Gelin Dostlar Pedalboard Yapıyorum

Herkese merhabalar. 2010 senesinde ilk pedalarımı almak için Zuhal Müzik'e dalmıştım ve hiçbir bilgim olmadan tamamiyle yönlendirmeyle 5-6 tane pedal almıştım. Çıkarken bunları koyacak/çalıştıracak bir şeyin var mı demişlerdi ve bcb60'ı önermişlerdi. O gün aldığım şeylerden NS2 ve Bcb60 hala elimde. İyi ki de almışım. Çok uzun süre çok işimi gördü. Bir kere bile yarı yolda bırakmadı beni. O gün aldığım pedallar içinde Rv5 vardı ve onu da çok uzun süre büyük keyifle kullandım ama yakın zamanda sattım ve bu tamamen keyfi sebeplerle TC Electronic'e dönme isteğimden kaynaklıydı. Amma ve lakin bu emektar bcb60 artık yetmiyor. Önceleri yeni pedalboard yaptırırım diye düşünüyordum pedallarım artınca ama bu düşünce şuan sadece "masraf" olarak görünüyor çünkü sahne/stüdyo durumlarında bcb60 bana yetecek. Bu yüzden bende gavurların "How to make a pedalboard" videolarından gaza gelip kendime bir pedalboard yapmaya karar verdim.

İlk aşamada maliyeti minimum tutup maksimum verimli bir board hedefi koydum önüme. Bunun içinde iki seçeneğim vardı:
1)Eğimli pedalboard
2)Dubleks pedalboard :)
Sadece bu 2 seçeneği düşünmemin sebebi oturarak çalarken arkadaki pedallara basayım derken öndekinin ayarlarının değişme sorunsalı.

Maliyeti en aza çekmek içinde kullanabileceğim en mantıklı temel malzemeye tahta olarak karar verdim. Gerekli ölçüleri aldım.(Kullandığım ve olası kullanabileceğim pedalların en boy ölçüleri ve kablo mesafeleri.) Kendime bir taslak çizdim. (bkz:sayfanın sonunda) Çizdiğim taslakta en çok kullandığım pedalları ki onlar drive pedalları oluyor alt kata yaydım. Ekstradan noise gate, tuner ve wahı da alt kata koydum. Sebep ise amfinin ve ns2'nin send return ünü kullandığım için kablo karmaşasını en aza indirmekti.
Üst kata da işin sosu olan efekt pedallarını koymayı planladım. İşin açıkcası şuan ki pedal durumuma göre üst katı oldukça geniş bıraktım. Alt kat ise oldukça kalabalık.
Pedalboard'ımda 2 tane Mooer pedal var. Onların da olası normal boyutlarda pedallarla değişme ihtimaline göre gerekli düzenlemeleri yaptım ölçülerde.

Arka tarafta kalacak üst katı ya 4 ayakla ya da komple altı dolu olacak şekilde yapacağım. Adaptör sorunsalını add+'a 15li adaptör yaptırararak çözeceğim. Pedalları boarda yapıştırmayı veya kelepçeyle bağlamayı düşünmüyorum. Board'u yaptırdıktan sonra üstüne kaymayan bi halı/kumaş tarzı bir şeyle kaplamayı düşünüyorum. Bu pedalboard sadece evde kullanılacağı için taşırken pedalların sabit durması sorunsalı ortadan kalkıyor.

İşin fikir aşamasında takıldığım ve danışmak istediğim tek nokta var o da nasıl bi ağaç kullanmam gerektiği.
Siz olsanız hangi çeşit ağaç kestirirdiniz?
Hangi ağaç bu iş için daha dayanıklı/mantıklıdır?
Koçtaş gibi bi markete gidip mi kestireyim( eğer mümkünse ) ya da bi marangoza mı uğrayayım?

Ağaçları kestirdikten sonra işin geri kalanı çok kolay. Monte işlemi işin zevkli kısmı. Ortaya bir yaratı koyma kısmı ise işin balı kaymağı.

Gelebilecek tüm fikir/öneri/yapıcı eleştirilere açığım. Daha tahtaları kestirmedim ve kestirmeden önce buradan sevgili Turkrock ailesine danışmak istedim.

Kesim işlemi gerçekleştikten sonra sürecin fotoğraflarını aşama aşama bu başlık altında paylaşacağım.

11022948_10153095510514568_1060239053_n.jpg

Kolay gelsin çok zevkli bir iş. Ahşaptan eğimli bir board bu yaz yaptım kendime :) Akşam fotoları çekip buraya koyacağım.
Hatta üzerine bir de kapak gibi bir kutu yaptım sadece yanlarına kilitlerden alıp takmak kaldı :)
Öncelikle ev veya sabit bir yerde kullanım açısından güzel ve bir yere kadar mantıklı. Ancak hiç hafif değil, öyle kolayca taşımak mümkün değil...
Uğraşması zevkli :) Ahşap seçimi için mdf dışında herşey kullanılabilir, taşır, diyebilirim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@cagcif eyvallah hocam bekliyorum fotograflari. Bana da cok zevkli göründü ondan bi sansimi deneyeyim dedi :)
Agirlik gercekten hic onemli degil dediğim gibi evde sadece amfinin onunde yatacak. Bugun koctasa ugramayi dusunuyorum bakalim neler olacak.

@cagcif eyvallah hocam bekliyorum fotograflari. Bana da cok zevkli göründü ondan bi sansimi deneyeyim dedi :)
Agirlik gercekten hic onemli degil dediğim gibi evde sadece amfinin onunde yatacak. Bugun koctasa ugramayi dusunuyorum bakalim neler olacak.
Size tavsiyem MDF kullanmayın çok ağır. Gerçi söylemişssiniz 'ağırlığı önemli değil ' diye ama size bunun yerine 'su kontrası' denilen bir malzemeyi öneririm. Neme karşı dayanıklı olduğu için su kontrası deniliyor. Bir kaç yıl önce Carrefour'dan almıştım muhtemelen Koçtaş'ta da var. Her iki yüzeyeyinde koyu renk bir kaplaması var. Boyama gereği de duymazsınız. Size kolay gelsin ve başarılar...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@doyle35 carrefour baya ters kaliyor ama dediginiz malzemeyi soracagim koctasta. Agirlik onemli degil ama tabii ki öyle essek ölüsü gibi de olmasin :D
maliyeti ne kadar olmuştu hocam sana o malzemenin digerlerinin maliyetine oranla?

@doyle35 carrefour baya ters kaliyor ama dediginiz malzemeyi soracagim koctasta. Agirlik onemli degil ama tabii ki öyle essek ölüsü gibi de olmasin :D
maliyeti ne kadar olmuştu hocam sana o malzemenin digerlerinin maliyetine oranla?
Ucuzdu tam hatırlamıyorum. Amai kesinlikle MDF' den çok çok pahalı bir şey değildi. Zaten Koçtaş, Carrefour gibi yapı marketlerin güzelliği ihtiyacınız kadar kesip vermeleri. Size bir diğer tavsiyem de şu olacak. Planladığınız boardın tüm parçalarını belirleyip önceden marangozda hatta malzemeyi alacağınız yapı markette kestirmeniz. Evinizde bir marangoz atölyesi yoksa kesimleri testere vb. aletlerle kendiniz yapmayın. Zira muhakkak bir eğrilik oluşuyor.

Eyvallah hocam guzelmis. Bana daha buyuk bir sey lazim. Belki yarin almadan bi ikeaya da bakabilirim ya da katalogdan olasi seyleri inceleyebilirim.
su pedalboardun uzerine yapistirdiginiz pedallari sabitleyen ismini bilmedigim seyi nereden aldiniz hocam? Ya da almak istersem ne tarz bir yerden hangi adla istemem gerek

Eyvallah hocam guzelmis. Bana daha buyuk bir sey lazim. Belki yarin almadan bi ikeaya da bakabilirim ya da katalogdan olasi seyleri inceleyebilirim.
su pedalboardun uzerine yapistirdiginiz pedallari sabitleyen ismini bilmedigim seyi nereden aldiniz hocam? Ya da almak istersem ne tarz bir yerden hangi adla istemem gerek

İkeada bunun daha büyüğü vardı bulursam link atarım aşağıya.Ben onları ankarada büyük bi tuhafiyeciden aldım.Kestim zonra yapıştırıp döşemecide zımbalattım. Direk cırt cırt olarak aldım. Büyük tuhafiyecilerde bulabilirsiniz.Yada yapı marketlerde direk velcro olarak alabilirsiniz.Ben ucuz diye bu yolu tercih ettim ama velcro daha sağlam her zaman.

HEJNE Shelf - 77x28 cm 2 pack - IKEA

@oldiesngoldies Merhaba. Uzun süredir çok aktif olaraktan[Haftada min 2 max 4 gidiş-geliş] pedalboard kullanmakta ve yapımı ile de ilgilenmekteyim. Birkaç atlanabilir detay var, sonradan problem olabilme potansiyeline sahip olan. Ben bazılarını atladım, atlamasaydım daha iyi olabilirdi şimdi zahmet edip yenisi ile uğraşmak istemiyorum pek. Kolaylık sağlaması açısından onlardan bahsetmek istiyorum.

****Case sorunu. [Sağlamlığı, maliyeti ve temini] Çok önemli olabiliyor. Case işini önceden halledip sonra içine bir pedal board yapmak; ya da case in alt şasesi pedalboard'un kendisi olacak şekilde bir board yapmak en kullanışlısı olabiliyor.
****Ağırlık. Taşıma durumu vs var ise ve evde yeri değişken olsun istiyorsan muhakkak olabildiğince ama olabildiğince hafif olmasına dikkat et. Pedallar üzerine binince fena ağır olabiliyor. Sahne vs için uzun vadede hem pedalboard için hem de kullanıcı için sorun yaratabiliyor.
****Etkin kullanım alanı. Bu da çok önemli. İhtiyac durumunda yeni gelecek pedallar olabiliyor, 3lü priz girme olayı olabiliyor, bağzı bölümlere ihtiyaç olabiliyor[yedek jak, tornavida, adaptör ve kablo kutusu] (zira bunun için katlı şekilde yapıp o katı sandık gibi yaparaktan o boşluğun çok etkin kullanılabileceğini düşünüyorum ben yapmadığım için pişmanım çok lazım oldu.). Ayrıca pedallar için uzun vadede güç kaynağı gerekebileceğinden (t-rex fuel tank vs gibi) onun yeri de bence düşünülmeli.
****Led vs işi tamamen boş çıkıyor+2 ay sonra sıkılıyor insan max :)
****Dayanıklı olması çok önemli. Ancak bunun için çok hantal malzemeler kullanmak yerine mukavemet arttırıcı malzemeler kullanmak çok daha mantıklı ve 'etkin' oluyor. Örneğin 2.0-1.5 cm kalınlığında bir tahta yerine 0.50 cm ince bir plaka kullanıp altına 3 tane metal çubuk/çıta vs vidalanırsa/yapıştırılırsa çok daha hafif ve sağlam olabiliyor. Ben 2.board'da öyle yaptım, çok da başarılı oldu en küçük sıkıntı bile yok 1 yıldır.
****Plastik kelepçe ve silikon tabancası çok lazım :)
****Halıflex kullanırken bir kere daha düşünmekte fayda görüyorum. ÇOK ÇOK fazla toz tutuyor. Hem hijyenik değil, hem sağlığa zarar, toz oluyor pedallar. Onun yerine halı kaymasını engellemesi için kullanılan bir materyal var, onu öneririm. En olmadı güzelinden mat bir spray boya....

Tecrübe ettiklerimden çıkarımlarım şimdilik bunlar. Umarım bir faydası dokunur, kolay gelsin şimdiden hayırlı olsun :)

@oldiesngoldies Merhaba. Uzun süredir çok aktif olaraktan[Haftada min 2 max 4 gidiş-geliş] pedalboard kullanmakta ve yapımı ile de ilgilenmekteyim. Birkaç atlanabilir detay var, sonradan problem olabilme potansiyeline sahip olan. Ben bazılarını atladım, atlamasaydım daha iyi olabilirdi şimdi zahmet edip yenisi ile uğraşmak istemiyorum pek. Kolaylık sağlaması açısından onlardan bahsetmek istiyorum.

