Mark Knopfler Bir Bakın Napıyor Yahu

'Müzik Endüstrisi' forumunda Wasp tarafından 10 Mart 2015 tarihinde açılan konu

 1. Aşağıda videoda göstermiş ama ne yaptığını anlamadım açıkçası. Baş parmakla re ve mi teline birden vurup daha sonra işaret ve orta parmağıyla yukarı aşağı yukarı mı yapıyor?
   
  ilkinkazan bunu beğendi.
 2. Ghost note yapıp slap atıyormuş gibi vuruyor tele.
   
 3. Başlığı okuduğumda ne oluyoruz filan dedim....:confused:
  Adam 50 senedir yaptığından farklı bir şey yapmıyor ki!:)
   
 4. kendine has bir teknik
   
 5. Farklı bişey yapmıyorda ben sadece çalmak için tam olarak ne yapıyor onu sordum ama cevabı alamadım malesef, sağlık olsun normal bildiğim şekilde parmakla çalarım bende bu kadar tatlı olmasada olduğu kadarıyla :)
   
 6. nası rahat ediyosa öyle çalmış kalıplara sıkışıp kalmayın. Bakın elalem bızıklaya bızıklaya öttürüyo
   
 7. Penayla güzel olmuyor denedim parmakla çalcaz artık bildiğimiz şekilde.
   
 8. baş parmak ve işaret parmağı beraber kullanıyor sololarda, hatta seri bir şekilde tek telde baş parmak ve işaret parmağıyla çalabiliyor, burada da işaret parmağıyla orta parmağı aynı anda 2 tele vurmak için kullanıyor. Akorlarda da işaret parmağının sol taraftaki etini pena gibi kullanıyor (baş parmak ucu headstock tarafına doğru, işaret parmak ucu köprüye doğru bakan pozisyonda tutuyor elini bunların hepsinde). Benzer bir tekniği Dan Auerbach ve ProGuitarShop taki Andy kullanıyor. Fakat Andy daha agresif finger picking konusunda. Youtubeda Mark Knopfler tarzı fingerpicking için tutoriallar var, araştırırsan faydalı bulabilirsin.
   
 9. Bir de işaret parmağına biraz daha güç vermek amaçlı işaret ve orta parmağını birleştirerek çalıyor fakat sırf işaret parmağı temas ediyor tellere.
   
 10. Evet ama işaret ve orta parmaını hem yukarı hem aşağı vuruyor sanırım. Başparmak işaret parmağı ilk vuruş sonra işaret orta parmağı yukarı çekiyor sonra aşağı doru vurup tekrar yukarı çekiyor. İşte patladığım noktada orası :D
   
 11. zakk wylde nin chicken picking etüdleri var hakkını verirsen bu tarz tekniklerde hiç zorlanmazsın
   
 12. Tahminlerimi yazayım;
  Sağ eliyle ve sol eliyle damping yapıyor. İlk notaya vururken baş parmağıyla slide yapıp teli susturuyor, 2. ve 3. parmağıyla çekiyor sonra 2 ve 3 ile aynı anda çekerek percussive sesi çıkarıyor, tekrar baş parmağıyla sol eli ile yapmış olduğu mute u tekrarlayıp ,seri bir şekilde baş parmağı ile notayı vuruyor. Çok fazla bir kombinasyon seçeneği yok, vurduğu notadan çok ritme odaklanırsanız çıkarmanız daha rahat olabilir. Nota işi ritmden daha kolay şu durumda :)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş