Piyano Markası

Merhaba arkadaşlar, bu piyano markasını bilen var mı? 10 seneyi aşkın bir süredir evimizde duruyor. İlk defa aklıma araştırmak geldi. Logoda cccp yazıyor babam Rus yapımıdır diye düşünüyor. Araştırdığım kadarıyla eski Rus yapımı piyanolar pek iyi sayılmazmış. İçlerinden iyi çıkanlar varmış yine de ama öğrenmek için hala araştırıyorum. Eğer bilen veya fikri olan varsa bilgilendirirse sevinirim.
IMG_0366.JPG

Edit: Markanın ismini buldum. Belarus yazıyormuş.

Son düzenleme:
CCCP , Sovyetler Birliği demek. Rus Alfabesi ile yazılan yerde de yanlış anlamadıysam Belarus yazıyor.

Edit 1 : Belarus ismiyle aratınca da şunu buldum :

Edit 2 : Hatta biraz daha araştırınca Azerbaycan'da 270 AZN (Azerbaycan manatı) olduğunu öğrendim. 1 Manat 2.38 TL. O da 640 TL civarı bir şey yapıyor 2.elde Azerbaycan'da. Piano Belarus — Баку, Азербайджан — Tap.Az

Edit 3 : Kökeni Azerbaycan'a dayanan biri olarak şunu diyebilirim, Azerbaycan Rusya'nın elindeyken Rusya'dan kazandığı naçizane bir şey var o da sanat. Sanatın her dalı Azerbaycan'da aktif şekilde ele alınıyor. Eskiden ortalama bir ailenin evinde kesinlikle 1 adet piyano bulunurmuş (şehirde yaşayanlarda, kazalarda değil). Durum bu haldeyken, yani sanata önem veriliyorken o kadar da kötü bir piyano olacağını düşünmüyorum bu Belarus marka piyanonun.

Edit 4 : Sahibinden üzerinde bir kaç tane ilan da buldum : Piyano İkinci El ve Sıfır Tuşlu Çalgılar sahibinden.com'da

Edit 5 : Eğer beklerim diyorsanız , Azerbaycan'da yaşayan ve Devlet Orkestrası'nda jazz piyanisti bir akrabamız var. Ondan öğrenebilirim nasıl olduklarını.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Markanın ismini öğrendikten sonra ben de biraz araştırdım. Aslında satmak gibi bir amacım yok ama ev değiştirirken çok zorladığı için babam satıp kendine gitar alabilirsin diye fikir ortaya çıkarınca biraz araştırma yapayım dedim. Tekrardan teşekkürler...

Rusya'da yaşadığım dönemde evimde Sovyetler döneminde üretilmiş bir akustik konsol piano vardı. Ben pianoyu beğenirdim. Gerçi markası "Belarus" değildi. Zamanında Krasnodar'daki fabrikada üretilmiş bir piano olduğunu öğrenmiştim. Güzel pianoydu.
Eğer elinizdeki piano iyi muhafaza edildi ise ve ortam sıcaklığı olarak kötü koşullara maruz kalmadı ise ; hatırladığım kadarıyla Türkiye'de 2.elde 1500 TL civarlarında alıcı bulabiliyor. Ama tonları güzel bir piano ise , bence 1500 TL için aleti elden çıkartmayın. Siz değerlendirmeye çalışın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Babam 1990 gibi alındığını söylüyor. Ben doğmadan önce bu piano dedemlerdeydi. 4 kez ev değiştirdi benim bildiğim kadarıyla. Şu anda akordu yok sanırım. Pek piyano çalmam arada otururum. Ondan dolayı yeteri kadar değerlendirebileceğimi sanmıyorum.

Ruslarin her evde piyano olsun diye ürettiği, malzemesi ucuz ama belli bir seviyede kalitesi olan Belarus marka piyanolar.. 1000tl civarında satılırdı, almanlar 5-6 civarındaydı o zamanlar ( ikinci elde).

Babam 1990 gibi alındığını söylüyor. Ben doğmadan önce bu piano dedemlerdeydi. 4 kez ev değiştirdi benim bildiğim kadarıyla. Şu anda akordu yok sanırım. Pek piyano çalmam arada otururum. Ondan dolayı yeteri kadar değerlendirebileceğimi sanmıyorum.
O piyanoda akort kalmamıştır. Akordu olmayan piyanonun başına oturmak da hiç bir anlam ifade etmez. Aynen saçma sapan akorda sahip bir gitarı çalmak gibi. Pianonun akordunu yaptırma şansınız var ise , bir de öyle deneyin bakalım. Büyük ihtimal fikriniz değişebilir. :)

Valla arkadaşım, şuncacık kültür düzeyi olmayan bir ülkede evinde piyano bulundurmak çok önemli bir şey bence. Satmaya uğraşmayın. Akordu yapılsın, 150-200tl bir masraf yaparsınız en fazla.Öğrenmenin de yaşı yok. sürüden farklı olmak için ne güzel fırsat, piyano ile uğraşmak. Siz uğraşmazsanız da ileride hane halkı değerlendirir.