****Case sorunu. [Sağlamlığı, maliyeti ve temini] Çok önemli olabiliyor. Case işini önceden halledip sonra içine bir pedal board yapmak; ya da case in alt şasesi pedalboard'un kendisi olacak şekilde bir board yapmak en kullanışlısı olabiliyor.
****Ağırlık. Taşıma durumu vs var ise ve evde yeri değişken olsun istiyorsan muhakkak olabildiğince ama olabildiğince hafif olmasına dikkat et. Pedallar üzerine binince fena ağır olabiliyor. Sahne vs için uzun vadede hem pedalboard için hem de kullanıcı için sorun yaratabiliyor.
****Etkin kullanım alanı. Bu da çok önemli. İhtiyac durumunda yeni gelecek pedallar olabiliyor, 3lü priz girme olayı olabiliyor, bağzı bölümlere ihtiyaç olabiliyor[yedek jak, tornavida, adaptör ve kablo kutusu] (zira bunun için katlı şekilde yapıp o katı sandık gibi yaparaktan o boşluğun çok etkin kullanılabileceğini düşünüyorum ben yapmadığım için pişmanım çok lazım oldu.). Ayrıca pedallar için uzun vadede güç kaynağı gerekebileceğinden (t-rex fuel tank vs gibi) onun yeri de bence düşünülmeli.
****Led vs işi tamamen boş çıkıyor+2 ay sonra sıkılıyor insan max :)
****Dayanıklı olması çok önemli. Ancak bunun için çok hantal malzemeler kullanmak yerine mukavemet arttırıcı malzemeler kullanmak çok daha mantıklı ve 'etkin' oluyor. Örneğin 2.0-1.5 cm kalınlığında bir tahta yerine 0.50 cm ince bir plaka kullanıp altına 3 tane metal çubuk/çıta vs vidalanırsa/yapıştırılırsa çok daha hafif ve sağlam olabiliyor. Ben 2.board'da öyle yaptım, çok da başarılı oldu en küçük sıkıntı bile yok 1 yıldır.
****Plastik kelepçe ve silikon tabancası çok lazım :)
****Halıflex kullanırken bir kere daha düşünmekte fayda görüyorum. ÇOK ÇOK fazla toz tutuyor. Hem hijyenik değil, hem sağlığa zarar, toz oluyor pedallar. Onun yerine halı kaymasını engellemesi için kullanılan bir materyal var, onu öneririm. En olmadı güzelinden mat bir spray boya....

Tecrübe ettiklerimden çıkarımlarım şimdilik bunlar. Umarım bir faydası dokunur, kolay gelsin şimdiden hayırlı olsun :)
Tavsiyeler icin eyvallah hocam.
Oncelikle soyle soyleyeyim bu pedalboard u sadece evde kullanmak icin yapacagim. Disarida kullanmak icin bcb60 boardum mevcut ama her ve adaptor sikintisindan kullanamiyorum artik. Yapacagim pedalboard u iki katli yapacagim. ust katin altındaki boslugu nasıl kullanacağıma henuz karar vermedim. Adaptor isini Izmir Add+ da reguleli ve 15 uclu adaptor yaptirarak çözeceğim cunku fueltank vb beslemelerin verdigi uc sayısı benim ihtiyacimin cok altinda. Bcb60da toz sorunu canima tak etmişti. o yüzden en az toz tutacak malzemeleri kullanacagim.
Led kelepce veya case dusunmuyorum. Surekli pedallar board arasinda degisecegi icin.
Hali kaydirmaz üzerine mi o pedal sabitleyici malzemeyi koydunuz hocam?
Bide islerinizin fotografini bu baslik altinda paylasabilirseniz sevinirim hocam

Tavsiyeler icin eyvallah hocam.
Oncelikle soyle soyleyeyim bu pedalboard u sadece evde kullanmak icin yapacagim. Disarida kullanmak icin bcb60 boardum mevcut ama her ve adaptor sikintisindan kullanamiyorum artik. Yapacagim pedalboard u iki katli yapacagim. ust katin altındaki boslugu nasıl kullanacağıma henuz karar vermedim. Adaptor isini Izmir Add+ da reguleli ve 15 uclu adaptor yaptirarak çözeceğim cunku fueltank vb beslemelerin verdigi uc sayısı benim ihtiyacimin cok altinda. Bcb60da toz sorunu canima tak etmişti. o yüzden en az toz tutacak malzemeleri kullanacagim.
Led kelepce veya case dusunmuyorum. Surekli pedallar board arasinda degisecegi icin.
Hali kaydirmaz üzerine mi o pedal sabitleyici malzemeyi koydunuz hocam?
Bide islerinizin fotografini bu baslik altinda paylasabilirseniz sevinirim hocam

