Cubase Kayıt Sorunu

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda SabbathInventedDoom tarafından 7 Mart 2015 tarihinde açılan konu

 1. Aslında sadece Cubase değil diğer kayıt programlarında da olan bir sorun. Cubase 5'e Guitar Rig, AmpliTube programlarını ekledim ancak bu programların birinden preset açıp kayıt aldığımda sadece clean ses kayıt ediyor. Preset'ı seçtiğimde sorun yok yani o preset geliyor ama recording yapıp durdurduğum zaman efektler gitmiş olarak kayıt ediyor.
  Ses kartım Line 6 Pod Studio GX. Ayarlarım şu şekilde;

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. cubase da eğer freeze yapmassan zaten kayıt kanalını dry olarak kayder burda bir sıkıntı yok. out bus da ve VST audio system de ses kartını seçmen gerek. eğer kayıttan sonra kuru ses duyuyorsan da kayıt yaptığın kanaldaki insert i VST i Amplitube veya guitar rig olarak seçmelisin
   
 3. ASIO GX yazan sanırım ses kartım. Çünkü seçeneklerde Line 6 Pod Studio GX diye bir şey yok. Guitar Rig ayarlarında da ses kartı olarak ASIO GX yazıyor mesela. Acaba ses kartını bilgisayara tanıtamamış mıyım diycem ama öyle olsa nasıl Guitar Rig ya da diğer programlardan gecikmesiz falan çalıyorum.
   
 4. Sakın guitar rigi standalone açıyor olmayasın cubase içinden açmak yerine? Aksi taktirde böyle yapmaması lazım çünkü.
   
 5. gitar kanalının üzerine tıkla . Sol tarafta inserts yazıyor kullanmak istediğin programı oradaki boş kutulardan herhangi birine tıklayıp seç ondan sonra kayıt al. arkadaşların dediği gibi yüzde 99 standalone kullanıyorsun programı. dediğimi yaparsan sıkıntı kalmayacağını düşünüyorum
   
 6. Merhaba,
  Cubase sesi yalın (Clean) kaydeder. Arkadaşların dediği gibi insert bölümünden Guitar rig programını efekt aleti olarak açmalısınız. Siz sesi distortionlı duyarsınız ama gene o sesi Clean kaydetmiştir. Bu kötü değildir. Tam tersine çok iyidir. Clean kaydettiği için zamanla ritim gitar ve bass gitar solo gitarın tonal uyumları açısından guitar rigden tonunuzu değiştirebilirsiniz.

  Şu video size yardımcı olabilir
   
  utqyy bunu beğendi.
 7. Hayır arkadaşlar standalone kullanmıyorum. Guitar Rig'i Cubase'den "Inserts"den açıyorum zaten. Dediğim gibi sadece Cubase'de olan bir sorun değil bu, clean kaydı diğer kayıt programlarında da veriyor. Sadece Guitar Rig'in kendi recorder'ında efektli kayıt alabiliyorum. Ve sadece Guitar Rig'in preset'larında değil Amplitub falan da aynı. Videoyu izledim, aynılarını yapmıştım ben de zaten :)
   
 8. insertleri mute lamış olabilirsin belki insert sekmesinin açıklığındanda emin ol ozaman birde onu deneyelim.
   
 9. O da düzgün :cry:
   
 10. Guitar rig'i insertte açtığınızda kendi ayarlarında üst ortanın solunda giriş ayarları var L-R şeklinde, onu doğru seçtiğinize emin misiniz?
   
 11. Bunu diyorsunuz sanırım?
  [​IMG]
   
 12. Aslında sorununuzu tam olarak anlamadım ama şu olabilir;
  Kayıt alırken cubase de seçili kanalda monitör seçeneği açık olmalı kayıt esnasında, ama aldığınız kaydı dinlerken monitörü kaldırmalısınız. Bu işlemlerdemi bir sıkıntı var.
   
 13. Oh be! Kaydı aldıktan sonra monitörü kaldırmıyordum. Tamamen benim cahilliğimmiş problem :) Çok teşekkürler ya.
   
 14. Rica ederim, sorunun çözüldüğüne sevindim :)
   
 15. Evet ya nasıl aklımıza gelmedi, normal olarak dikkat ettiğimiz için bize herkes de bunu böyle yapıyordur herhalde mantığı hakim oluyor, o sebeple de sormak aklımıza gelmiyor, güzel yakaladın üstad :) bu gibi sıkıntılar olmaması için ses kartının dahili direct monitoringi olması yararlı oluyor, tabi pluginle simülasyon kullanırsak o da fayda etmiyor, insert'ten plugin takıp software mon. almak gerekiyor...
   
  forbidden_city ve Elektro_Gitarist bunu beğendi.
 16. Aynen dediğiniz gibi temel yapılan şeyler olduğu için akla gelmiyor :)
   
 17. Yıllardır cubase e elimi sürmemiştim, monitoring açıkken insertleri bypass mı ediyor yani yoksa ben mi yanlış anladım?
   
 18. Tam tersi Software Monitoring açıkken insertleri sinyale işleyerek veriyor, ancak play tuşuna basınca ses alamıyorsun kaydedilen data'dan.
   
 19. Pardon eksik söylemişim playback esnasında monitoring insertleri bypass mı ediyor demem gerekiyordu. Çok ilginç hiç hatırlamıyorum ama dediğim gibi yıllardır elimi sürmedim, unutmuşumdur muhtemelen.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş