazı inan para değil. Ben uğraşmayı keşfetmeyi seviyorum belki ondandır. bu gün kargodan string tree, yaylar , eşik falan geldi akşam onları kahve eşliğinde bir güzel takarım, Ha bir de relic yapıyorum su an onu da bir başlıkla beğenilerinize sunacağım yakında .Bu teknoloji ve imkanlar varken herşeyi öğrenmek inan çok kolay, azcıkta beceri varsa ve el alet tutabiliyorsa deyme gitsin inan..

Muharrem Nalbant ve onla birlikte çalışan Murat abimiz. Murat abi benim Fender Telecaster Deluxe Road'72 Road Worn gitarımın klavyesini temizleyip fretlerini değiştirdi. Çok da güzel iş çıkardı. Bizzat gitar hocam da onlara yaptırıyor gitarlarını ve işçilikleri gerçekten çok başarılı. İlk fotoğrafta gitarın klavyesinin eski halini, diğer fotoğraflarda yeni halini görebilmeniz mümkün. Çalım kalitesi ve konforu x10 arttı. Bu işlemden önce satmayı düşündüğüm gitarım şuan tek satmayacağım gitarım.

Not:İşlem yapılalı 1 yıl oldu.
DSCN0011.JPG

1418676709773.jpg

1418769412545.jpg

Muharrem Nalbant ve onla birlikte çalışan Murat abimiz. Murat abi benim Fender Telecaster Deluxe Road'72 Road Worn gitarımın klavyesini temizleyip fretlerini değiştirdi. Çok da güzel iş çıkardı. Bizzat gitar hocam da onlara yaptırıyor gitarlarını ve işçilikleri gerçekten çok başarılı. İlk fotoğrafta gitarın klavyesinin eski halini, diğer fotoğraflarda yeni halini görebilmeniz mümkün. Çalım kalitesi ve konforu x10 arttı. Bu işlemden önce satmayı düşündüğüm gitarım şuan tek satmayacağım gitarım.

Not:İşlem yapılalı 1 yıl oldu.
47531 eklentisini görüntüle

47532 eklentisini görüntüle

47533 eklentisini görüntüle

@braveblood budur hocam

Geçtiğimiz perşembe günü Muharrem Nalbant'ın işyerine gittim. İnternete yazılan adreste öyle bir işletme bulunmuyor. Ayrıca iletişim için kullandığı tel no kullanım dışı. Olur da ararsınız veya gideyim dersiniz, bu kişi tahminime göre işyerini tünele taşımış. Bilginize

Geri