Bilgisayarda Silinen Fotoğraf Ve Videoların Kurtarılması Sorunsalı.

'Forum Meydanı' forumunda FATRUCCİ tarafından 23 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

1. Eski eşim benim evde olmadığım vakitte benim için çok önemli olan manevi değeri olan fakat ilginçtir ki ilikşi zedeleyici herhangi bir içerik barındırmayan bütün fotoğraflarımı ve videolarımı silmiş. 90 gün falan oldu. Dün gece kafamda bi ampul yandı bi program indirdim yandex üzerinden fakat karmakarışık geldi yakın zamanda sildiklerim yarım yamalak geri döndü. Bunu sağlıklı bir şekilde yapabilmek mümkün müdür?

2. jahh

jahh

59
    33
    406
    Bildiğim kadarıyla harddisk üzerinde ki verileri silsende üzerine tekrar birşeyler yazmadığın sürece oldukları yerde kalıyorlar. Ama ev üzerinde tam olarak hangi programla bütün veriler kurtarılır bilemedim. Kadıköy Yazıcıoğlunda bu verileri kurtarabilen kişiler var ama güzel paralar alıyorlar diye duydum.

3. üzerine bişey yazma kısmı tam olarak nasıl ? yani harddiskin aynı bölümüne başka bir fotoğraf veya belge dosya falan atmak gibi bişey mi ?

4. jahh

jahh

59
    33
    406
    Aynen öyle. Yani program kurarsan ya da birşeyler kopyalarsan silinen yerleri doldurmuş oluyorsun ve kurtarılma olayı kalmıyor diye biliyorum.

5. ouu o zaman muhtemelen paket olduk. bi takım programlar var birini denedim harddiskin tamamını taramıyo ne biliyim mb olarak karşılıklarını istiyo karışık geldi bana.

6. Dosyalar silindikten sonra bilgisayarınıza çok büyük boyutlu (100 lerce MB gibi) şeyler kopyalamadıysanız/kurmadıysanız ve disk birleştirme (Defragment) yapmadıysanız büyük ölçüde kurtarabilirsiniz. Bazı dosyalarınız kısmî kayıplar olabilir, dert etmeyin. Burda bilgisayara yeni dosya kopyalamaktan daha önemlisi, disk birleştirme yapmamış olmaktır (Bazıları performans açısından sık sık birleştirme yapar da, ondan söylüyorum). Birleştirme sonrasında dosya kurtarmanız neredeyse imkânsız.

"File recovery" anahtar sözcükleriyle arama yaptığınızda epeyi yazılım ile karşılaşırsınız. "Şunu da deneyeyim, bunu da yükleyeyim" diye abartmadığınız müddetçe, bu programlardan ücretsiz olanları deneyin.

FATRUCCİ bunu beğendi.
  7. Çok çok teşekkür ederim herhangi bir yeniden yapılandırma birleştirme falan yapmadım c-d-f olarak bölünmüş vaziyette türkçe yazılım bulursam ne ala tabi.

Bu Sayfayı Paylaş