Pedalları case ile taşıdığım için sabitlemedim hiç. Sünger ile sıkışıp sabit kalıyor taşırken. Sabitlememe sebebim de sürekli kafama göre değişik kombinasyonlar yapıyorum wah'ın bile yerini değiştiriyorum bazen o nedenle sabitlememeyi tercih ettim. İnce tahta malzeme üzerine direk o materyali silikonla tutturarak kullandım pedallar da üzerinde öylece duruyor. Zaten onlarda kaymıyor pek ancak sabitlemek çok daha kullanışlı yapıyor aslına bakarsan eski pedalboard'um bu konuda muazzamdı tak-çıkar bir olay sağlamıştım. Fotoğraf pek yok malesef şu an ancak şöyle bir iki fotoğraf paylaşabilirim.
Adsız.jpg

Şu da eskiden kullanmakta olduğum, çok sevdiğim ama taşıma sorunundan ve boyutundan ötürü değiştirdiğim pedalboar'um. Soldaki ek kısım sonradan eklenebilecek pedallar için sökülüp takılabiliyordu elle. Güç kablosu takılan pedal da kendiliğinden sabitlenmiş oluyordu ve güç kablosu çıkınca da rahatça çıkıyordu her pedal. Güç kablosu yandan olan pedallar için de aynı özellik geçerli ona göre kroşelerin yeri değişebilir sadece. En alttaki fotoğrafta daha iyi belli oluyor. O siyah kroşeleri de praktikerden almıştım. Montajı vs çok kolay. Ayrıca o zamanki acelem ve alet vs sıkıntım olmasa, ortadaki ara jak ve güç kablolarını boardun altındaki boşluktan geçirir ya da büyük delikler açardım boarda onlardan geçirirdim. Çok daha estetik olurdu o zaman haliyle. Kullanım ömrü de uzardı kablo ve ara jakların.
18915_10151524159329626_1868650009_n.jpg
602104_10151983455604626_1019572014_n (1).jpg
564285_10151129665719626_1127717605_n.jpg

***Ahşap hali çok daha güzelmiş bu arada keşke kaplamasaymışım halı ile :)

Ben de bizim mobilyacıya yaptırdıydım. Aslında temelde IKEA GORM'u örnek aldı, hafif eğimli, mavi ışıklı gördüğünüz de board altındaki güç ünitesi. Üst taraf 5 cm yüksek, eğimden dolayı buraya sığdı. Ahşap olarak ayos ağacı kullandı, çam kullansaydı boyatacaktım da buna kıyamadım. Daha önce Joyo pedal board vardı da kendisini boş hali ile taşımak bile bir eziyetti, bu hali ile olabilecek en hafif hale geldi.

FullSizeRender.jpg

Pedalları case ile taşıdığım için sabitlemedim hiç. Sünger ile sıkışıp sabit kalıyor taşırken. Sabitlememe sebebim de sürekli kafama göre değişik kombinasyonlar yapıyorum wah'ın bile yerini değiştiriyorum bazen o nedenle sabitlememeyi tercih ettim. İnce tahta malzeme üzerine direk o materyali silikonla tutturarak kullandım pedallar da üzerinde öylece duruyor. Zaten onlarda kaymıyor pek ancak sabitlemek çok daha kullanışlı yapıyor aslına bakarsan eski pedalboard'um bu konuda muazzamdı tak-çıkar bir olay sağlamıştım. Fotoğraf pek yok malesef şu an ancak şöyle bir iki fotoğraf paylaşabilirim.
48021 eklentisini görüntüle
Şu da eskiden kullanmakta olduğum, çok sevdiğim ama taşıma sorunundan ve boyutundan ötürü değiştirdiğim pedalboar'um. Soldaki ek kısım sonradan eklenebilecek pedallar için sökülüp takılabiliyordu elle. Güç kablosu takılan pedal da kendiliğinden sabitlenmiş oluyordu ve güç kablosu çıkınca da rahatça çıkıyordu her pedal. Güç kablosu yandan olan pedallar için de aynı özellik geçerli ona göre kroşelerin yeri değişebilir sadece. En alttaki fotoğrafta daha iyi belli oluyor. O siyah kroşeleri de praktikerden almıştım. Montajı vs çok kolay. Ayrıca o zamanki acelem ve alet vs sıkıntım olmasa, ortadaki ara jak ve güç kablolarını boardun altındaki boşluktan geçirir ya da büyük delikler açardım boarda onlardan geçirirdim. Çok daha estetik olurdu o zaman haliyle. Kullanım ömrü de uzardı kablo ve ara jakların.
48022 eklentisini görüntüle 48023 eklentisini görüntüle 48024 eklentisini görüntüle

***Ahşap hali çok daha güzelmiş bu arada keşke kaplamasaymışım halı ile :)

Ben de sabitlemeyi düşünmüyorum açıkcası çünkü bende de benzer bi durum söz konusu. Her an bir pedal gidip başka bir pedal gelebilir. Pedalların boyutu büyüyebilir.

Ek kısımlı pedalboard un düşüncelerini beğendim. Adaptör girişlerinin öyle sabitlenmesi, keyfe göre büyütülebilir olması vs.
Kroşeyi ilk defa duyuyorum, kullanılabilir pratik bir şeye benziyor ama halı kaydırmaz işimi görür diye umuyorum. Eğer ki görmezse alternatif çözümleri araştıracağım.
Elinize sağlık hocam, güzel board :)

Zamanında ben de koçtaştan "ahşap yer karosu" diye bir şey almıştım. Hazır yapılmış pedalboard gibiydi. 40x40 ve 50x50 lik çeşitleri vardı öteki bittiğinden mecburen 40lıktan almıştım.Taşınabilir bir ağırlığı vardı ve tank geçse kırılmaz sağlamlıktaydı. Kabloları alttan geçirmek için oluklar da vardı ve yeterli yükseklikteydi. İhtiyaca göre boydan kestirilip dikdörtgen hale de getirilebilir. Ev için çok yeterli oluyor. 8 lira ödemiştim :) büyük olanı da 15 lira mı neydi hatırlamıyorum. Üzerindeki velcrolarla 20 liraya falan gelmişti maliyeti. Tip olarak da şöyle bir şeydi.
IMG_4552 (1).JPG

Ben de bizim mobilyacıya yaptırdıydım. Aslında temelde IKEA GORM'u örnek aldı, hafif eğimli, mavi ışıklı gördüğünüz de board altındaki güç ünitesi. Üst taraf 5 cm yüksek, eğimden dolayı buraya sığdı. Ahşap olarak ayos ağacı kullandı, çam kullansaydı boyatacaktım da buna kıyamadım. Daha önce Joyo pedal board vardı da kendisini boş hali ile taşımak bile bir eziyetti, bu hali ile olabilecek en hafif hale geldi.

48025 eklentisini görüntüle
Hocam ben de ilk böyle düşünüyordum lakin arkadaki pedalın switchine basarken öndekinin ayarlarının değişme sorunsalı yüzünden vazgeçtim. Böylesi çok daha rahat yapım açısından aslında. Bu boardu yapan uğraşmış baya, güzel de olmuş. Ben bunun için daha basit bir yöntem düşünmüştüm ama şekil daha sağlamdır tabii ki.

Zamanında ben de koçtaştan "ahşap yer karosu" diye bir şey almıştım. Hazır yapılmış pedalboard gibiydi. 40x40 ve 50x50 lik çeşitleri vardı öteki bittiğinden mecburen 40lıktan almıştım.Taşınabilir bir ağırlığı vardı ve tank geçse kırılmaz sağlamlıktaydı. Kabloları alttan geçirmek için oluklar da vardı ve yeterli yükseklikteydi. İhtiyaca göre boydan kestirilip dikdörtgen hale de getirilebilir. Ev için çok yeterli oluyor. 8 lira ödemiştim :) büyük olanı da 15 lira mı neydi hatırlamıyorum. Üzerindeki velcrolarla 20 liraya falan gelmişti maliyeti. Tip olarak da şöyle bir şeydi.48029 eklentisini görüntüle
Elinize sağlık hocam. Bugün koçtasta bahsettiğiniz 40x40 ve 50x50 lik tahtaları ben de gördüm, hatta düşündüm bunları mı kullansam diye lakin ölçü olarak çok azlar benim ihtiyacıma göre.
Sonunda şu malzemenin adını öğrendim. Sağ olun bunun için de ayrıca :D "VELCRO"

İkeada bunun daha büyüğü vardı bulursam link atarım aşağıya.Ben onları ankarada büyük bi tuhafiyeciden aldım.Kestim zonra yapıştırıp döşemecide zımbalattım. Direk cırt cırt olarak aldım. Büyük tuhafiyecilerde bulabilirsiniz.Yada yapı marketlerde direk velcro olarak alabilirsiniz.Ben ucuz diye bu yolu tercih ettim ama velcro daha sağlam her zaman.

HEJNE Shelf - 77x28 cm 2 pack - IKEA
Linkteki malzemeyi kullanmayı düşünebilirim hocam biraz üzerinde oynayarak. Hoşuma gitti :)

Geri