Aslında satmaya uğraşmıyorum. Ama ev ev taşırken çok büyük masraf ve emek istiyor. Bundan dolayı böyle bir fikir çıkmıştı ortaya ben de araştırayım dedim. Teşekkürler tekrardan yorumlarınız için, bilgilenmiş oldum sayenizde

@tothestars meseleyi bence çok iyi özetlemiş : " sürüden farklı olmak için ne güzelfırsat, piyano ile uğraşmak. Siz uğraşmazsanız da ileride hane halkı değerlendirir."
Tuşlu enstrüman çalan biri olarak bu konuda şunu söyleyebilirim : Şu anda ülkemizde bir şekilde gitar çalan herhalde en azından
1 milyon kişi vardır. Ancak aktif olarak akustik piano çalan kişi sayısının iyimser bir rakamla 10000'i geçeceğini sanmıyorum. Ben de uzunca bir süre gitar çaldım. Ama 1982 senesinden beri kendi çapımda tuşlu enstrüman çalıyorum. Akustik piano çalmanın hazzı hiç bir şeye benzemez. Buna emin olabilirsin.

@Mehmet B. Uzunosmanoğlu hocam, size tamamen katılmakla birlikte "sürüden ayrılma" deyimini gitarın popüler olmasını kastederek yazmadım. Sürü aslında müzik konusunda ( aslında hemen her konuda) cahil olan halkımızı tarif etmek için kullandığım bir benzetmeydi :)
Sevgili @tothestars kardeşim,
Tabii ki ülkede gitar çalmanın popüler ve yaygın olması ; gitar çalmanın değerini düşürmez. Buna bir şüphe yok.
Bu konuda benim vurgulamak istediğim şu : Herkesin yönelmek istediği bir alan dışında farklı bir alana yönelerek , eğer de yeteneğin var ise , bu konuda farklılaşmak. Farklılaşırken de akustik piano çalmanın o muhteşem hazzını yaşamak... Örneğin ben yıllarca gitar çaldım. Ama tuşlu enstrüman - özellikle de akustik piano - çalarken aldığım tatmini hiç bir zaman alamadım.
Ancak bu konu biraz subjektif bir mesele tabii. Ben de böyledir sen de başkadır...

Sevgili @tothestars kardeşim,
Tabii ki ülkede gitar çalmanın popüler ve yaygın olması ; gitar çalmanın değerini düşürmez. Buna bir şüphe yok.
Bu konuda benim vurgulamak istediğim şu : Herkesin yönelmek istediği bir alan dışında farklı bir alana yönelerek , eğer de yeteneğin var ise , bu konuda farklılaşmak. Farklılaşırken de akustik piano çalmanın o muhteşem hazzını yaşamak... Örneğin ben yıllarca gitar çaldım. Ama tuşlu enstrüman - özellikle de akustik piano - çalarken aldığım tatmini hiç bir zaman alamadım.
Ancak bu konu biraz subjektif bir mesele tabii. Ben de böyledir sen de başkadır...
Sormayın valla. Evimde 3 sene akustik piyano vardı. Müzik bölümü öğrencisiyken bir hocam piyano alım satımı da yapardı. Onun koyacak yer bulamadığı, yaklaşık 100 senelik, muhteşem bir alman piyanosuydu. Akort, tamir işinden anladığım için her tarafını yapmıştım emek emek. Sonra vicdansız bir piyano sever satın aldı hocamızdan :(:( gitti gözyaşları içinde. Akustik için o dönem para yetiştiremedim. Dijital aldım. Hiç alakası yok akustikle . Müzik bence doğuşkan seslerden oluşuyor. Akustik piyanonun size verdiği haz da bu aslında. Do bastığınızda beşlisi, üçlüsü oktavı şeklinde oluşan ve devam eden sonsuz doğuşkanlar..
Şimdi kızım beş yaşında. Bir senedir öğretiyorum piyanoyu. Biraz daha büyüsün, bir tane yamaha konsol alırım taksitle:) :)

@tothestars Emre madem akord etmeyi ve bakim yapmayi biliyorsun 150-200'e hallediyorsan cok komik fiyat. Beşiktaş'ta eski klavyeci arkadasim icin boyle bir hizmet icin fiyat aldigimizda 500'den asagi agzini acan olmadi.

Geri