Floyd Rose Sabitleme

Sonunda başarmış bulundum.Tellerim eski olduğu için akort kaçırmaya başlamıştı zaten,en kısa zamanda onları değiştirip bir güzel ayarladıktan sonra bakalım kilitli ve sabit duran floyd nasıl sonuç verecek.Şuanda akort ederken problem yaşamıyorum,hangi teli akort edersem edeyim diğer teller bozulmuyor.Bend yapıp alt teli de aynı anda çaldığımızda oluşan problemde biraz olsun düzeldi.Ve sustain baya arttı.
Bunlarda bloklama mekanizmam :p Topraklamanın olduğu parçanın altında vidalar vardır görünmüyor.
Neden bunu yaptığıma gelince,köprüm bozuldu ve uğraşılacak bela değil.
IMG_20150306_231238.jpg
IMG_20150306_231238.jpg
IMG_20150306_231252.jpg
IMG_20150306_231332.jpg

Elinize sağlık, ama insan kendini "neden sabit köprülü gitar almadınız?" Sorusunu sormaktan alamıyor...

Sevgiler ve saygılar...

Hocam koyduğunuz beyaz plastik nedir? Perde kornişi falan mı? :dead::dead:

EDIT: Tek yönlü kilitlemişsiniz hocam, arkaya doğru gider bu. Aman neyse, ben de bir ara çok denemiştim; büyük parça silgiler, sıkıştırılmış kağıtlar koymuştum da olmamıştı. Tel değiştirme vaktim geliyor, ben de sabitliyim en azından deneyeyim. Neler yaptığınızı kısaca anlatır mısınız?

Teşekkürler.

Bu arada iki yayla yuzen kopruyu tutmak cok ekstrem bir durum bence, ben 4 tane kullaniyorum bir suru insan da 5 tane kullaniyor. Ekstra yaylar da makaralarin yaptigini yapar zaten hem de koprunun fonksiyonunu oldurmeden, tabi benim buradan goremedigim baska bir sikinti yoksa...

Benim gitarın köprü altnda tahta vardı aldığımda. Sattığımda sahibi söktürttü. Gayet sabit köprü gitar olmuştu. Ama luthiere yaptırmıştı.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle herkese yorumları için teşekkürler.
Neden yaptım niye sabit köprü değil çünkü,floyd kullanıyorum ve yenisini almayı planlıyorum yada farklı floydlu bir gitar,aklımda da gotoh var ancak bütçe şuan müsait değil.Ayrıca vaktim de kısıtlı,akşamları işten gelişte 2 saat falan gitar çalıyorum bunu da floyd ile uğraşarak geçirmek çok can sıkıcı.
Bunu ise tel yüksekliği ayarlarken bozdum,telleri çıkarıp yapmam gerekiyormuş.Tabi bunu floydum neden akort tutmamaya başladı sorusuna cevap ararken öğrendim :D
Akort etmesi de can sıkıcı,bir alttan bir üstten sonra kilitle ve üzerindeki vidalardan tekrar akort et.Birde bozuk olunca tam çalmaya başladığımda tekrar akort kaçırması kanser etmeye başlamıştı beni ve çözüm gerekliydi.
İlk olarak beyaz parçaların yerine başka parça koydum ve yayların gerilimini ortadan kaldırdım ancak pek sağlıklı sonuç alamadım ve bu işi yaptım.
İlk yaptığım uygun yüksekliği ayarlamak oldu ve sonra yayları tamamen çıkardım.Bu halde normal olarak köprünün arkası havalandı.Bunu çözmek için beyaz parçaları kullandım çünkü köprüyü gövdeye paralel pozisyonda tutuyorlar ve gayet sağlamlar.(Bunlar fotokopi makinesi parçaları,plastik olmalarına rağmen yeteri karar serttirler.)
Aslında bunun yeterliği olduğu söyleniyor ama bana pek yeterli gelmedi.2. olarak yayların altındaki demiri yerleştirdim,görünmüyorlar ancak toprak kablosunun olduğu parçanın altında vidalamak için delikler vardı oradan 2 adet vidayla köprüye bastırarak vidaladım.Bu da yay tarafı hareketi önlemiş oldu.Kolu da çıkardım biri gelip üstünde zıplamazsa herhangi bir hareket mümkün değil şuanda teller yada yayların hiçbir etkisi kalmadı.
Akort problemimi de çözmüş oldum,bendler daha sağlıklı.Bu illetten kurtulmak isteyen herkese tavsiye ederim 2 vida gitara zarar vermez.

