Lambalı Amfiye Uygun Olan Kabin Tercihi?

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda drjzzmstr tarafından 10 Mart 2015 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar Merhaba,

  Elimde el yapımı bir lambalı amfi mevcut.
  Özellikleri: gücü 50 watt, çıkışı 8 ohm. İçinde 2 tane EL34, 4 tane 12ax7 lamba var. Bu amfi için bir kabin yaptırmak istiyorum.
  Amfiye zarar vermemek için nasıl bir kabin sistemi tercih etmeliyim? (hoparlör sayısı - bağlama şekli vs.)

  Yardımlarınız için teşekkürler.

  celestion-vintage-30-8-ohms-419797.jpg t1221trans.jpg marshall-vintage-30-cm-12in-celestion-speaker-16-ohm-70-watt-suit-dsl40c-978-p.jpg
   
 2. Amplifikatörün çikisi sadece 8 ohm ise, kullanilan hoparlör yada hoparlörlerin toplam direci 8 ohm olmali.Onun disinda seçeceginiz hoparlör tamamaen sizin kulak keyfinize kalmis
   
 3. öncelikle cevabınız için teşekkürler.
  görsellerdeki fotoğraflarda 8 ve 16 ohmluk hoparlörler mevcut. fizik derslerinde gördüğümüz gibi 2 tane 16 ohmluk hoparlörü paralel bağlayarak da 8 ohmluk çıkış elde edebilir miyiz? Ya da 1 tane 8 ohmluk vintage 30 kullanmak (greenbackte power capacity 25 watts yazıyor mesela) 50 wattlık bir amfiyi kurtarır mı? Watt konusuna takıldım çünkü. kapasitesinden daha düşük bir hoparlör çıkış trafosunu yakar mı diye düşünüyorum?
   
 4. Evet, iki adet 16 ohm paralel baglandiginda 8 ohm elde etmis olursunuz, sesi sonuna kadar açmadiktan sonra zarar verecegini sanmam.
   
 5. Amfinin markası nedir veya topoloji olarak hangi amfiye yakındır? EL34'ten benim aklıma İngiliz-Marshall topolojisinde olabileceği geliyor. Amfi yapı olarak tize mi basa mı meyilli. Bu da önemli. Tizleri baskınsa yine tizli bir hoparlör ile sonuç hayal kırıklığı olabilir. Bu durumda Greenback veya Eminence Texas Heat gibi bir hoparlör gerekebilir. Ama tizler, midler geride ise bu durumda V30 işini görür.

  Bu arada V30 tek başına 60 watta dek çalışabiliyor diye hatırlıyorum. Yanşılım varsa düzeltile.

  Bu arada direnç değerleri ve bağlama şekilleri üzerine şu başlıkta hem açıklama hem de diyagram mevcut:

  Ohm nedir? Neyi değiştirir? - Sayfa 3
   
 6. amfinin görünümü bu şekilde. fender olmasa da bu modelin baz alınarak yapıldığını sanıyorum. daha önce herhangi bi kabinle denemediğim için tiz-mid-bas hakkında yorum yapamayacağım. bassman modelinin sesine yakın olabileceğini zannediyorum.
  Bassman_Blackface_Front_Back.jpg
   
 7. Marka Sonakord mu?
   
 8. aynen hocam. Sonakord
   
 9. Büyük ihtimal Fender Marshall arası bir topolojide, çıkış direnci 8 ohm. Bunlar eski yerli lambalıların genel standartları. Çalıştırmadan önce iyi bir elektronikçiye göster ama. Eksiği, değişmesi gereken parçası var mı, trafolar ne durumda, lambaların ömrü nedir bir baksın. Büyük ihtimalle ADD Plus'tan Attila bey bir sorunu varsa çözer. Yoksa çarpabilir veya sevgili @antbalci nın Sonakord'u gibi fişe taktıktan birkaç dakika sonra ahşap ev gibi yanabilir :)

  Hoparlör işinde de topolojiye bakarak Attila bey iyi kötübir şeyler söyleyebilir.
   
  antbalci bunu beğendi.
 10. Amfi İzmir'e taşınamayacak kadar ağır malesef :) kabine başüstüne almazlar bagaja verirsek de lambalar gümleyebilir. çıkışı arkasında 8 ohm olarak yazıyor. burdan bir elektronikçiye gösteririm artık. Keşke Atilla Abi'ye götürebilsem. lambaları bir çift eşlenik el34 ile yenilerim. sanırım bir tane 8 ohm vintage 30 alıp kabin yaptırıp kullanacağım. vintage 30, 60 watta kadar dayanabiliyorsa sorun olmaz diye düşünüyorum.
   
 11. Lambaları sök, süngerle sarıp, yanında çantanda falan güvene al. Şaseyi de kasadan çıkar, trafoların üstünde dengede durur sanırım. Bu şekilde paketlersen ağırlık ve hacim düşer.
   
 12. Tamamdır hocam dediğin gibi parçalayıp amfiyi paketlemeden taşımak mümkün değil. Zamanım olunca ilk işim İzmir'e gitmek olacak. Teşekkürler yardımın için :)
   
  hackeiommi bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş