Tel Kalınlığı Hakkında

gitarda floyd rose varsa sorun olmaz sadece teller biraz yükselir. Düz köprüde en üst telin çok hafif gevşeklik hissi verir. Drop D o kadar da tellerin durumunu değiştirecek bir akord değil. Drop C falan desen geçmiş olsun derdim :D

Standart tuning'in yalnızca mi teli düşürülmüş haliyse dönmez. Tüm teller yarım ses düşürülmüş halde kullanıyorum sıkıntısız 10-46, bir tel yarım ses daha fazla düşürülsün canım ne olacak :)

Drop D için minimum bence elinizdeki tel. Yarim ses bemol yapip Drop D yapinca biraz fazla gevsek oluyor. O yuzden ben olsam 11 yapardim, tam ses pes ustune Drop C'de minimum 12 bence.

10-46 ile rahatsanız 46 yerine 48 takın bence işlem tamam.

Aynı tellerle drop c ve ötesini deneme bile. Benim drop C 12-16-24-32-42-54, drop B 13-17-28-38-48-60. 25,5 skala gitarlarım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
drop c dedik mi minimum 11 den girerim zaten :D aslında rahatım fena olmadı üst tel biraz gevşek gibi onuda dediğiniz gibi 48 yapabilirim

drop c dedik mi minimum 11 den girerim zaten :D aslında rahatım fena olmadı üst tel biraz gevşek gibi onuda dediğiniz gibi 48 yapabilirim

Aslında 11'den girmen gerekmez düşük akorlarda düşük teller ( kalın teller ) daha büyük sorundur. Drop C'de ise aslında yüksek teller D'ye akorlu olacağından 10'luk tel rahat rahat iş görür ama gitarın scale'i de önemli. 24,75'de daha kalın bir tele ihtiyaç olabilir ama 25,5'da ince teller gayet kotarır.

Bu arada Drop B'de 60'lık gauge tamamen zevk meselesidir. Standart B-Tuning gitarlar 56-10 setle satılıyor 25,5'da.

Scale farklı değil. Ama 24,75 scale olsa direk 60 gauge takarım B tunning için.
25,5 da 56 idare eder zira 24,75'i C'ye 56 ile akorladım ve gayet çalınabilir bir gerilim.

Geri