Elektro gitarda elektrik çarpması problemi

banada konserde oldu böle bişiy ama beynim zonkladı ya acaip bişeydi allah tan konsser arasında akor yaparkene oldu

yaw bu elektirik çarpma konusu fena...
maazallah bilg. e de bişiy olabilir?

ramdan duman çıkartan bir lise arkadaşım vardı..
anakartı kalinka çalan bide komşumuz..

topraklama mühim...

bir tanıdğımada aynı şekilde mic ve gitara aynı anda değince Elektrik fena çarptı ve 1 aydır hala daha kolunu oynatamıyor..Anlatıyor O anı ölümden Dönmüş resmen siz siz olun dikkat edin.Devre yi tamamlayıcı 2 cihazı birden tutmayın hele sahnede.
Topraklama şarttır.Evde sorun cıkmaz topraklama varsa.

bende ilk stüdyoya gittimde elektro gitar ve microfondan aynı anda çarpılmıştım :D sonra parmaklarımın uşları acımaya başlamıştı böyle batma hissi gibi çok irençti :(

arkadaşlar ne ceyranı elektriği abartmayın. o çarpan sadece statik elektrik! nasıl ilkokulda yaptığımız deneyle saçımıza sürttüğümüz kelem, kağıtları çekiyosa, insanın vücudunda ve gitarda + ve - yükler bazen parmak uçları gibi sivri bölgelerde birikebiliyo. çok küçük bi noktadan metal bir yüzeye değince de çarpılmış gibi hissedersiniz. çünkü elinizdeki akım çok küçük bir noktadan iletildiği için akımı max hissedersiniz. yani ince teldeki direncin kalın teldeki dirençten büyük olması gibi.

sözün kısası öyle parmak ucuyla temasa girmeden tüm elinizi kalorifer peteği falan dedikleri gibi metal bir yüzeye ya da işte direk tellere dokunursanız (geniş yüzey ile yani) 1 saniyecik böyle korkular yaşamazsınız :)

kusura bakmayın fizikçiyiz biraz uzattım :)

leadstring demiş ki:
arkadaşlar ne ceyranı elektriği abartmayın. o çarpan sadece statik elektrik! nasıl ilkokulda yaptığımız deneyle saçımıza sürttüğümüz kelem, kağıtları çekiyosa, insanın vücudunda ve gitarda + ve - yükler bazen parmak uçları gibi sivri bölgelerde birikebiliyo. çok küçük bi noktadan metal bir yüzeye değince de çarpılmış gibi hissedersiniz. çünkü elinizdeki akım çok küçük bir noktadan iletildiği için akımı max hissedersiniz. yani ince teldeki direncin kalın teldeki dirençten büyük olması gibi.

sözün kısası öyle parmak ucuyla temasa girmeden tüm elinizi kalorifer peteği falan dedikleri gibi metal bir yüzeye ya da işte direk tellere dokunursanız (geniş yüzey ile yani) 1 saniyecik böyle korkular yaşamazsınız :)

abi olay bahsettiğinden çok farklı 1 sn çarpmıyo işte :D ayrıca pc nin ekranına dokununca falan da çarpıyo =)

buarada yeni kaydımızı yapmak için kullandığımız çözümü söyliyim, gitarları ve vokalleri benim evdeki eski pc de kaydettik, backwocallerde kasmaya başladı kanal artınca, bizde backwocal ve miksajı elektrik çarpan pc de yaptık, miksaj sırasında bi iki kere ekrana deyip çarpıldığımız olsa da güzel bi kayıt olduğunu düşünüyoruz =) buarada fikirleriniz için hepinize teşekkürler...

leadstring demiş ki:

abi olay bahsettiğinden çok farklı 1 sn çarpmıyo işte :D ayrıca pc nin ekranına dokununca falan da çarpıyo =)

buarada yeni kaydımızı yapmak için kullandığımız çözümü söyliyim, gitarları ve vokalleri benim evdeki eski pc de kaydettik, backwocallerde kasmaya başladı kanal artınca, bizde backwocal ve miksajı elektrik çarpan pc de yapmak zorunda kaldık, miksaj sırasında bi iki kere ekrana deyip çarpıldığımız olsa da güzel bi kayıt olduğunu düşünüyoruz =) buarada fikirleriniz için hepinize teşekkürler...

arkadaşlar önemli bir sorunum var. epeyden beridir gitarımın tellerinde hafif bir titreşim hissediyodum.elektrik olduğunun farkındaydım fakat çok önemsemedim.bu akşam bir elim gitarın tellerindeyken bir elimle kapıyı açmaya kalkınca olan oldu baya baya çarpıldım.sonra sorun bendemi diye başkalarına denettim sorun hep aynı.kapıya tellere dokunmadan dokununca çarpılmıyoruz.tellere dokununca tellerden aldığımız elektriği kapının demirine verdiğimiz için çarpılıyoruz.sonra gidip bir kontrol kalemi ile kontrol ettim.gerçekten tellerde elektrik var.sizce sorun endir.ve ne yapmak gerekiyor?

Valla okuduğum bir makaleye göre, müzisyenlerin "bir el cepte" kuralı varmış. Bir eliniz elektrikli bir müzik aletine ya da mikrofona ya da elektrikli olan her neye deyiyorsa sahnede, öbür el kesinlikle başka bir şeye değmeyecek sizin anlayacağınız. Okuduğuma göre bu kurala uymadığı için ölen müzisyenler olmuş geçmişte.

secks demiş ki:
melih, topraklama problemin var, elektrikçi çağır.

abi evde topraklama yok zaten.bina çok eski ve kirada oturuyorum.hemde 2. kat o yüzden çok masraflı oluyo.kendimin olmayan bi eve öyle bişey yaptıramam.başla bişey yalmam lazım.balkon falanda yok prizin yakınında balkon demirine veriyim toprağı.

aklıma şöyle bişey geldi.duvara bi çivi çaksam prizin toprağını telle bu çiviye bağlasam.olmaz mı?

melih, elektrik işi oyuncak değil, duvara çivi çakarak falan olmaz kesinlikle. hele balkon demiri falan hiç deneme, ilk yağmurda yamulursun. direkt toprağa verilmesi lazım. amfi yüksek voltaj aleti, hiç şakası olmaz.

wireless alıp kurtulabilirsin, aklıma başka bir şey gelmiyor.

Geri