Sesin Dijitalleşmesi

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda yuriyigit tarafından 19 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

 1. merhabalar sıkıntım şu; reaperdan veya amplitube dan bir kayıt alıp telefonuma attığımda(samsung s3) ses dijitalleşiyor böyle kalitesi düşüyor baya. Aynı şey soundcloud du sanırım adı ses yüklediğimiz sitede de oldu ses çirkinleşti. Dosya türünden filan mı değişiyor neden programın içinde dinlediğimden kötü çıkıyor?
   
 2. kayıt ekipmanlarınızı referans monitoru falan yazarsanız daha açıklayıcı olur hocam
   
 3. Kendilerince otomatik düzeltme yapıyorlar, .wav'ı mp3'e çevirmek gibi bunlarda ya format/kaliteyi ya da "enhancer" gibi yaklaşımlarla başka birşeye dönüştürüyorlar.

  Hepsinin farklı yaklaşımı ama pratik çözüm (olabileceği kadar çözebilmek) sesi master değilde mix gibi yüklemek, mesela sıkıştırmayın limiter'la veya eq'lamayın...zaman ve internet hızı uygunsa wave veya diğer formatların en kaliteli ayarından yükleyebilirsiniz.
   
 4. hiç birşeyim yok :'( jak kullanıp kasanın arkasından girdim bilgisayara öyle çalıyorum

  master mix olayı nedir? reaperda 4kanal kullanıyorum 3ünde gitar var değişik fx le diğerinde de backing track oluyor, işim bitince export diyorum iyi bir kalite seçiyorum sonra masaüstüne atıyor onları, audiocity de birleştiriyorum. dinlerken iyi ama teamviewer yoluyla yada hafıza kartından telefona atınca ses kötüleşiyor hemen
  cahilliğimi mazur görün :) okul içinde küçük bir grup kurma düşüncem var ama teknik bilgim 0 :(
   
 5. Dijitalleşmek demiyelimde ona, çözünürlüğü düşüyor diyelim zira ses sinyali halihazırda digital.
   
  yuriyigit bunu beğendi.
 6. O zaman bir nevi dediğim şekilde yapıyorsunuz diyelim (ama bu audio işlerini yavaş yavaş araştırıp öğrenin, mesela audiocity'e ihtiyacınız yok veya export ederke bit/sample rate değişimi yapıyormusunuz vs...).

  Youtube'da yanılmıyorsam opsiyonlar veriyor ses değişsinmi gibi, belki kullandığınız websitelerinde vardır veya telefonda sonuçta render edip dinlediğiniz hoşunuza gidiyorsa değişimi buralarda irdelemek gerek.
   
  yuriyigit bunu beğendi.
 7. anladım kurcalayayım biraz teşekkürler :)
   
  mertay bunu beğendi.
 8. programın içinde dinlediğinizi masaüstüne kaydedince sıkıştırmadan ordan dinleyincede ses bozuk oluyor mu olmuyor mu merak ettim yoksa sadece sıkıştırılmış halinde mi sorun var
   
 9. masaüstünden açınca ses aynı programdaki gibi, yüksek kalite seçiyorum kaydederken
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş