Irig Tarzı Multimedia Arayüzler

Öncelikle herkese iyi akşamlar. Daha önce iRig ve benzeri adaptörleri hiç kullanmadım. Pedallara verebilecek fazla bütçem olmadığından ama kullanmak istediğimden bu tarz şeyleri araştırmaya başladım. AmpliTube vb uygulamalarla çok güzel sonuçlar elde edildiğini gördüm. Sizden istediğim kullanan arkadaşlar acaba bununla ilgili yorumlarını belirtebilirmi ve nasıl kullanılacağı ne gerekli olduğu hakkında bildiklerini yazabilirmi. Şimdiden teşekkürler.

Ipad varsa irig pro öneririm, hem midi klavye, hem mikrofon, hem gitar kayıtları için kullanabilirsin, irig pro kutusundan da amplitube programı lisanslı olarak çıkıyor ama ben yine de gidip Jamup pro XT satın almıştım, bariz ses kalite farklı var, amplitube'un bu kadar popüler olmasına hiç anlam veremiyorum, bildiğin çöp.
En güzel toın diye paylaştıkları ton bana göre vasat, jamup'ın yanından geçmiyor, hele bir de positive grid'in diğer ürünü Bias var, o da çok iyi.

Uzun lafın kısası, elinde ipad varsa processorlere bile para vermene gerek yok, oralara harcayacağın paranın çok daha azı ile bir irig pro al, app storeda Jamup pro xt normalde 40 lira ama özel günlerde fiyatı 10-11 liraya çekiyorlar, sevgililer gününde 10 küsüre almıştım.

Eğer ipad ya da iphone yoksa, ,irig ve benzeri bir şey almanın da anlamı yok, Hi-Z denilen girişe sahip ses kartlarına yönelmeni tavsiye ederim, bu ses kartlarına direk gitarı bağlayabilir ve PC ortamında Amplitube, Peavey REvalver(favorim), Guitar Rig filan takılabilirsin.

Bu videodaki eleman çok uç bir örnek olacak ama iyi bir de gitarın varsa şu soundlara ulaşmak imkansız değil. Birebir bu soundları elde etmesen bile Amplitube'den daha iyisini elde edeceğin ise garanti, fakat jamup pro xt yi satın alsan bile, program içi amfi paketleri var, onlardan da bir kaçını satın alman gerekebilir, programı satın alarak tüm paketleri almış olmuyorsun, yanlış hatırlamıyorsam bedava olan sürümde 1 amfi 6 tane pedal vardı, ücretli sürümde 6 amfi ve 16 pedal. Ekstra paketler satın alıp sayıyı çoğaltabiliyorsun zaten sevdiğin tarza göre yönelirsin, tüm paketkleri almak çok gerekli değil, metal seviyorsan mesela Metal Expansion pack alırsın, şu an fiyatı 4.99 dolar, ana program da aynı fiyat.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar,bende apogee jam 96k var ve jamup pro xt ve bias ta full paket kurulu .biraz para verdim ama emin olun processor falan hiç gerek yok. Usb kadar alet ve. İpadiniz yanınızda olsun yeter..ayrıca blueboard lar falan var floorboard olarak calısan bluetooth ozellıklı,ses kalitesi olarak evet amplitube zımbırtısı yanından bile geçemez jamup ve bias programlarının,ayrıca biasta veya jamup da ki ayarları ızı setupınızı biastan jamupa veya tam aksi şekilde jamuptan bias a aktarabiliyor ve üstünde ekleme yapabiliorsunuz.ayrıca jamup ın içinde jam özelliği ile parçaların üstüne calabiliyor ve 8kanal mikser özelliği ile kayıt alabiliyorsunuz,ben amerikadan 250tl ye aldım apogee jam96k arayüzünü,tr de apple storelarda 450tl civarı.kesinlikle alınız.

iRig'i bundan 2 sene kadar once processor umu servise verince kullanmistim.
Kisaca kafamizda soyle kursak;
-iPad'im olsa
-iRig'im olsa (Hatta iRig HD olsa)
-iPad i baglayacagim sehpam olsa
-iPad tutucum olsa

bakin henuz iPad e kurup iRig ile kullanacaginiz uygulamalardan bahsetmedim.ki hepsi para.free versiyonlari da bes para etmiyor afedersiniz kullanan bilir.
bence guzel ekipmani ve gitari olan birisi icin bir hobi ve lüks.
o yüzden de pahali bu tur bir yatirim yapmak.

Pedali amfiyi sallayin hocam iRig al iPad ile krallar gibi muzik icra edersin yaklasimi bence cok dogru olmayan bir o kadar da ekonomik olmayan bir yaklasim.

Not: sadece boyle bir yatirima girmeyi dusunen arkadaslar icin dusuncelerimi belirttim.

saygilar.

Benim anlamadığım, pc den amfi software programlarını çokça kullanan biri olarak, ayıptır söylemesi 1200 küsür TL lik Impact Twin kullanıyorum bu işler için. Şimdi adamlar interface olarak kibrit kutusu kadar alet yapmışlar , bu minnacık aletin ses kartı olarak başarılı iş gördüğünü düşünmek, kafamda bir türlü bir yerlere oturmuyor. Teknoloji ilerledi, küçücük aletten elimdeki Impact Twin gibi başarı elde ediliyorsa, birşey diyemeyeceğim ama, yine de pek inandırıcı gelemiyor bir türlü. Tabi bu alet denemediğim birşey, benimkisi tereddüt, yoksa sabit bir fikir değil.

Sanki portatiflik ve eğlence için ideal gibi geliyor ama bakıyorsun, youtube da adam binlerce dolarlık rack sistemi yanında boy boy dizili iken, yan masaya geçmiş ipad e bağlamış gitarını çalıyor, "süper harika, inanılmaz" felan diyor, ben de elim çenemde "hımmmm" diyorum anlamsızca. :rolleyes:

Bu arada bu aletin Impact Twin veya daha üst seviye kartlar gibi aynı kalitede ses verdiğini kimse iddia etmemiş zaten. Fakat o kadar iddialı videolar görüyorum ki son zamanlarda, Axe Fx ile mukayese videoları vb (Jamup pro xt vs Axe Fx vb vb). İnsanın kafası karışıyor ister istemez merak ediyor.

Son düzenleme:
Benim anlamadığım, pc den amfi software programlarını çokça kullanan biri olarak, ayıptır söylemesi 1200 küsür TL lik Impact Twin kullanıyorum bu işler için. Şimdi adamlar interface olarak kibrit kutusu kadar alet yapmışlar , bu minnacık aletin ses kartı olarak başarılı iş gördüğünü düşünmek, kafamda bir türlü bir yerlere oturmuyor. Teknoloji ilerledi, küçücük aletten elimdeki Impact Twin gibi başarı elde ediliyorsa, birşey diyemeyeceğim ama, yine de pek inandırıcı gelemiyor bir türlü. Tabi bu alet denemediğim birşey, benimkisi tereddüt, yoksa sabit bir fikir değil.

Sanki portatiflik ve eğlence için ideal gibi geliyor ama bakıyorsun, youtube da adam binlerce dolarlık rack sistemi yanında boy boy dizili iken, yan masaya geçmiş ipad e bağlamış gitarını çalıyor, "süper harika, inanılmaz" felan diyor, ben de elim çenemde "hımmmm" diyorum anlamsızca. :rolleyes:

Bu arada bu aletin Impact Twin veya daha üst seviye kartlar gibi aynı kalitede ses verdiğini kimse iddia etmemiş zaten. Fakat o kadar iddialı videolar görüyorum ki son zamanlarda, Axe Fx ile mukayese videoları vb (Jamup pro xt vs Axe Fx vb vb). İnsanın kafası karışıyor ister istemez merak ediyor.

O kadar kaliteli olduklarını dusunmuyorum. Ancak ufak bar sahnelerini bile kotaracak kadar guzel sonuçlar alinabiliyor. Yanina bir blueboard alarak. Ama mesela, 500 600 tllik prosessor alacak birisinin eger ki ipadi varsa, kesinlikle bir adet irig hd veya daha ustu bir şey alarak kullanmasi, o prosessorden daha guzel sonuclar verecektir.

Pedali amfiyi sallayin hocam iRig al iPad ile krallar gibi muzik icra edersin yaklasimi bence cok dogru olmayan bir o kadar da ekonomik olmayan bir yaklasim.
Konu başlığı ''Irig tarzı multimedi arayüzler''
Konuyu açan arkadaşın sorduğu şey ''Sizden istediğim kullanan arkadaşlar acaba bununla ilgili yorumlarını belirtebilirmi ve nasıl kullanılacağı ne gerekli olduğu hakkında bildiklerini yazabilirmi.''

Ne deseydik, kaldı ki Pedalı amfiyi salla da demedik.
Dediğim tek şey Processor almana gerek yok, çünkü aynı zamanda POD HD500X sahibiyim ve ikisini karşılaştırma şansım oldu.
Ayrıca yazımın üçüncü paragrafında demişim ki ''Eğer ipad ya da iphone yoksa, ,irig ve benzeri bir şey almanın da anlamı yok,''

Djital ürünler birer taklittir, öyle olmasa POD HD500X içinde amfi simulasyonları markaları dahi verilerek yazılıyor olmaz, tamamen sıfırdan yaratılmış dijital amfiler olurdu.
Ipad için yapılmış uygulamalardaki amfiler de keza öyle, taklitler asıllarını yaşatır, pedal ve amfinin yerini bu cihazlar tutmaz ama dediğimiz şey de asla pedalı ve amfiyi boşverin olmadı.

Youtube'da verilen videolar bir mixing işleminden geçmiş, sahnesi doldurularak verilmiş kayıtlarıdr, gitar çift kanal yapılmış, EQ ayarları verilmiş, arkasına bas gitar koyulmuş, diğer efektleri ile en ince ayarına kadar oynanmış, hiç kimse gitarı ipad'e takıp tellere vurunca burada dinlenen sesi alamaz, yani zaten bu görülen bir şey, ben 6000 liralık Mesa lambalı amfisiyle berbat kayıt yapan adamlar da gördüm, olay son aşamaya geldiğinde pedalın ya da amfinin ne olduğuyla da sınırlı kalmıyor.

Bu platformları farklı düşünmek lazım, arkadaş irig ve benzeri cihazları sorunca ben ev ortamı için diye düşündüm açıkcası, sizin o listede verdiğiniz şeylerin yarısı bende yok, ne tablet sehpası ne tutucusu, gecenin yarısında kulaklık takıp bangır bangır kendimi tatmin edecek kadar çalıyorum, sahnede olsam elbette arkada 4X12 kabinler olsun isterim, sağlam bir amfi isterim, sevdiğim efektleri ayağımın ucunda dizili pedallardan almak da isterim, yani ev ortamı ve sahne farklı şeyler ama ciddi ciddi ufak bir cafe bar programına ipad veya POD HD500x ile çıkar mıyım, çıkarım, kimse de neden mesa amfi kabin kullanmadın diye sormaz.

Şöyle bir örnek vereyim, bundan uzun yıllar önce bir cafe bar programındayız, ayağım altında dandik bir processor var o zamanlar, Digitech GNX1 kullanıyorum, çaldığımız parça daha ilk parça mor ve ötesi grubunun yorumladığı tarzda sevda çiçeği, bana göre bildiğin sert olmayan bir rock parça, cafe bar sahibi distortion'ı duyunca gelip miksere müdahale edip biz sahnedeyken sesi kıstı ve gitti, şu an Ipad'deki jam up uygulamasındaki sesler o processorlerin çok çok ilerisinde ve hatta 4X12 kabinlere ses yollama için uğraşılıp bir düzenek kurulur ve ortama uygun sound check de düzgün yapılabilirse emin olun öyle bir ortamda da konseri rahat bitirirsiniz, yani bu videolardaki görünen son sonuçtaki gibi başarılı bir mix, başarılı bir sahne aslında ne kullanırsanız kullanın, bunların başarılı olması lazım ki sonuç olmuş olsun, gitarda 6 telin boştaki ve en incedeki frekansını bilmeyen bir gitarist, ne kullanıyor olursa olsun, istediğiniz kalitede lambalı amfi ve en kalite pedalları koyun önüne, şu videoda çıkan dijital kayıttaki başarıyı yakalayamaz. Bundan 10 yıl öncesine kadar amfi ve kabinler konserlerde olmazsa olmazdı, günümüzde çok daha iyi prpcessorlerle sahne alan dünya devi gruplar var, bir çok yerde lambali amfiler yerine Fractal Axe FX'ler filan kullanılıyor zaten emin olun. Teknoloji artık doğal sonuca oldukça yakın, bir gün gelecek geçecektir de, bunun sonu yok. Neyse konuyu çok uzattım, biraz da muhabbet olsun istedim.

Sürçü lisan ettiysem affola, saygılar.

Son düzenleme:
Merhabalar tekrar,
Evet biraz lüks gibi görünsede jamup ve programlara verilen para,ben şunu şiddetle savunuyorum ve tecrübe ediyorum ki,pod hd500x vb. Şu an piyasadaki en son model processorlerle kıyaslanmaz bile.hele Bias da ki lambalı modellemeler inanın çok şaşırırcaksınız,bir lambalınız varmış kadar..ağırlık yapan ve taşıması zor processorler ve diğer tarafta daha üstün performans ve seçenek sunan apogee jam96k. İrig den falan bahsetmiyorum apogee jam96k .

Taşınabilirlk
Amfi model ve stompbox Seçeneği sınırsız
Processorler artık ilk zaman bilgisayarları gibi hantal ve yetersiz kalmıştır.
Bence şimdiden alışın bu aletlere.
Yakın gelecekte koca koca amfilerden alacağımız sesler avuç içi kadar bir kutuya sığması yakındır.
:)

Merhaba,
Ben iki ürün anlatayım, lütfen youtube dan videolarını izleyin. Birçok video denk geleceksiniz.
Bilgisayar programları oldukları için ana program ve ekstra satılan paketleri vardır.
Ana program yeterlidir ama bazı kullanıcılar sadece bir tarza yönelirler ve o tarzda daha gelişmiş tonlar duymak isterler.
Mesala ana program + Metal paket alınarak eşsiz bir Metal soundları elde edebilirsiniz.

Ama ekonomisi iyi olmayan sevgili Türkrock üyeleri, biraz internette Native Enstrumans firmasının "Guitar Rig 5" versiyonun kırık halini bulabilirsiniz.
Bilgisayarınıza gitarınızı bağlayarak ve kulaklık ile kullanabilirsiniz. En ucuz yöntem budur :)
1gb bir program olması gerekir.
Tonları gayet profesyoneldir.
Komplete : Guitar : Guitar Rig 5 Pro | Products
Programın resmi videosu
Test videosu
Nevzat Koparan diye bir arkadaş Türkçe olarak programın nasıl kullanıldığını anlatmış.

Line 6 her hangi bir ses kartını alabilirsiniz.
İçinden çıkan programı kurarsınız. PodFarm adında bir program.
Gitarınızı ses kartınıza bağlayın, tonlarda uçun...
Bazen sitede işte anfi gibi olmuyor yazılar görüyorum.
Bunun sebebi sizin kullandığınız hoparlör sistemiyle ilgilidir. Ses kartının çıkışını eğer yeterince güçlü hoparlöre bağlarsanız çok çok iyi tonlar duyarsınız.
Kulak hiç bir zaman anfinin yerini almıyor.
Çünkü anfiden çıkan ses sadece kulaklarınıza değil, vücudunuza da çarptığı için tüm hücrelerinizle hissediyorsunuz.
resmi videosu

Son düzenleme:
Geri