Öncelikle herkese yorumları için teşekkürler.
Neden yaptım niye sabit köprü değil çünkü,floyd kullanıyorum ve yenisini almayı planlıyorum yada farklı floydlu bir gitar,aklımda da gotoh var ancak bütçe şuan müsait değil.Ayrıca vaktim de kısıtlı,akşamları işten gelişte 2 saat falan gitar çalıyorum bunu da floyd ile uğraşarak geçirmek çok can sıkıcı.
Bunu ise tel yüksekliği ayarlarken bozdum,telleri çıkarıp yapmam gerekiyormuş.Tabi bunu floydum neden akort tutmamaya başladı sorusuna cevap ararken öğrendim :D
Akort etmesi de can sıkıcı,bir alttan bir üstten sonra kilitle ve üzerindeki vidalardan tekrar akort et.Birde bozuk olunca tam çalmaya başladığımda tekrar akort kaçırması kanser etmeye başlamıştı beni ve çözüm gerekliydi.
İlk olarak beyaz parçaların yerine başka parça koydum ve yayların gerilimini ortadan kaldırdım ancak pek sağlıklı sonuç alamadım ve bu işi yaptım.
İlk yaptığım uygun yüksekliği ayarlamak oldu ve sonra yayları tamamen çıkardım.Bu halde normal olarak köprünün arkası havalandı.Bunu çözmek için beyaz parçaları kullandım çünkü köprüyü gövdeye paralel pozisyonda tutuyorlar ve gayet sağlamlar.(Bunlar fotokopi makinesi parçaları,plastik olmalarına rağmen yeteri karar serttirler.)
Aslında bunun yeterliği olduğu söyleniyor ama bana pek yeterli gelmedi.2. olarak yayların altındaki demiri yerleştirdim,görünmüyorlar ancak toprak kablosunun olduğu parçanın altında vidalamak için delikler vardı oradan 2 adet vidayla köprüye bastırarak vidaladım.Bu da yay tarafı hareketi önlemiş oldu.Kolu da çıkardım biri gelip üstünde zıplamazsa herhangi bir hareket mümkün değil şuanda teller yada yayların hiçbir etkisi kalmadı.
Akort problemimi de çözmüş oldum,bendler daha sağlıklı.Bu illetten kurtulmak isteyen herkese tavsiye ederim 2 vida gitara zarar vermez.

Hocam bu beyaz parçalar nedir? Dikiş ipliklerinin o makaraları mı? Ben de sabitlemeyi düşündüm, beceremedim pek (Yine tellerin birini gerince diğerleri gevşiyordu.) . Ben yayları sökmeden sabitlemek istiyorum. Yani sizin yaptığınızın aynısının yaylı şeklinde olanı.

Fotokopi makinalarından çıkan parçalar bunlar,sert plastik.Tahta ile de yapabilirsin bu parçalar benim köprüyü gövdeye tam paralel tuttuğu için tahtayla uğraşmadım.Dediğin gibi sabitlemek için yayların gerilimini azaltıp bütün gerilimi tellere vermelisin ki bu durumda yayların işlevi ortadan kalkmış oluyor.

Aynı yöntemi kendi gitarlarımda kullanıyorum şu an. Çok, çok aktif olarak FR kullanan birisiyim. Bir süre sonra orijinal parçaların çok pahalı olması beni yeni köprü almaktan vazgeçirip bu yönteme itti. Plastik veya onun kadar sert bir malzeme ile sabitleyip öyle kullanıyordum(yakında ahşap ya da metal parçalar ile değiştireceğim). Çok yakın bir geçmişte yayları da 5' ledim. Yaylar 5' lenince gitara birşeyler oldu(iyi anlamda). Ses sönümlenmiyor. Feedback yapıyor düşük gainli overdrive da bile. Çok sevdiğim bir olaydır: Sesin, uzun bir sustain sonrasında yavaşça feedback e dönüşmesi... Üst mid frekanslar uçtu ve çatır çutur bir gitara dönüştü. Akort problemi sıfıra indi. Her yer frekans ve sustain şu an. Tadından yenmiyor.
Fr sisteminden biraz olsun şikayetçiyseniz, ve eğer köprünün hareketinden vazgeçebilirseniz gitarınız bu tarz ev yapımı ufak modifikasyonlarla level atlayabiliyor(gitara göre değişiyor, istisnalar olabilir tabiki ancak şu ana kadar her seferinde daha iyi sonuca ulaştım).

Geri