Ac/dc Arasındaki Fark ?

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda akinn tarafından 27 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

 1. iyi günler abilerim. yaın zamanda bi arkadaşımdan zoom gfx 707 aldım. adaptör girişinde AC 9v yazıyor. tarsusta bir müzik dükkanından bir adaptör aldım adam sadece denedi çalıştırıyor mu diye oldu al dedi aldım bende. bu gün bi bakıyım dedim adaptör DC imiş bu sorun yaratır mı ?
   
 2. Eğer cihazın gerçekten AC olsa sorun yaratırdı ama değil. Cihaz için gerekli besleme 9V DC 300 mA .
   
  patlakkulak bunu beğendi.
 3. Senin prosesörün 9 Volt, 300 mA DC akım ile çalışıyor. Adaptörün 9 Volt dc o konuda sıkıntı yok ama akımı 300 mA'dan yüksek olmalı. Muhtemelen 500 mA olması lazım yine de adaptörün üzerine bak. Gerilim ve akım değerleri yazar, akım değeri 300 mA'dan yüksek ise problem olmaz.
   
 4. evet olabilir ama adaptör ve cihazdaki ters. bide yeni bir kablo yaptırdım. çok kötü dip gürültüsü yapıyor başka kablo takınca yok. kabloyu yaptırdığım yere götürdüm adamlar denediler en küçük bir ses yok acaba bununla bir alakası olabilir mi ?
  adaptör 100 mA 9v
   
 5. 100 mA yetersiz kalır sen onu 9v 500 mA değerinde yeni bir adaptör ile değiştir
   
 6. Adaptörü iade et ve en az 300 mA lik bir adaptör al. Polariteye de dikkat et mutlaka.
   
 7. peki neden çalışıyor herhangi bir sorun olmadan ?
   
 8. Çalışır ama tam verim alamazsın headroom düşük olur, bir de volume, gain falan fullemediğin sürece prosesörü zorlamadığın sürece çalışır. 300 mA olması her saniye adaptörden 300 mA çekeceği anlamına gelmez, bütün efektleri kullandığın prosesörü zorladığın zaman yetersiz kalır sadece.
   
 9. Kerem bilmediğin sulara yönelmeye başladın, biraz frenlemeni öneririm. Bu cihaz bir kere analog değil dolayısıyla senin düşündüğün gibi bir headroom yok, olsa bile headroom gerilim düşünce düşer akım değil.
  Yine analog olsa bile gain yükselince çekilen akım düşer. Onlarca kez burda söyledim lakin tekrar söyleyeyim gerilimi kaynak ,akımı yük belirler. Yani akım yetmedi verim alamazsın diye birşey olmaz. Yükü koydunmu oraya cayır cayır istediği akımı çeker, güç kaynağın yetmez ise yanar gider. Yani akım az ama buna da şükür demez yük.
   
  patlakkulak ve tunckk bunu beğendi.
 10. Haklısın akımı yük belirler, o konuda yanlışım var düzelttiğin için teşekkür ederim.
   
  izzzyy bunu beğendi.
 11. Rica ederim, ayrıca bu yaklaşımını da takdir ettiğimi belirtmek isterim. Keşke senin gibi insanlar daha çok olsa ülkemizde bilgisizlik yok olur.
   
  keremklm ve Can Temtek bunu beğendi.
 12. Tekrar teşekkür ederim açıkçası bilmem gereken bir konuydu okuduğum bölüm ile alakalı bir konu, yorumunuzdan sonra tekrar düşününce yanlışımın farkına vardım :)
   
 13. Faydalı oldu ise ne mutlu. Sanırım lisans ogrencisisin, bu yaklaşımla çok başarılı olacağına eminim. Biz lisans döneminde bu yaklaşıma sahip olacak kadar olgun değildik. Başarılar diliyorum, şüpheci yaklaşımını kaybetme
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş