Solo Atmasını Beceremeyen Arkadaşınız..

'Müzik Endüstrisi' forumunda kayraanas tarafından 13 Mart 2015 tarihinde açılan konu

 1. İyi akşamlar TürkRock ahalisiii.. Direk konuya giriyorum. 9 yıllık müzik eğitimim var daha öğrenmem gereken bir çok şey var biliyorum fakat ben şu anlık bilmem gerekenin çoğunu bildiğimi düşünüyorum.. Ritim gitar olarak gayet iyiyim o konuda bir sıkıntım yok o konuyu geçtim. Ama konu soloya gelince resmen oturduğum sandalyeye gömülüyorum. Sweet child o'mine, anastasia, fade to black, cowboys from hell gibi parçaların giriş sololarını atabiliyorum fakat diğer parçalarda feci zorluk çekiyorum. Her gün düzenli parmak egzersizimi çalışıyorum. Acaba bir yerde yanlış mı yapıyorum gözden kaçırdığım ufak bir sıkıntı mı var anlayabilmiş değilim. Bana öneride bulunabilcek, efendime söyliyim yardımcı olabilcek hayırsever bir TürkRock vatandaşı var mıdır buralarda? Yardıma ihtiyacım var.. Teşekkürler şimdiden...
   
 2. Legato egzersizleri çalış bence ritchie kotzen rock chopstan başlayabılırsın
   
  kayraanas bunu beğendi.
 3. Metronom kullanıyor musunuz? Kullanmıyorsanız çalmak istediğiniz parçayı önce yavaş sonra kademe kademe artırarak çalışabilirsiniz. Eminim ki faydası olacaktır.
   
  kayraanas bunu beğendi.
 4. Evet metronom kullanıyorum fakat şarkıya yavaş başladığım an ezberlediğim soloyu unutuyorum resmen..
   
 5. J-P

  J-P

  özel ders alabilirsin...
   
 6. Merhabalar,öncelikle müzikte öğrenme bitmez ömrünüzün sonuna kadar öğrenirsiniz.

  Problem büyük ihtimalle senkronizasyon çoğu gitar öğrencisinde var bu problem sağ elle sol el aynı hızda gitmeli ve bu hızı giderek arttırmalısınız.
  Ne tür egzersizler yapıyorsunuz ? Üstte bir arkadaş demiş zaten,legato nun büyük önemi var parmakları güçlendirmek için.Anladıgım kadar zorlayıcı egzersızler yapmıyorsunuz.Zorlayın kendinizi öyle egzersizler bulun ki çalışırken parmaklarınız değil beyniniz zorlansın.

  Diğer bir hatada hız,en temiz ve en mükemmel çaldıgınız hızla çalışın bu çok yavaş olabilir eğer bir hızda bir parçayı çalarken bir nota bile kaçarsa yada ses temiz gelmezse hızı düşürün en mükemmel temizlikte ve en yavaş hızla çalışın ve bu hızı yavaş yavaş arttırın.

  Tab ı da bırakın notayla çalışın :)
   
  kayraanas bunu beğendi.
 7. Teşekkür ederim hocam deneyeceğim
   
 8.  
  ebsrepic ve kayraanas bunu beğendi.
 9. Hocam yavaş çalarak kendimi geliştirebilirim bende farkındayım fakat yavaş çalmak gerçekten çok bayıyor. Hani bir soloyu komple ezbere bilsem bile hızı düşürdükçe daha kötü çalmaya başlıyorum..
  Parmak egzersizlerim biraz basite kaçıyor sizde anlamışsınız :) Mesela bana zorlayıcı egzersiz örnekleri gönderebilir misiniz ? Teşekkürler cevabınız için :)
   
 10. Çok yanlış bir düşünce.Yavaş çalınca beyin yavaş yavaş parçayı öğrenıyor ve hızlı çalmaya hazır hale geliyor fakat siz beyninize parçayı öğretmeden nasıl hızlı çalacaksınız.

  Yukarıda ashes of lesser men in intro solosunu çalışabılırsınız çok zor bir solodur ama başarırsanız size çok şey katar.

  Miles of machines var çok çok çok yavaş çalışmak şartıyla.
   
  patlakkulak ve kayraanas bunu beğendi.
 11. Kesinlikle çok yanlış bir düşünce bende farkındayım fakat malesef ki öyle düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum. Attıklarınız için çok çok teşekkürler.. :) Çalışma şart... @Flamenco
   
  Flamenco bunu beğendi.
 12. Ankaranın neresinde oturuyorsun??
   
 13. @Flamenco arkadaş solo atamamaktan muzdarip,solo atarım diyen adamların yüzde 90 küsürünün bile adam gibi çalamayacağı örnekler vermişsin. :D
   
  J-P, kayraanas ve Flamenco bunu beğendi.
 14. Hahaha :D Mesajı okuduysanız çok çok çok yavaş çalışmak koşuluysa yazmıştım :D

  Solo atarım diyen adamlar bunları çalamadığı için maalesef Türkiye'de müzik gelişmemiş oluyor.Tabi ki çok üst düzey örnekler verdim çünkü arkadaşın ne seviyede gitar çaldıgını bilmıyorum orta seviye örnek versem kolay diyip çalışmayacak belki :)
   
  kayraanas bunu beğendi.
 15. Çayyolu hocam :)
   
 16. uzakmış dikmen civarı olsa çalışırdık.
   
  J-P ve kayraanas bunu beğendi.
 17. Sağlık olsun hocam :)
   
 18. Ben haftasonları elektro gitar dersi veriyorum. Yaklaşık 15 yıldır gitar çalıyorum ve bu işi dibine kadar didiklemekle kafayı bozmuş bi adamım. Benim yıllardır solo çalımında gördüğüm bazı temel eksikler var. Bunlardan bazıları çok genel şeyler ve öğrencilerimde sıklıkla karşılaşıyorum. Ben kendimce gördüklerimi anlatayım belki okuyanın kafasında bir ışık yakar:
  Solo çalamama sebepleri:
  1-Metronom ile çalışsan dahi metronomu dinlemeyi bırakmak
  2-Yavaş çalışma konseptini oturtamamak. En önemlisi bu. Neden derseniz; yavaş çalmadan hızlı çaldığınızda aslında çalmayı becerdiğinizi sanıyorsunuz. Bunun sağlamasını direk bir kayıt alarak yapın. Çalın kaydedin ve dinleyin, %90 ihtimalle çalamıyormuşum sonucuna varırsınız. Burada yavaş çalıp hızlanmaktan kasıt şudur: hem kaslarınız harekete aşina olacak hemde zihin olarak algınızı açıp çalacağınız her notayı harfi harfine biliyor olacaksınız.
  Örneğin bir soloyu çalıştınız ve size şöyle bir soru sordum :
  patlakkulak: soloyu bölüm bölüm parçala ve bana anlat.
  Verdiğiniz cevap şu şekildeyse o soloyu anlamamışsınız demektir:
  kayraanas: abi adam bi sweep yapıyo sonra biraz sapta legato dolaşıyor sonra bi blues gibi bişey var ama 1-2 nota daha ekliyor ve bitiriyor

  Anlatmak istediğim şu, soloyu harfi harfine analiz etmelisiniz adam sweep atıyor ama minör mü, majör mü? 7'li mi?tondaki dereceye göre nerede bitiriyor sweepi, legato yaparken hangi gamı dolaşıyor, izlediği pattern ne mesela? Sonra blues çıkıyorsa blues'u belirli bi pattern kullanarak mı yapıyor? Ve o ekstra eklediği 1-2 nota da neyin nesi? Adam acaba modal bir melodi kuruyor olabilir mi?
  3-Bazı soloların çalınamama sebeplerinden biri de gitar üzerinde aynı melodiyi yaklaşık 5 ayrı pozisyondan çalabilme şansınızdır. Bazı durumlarda soloyu yanlış pozisyondan çalmaya çalışırsınız ve yapmanız gereken harekete yetecek parmağınız kalmaz. Bu da 2. maddeyi dikkatli yürütürseniz çözebileceğiniz bir problemdir.

  Bunun haricinde bende diğer arkadaşlar gibi özel bir ders almanı ve şarkıları mantıksal düzeyde ve armonik olarak deşifre etmeyi öğrenmeni tavsiye ediyorum.
   
  denizkir, koray7, Barışcan ve 6 kişi daha bunu beğendi.
 19. Olduğu kadar olmadığı kader
   
  nihilist ve kayraanas bunu beğendi.
 20. 9 yıllık eğitim ile kastınız formal eğitim mi veya özel ders mi ? Eğer öyleyse, bu eğitim ne üzerine ? Solo çalamamaktan kastınız ne ? Belli bir süratte çalmak da mı zorlanıyorsunuz ?
  Bence durumunuz yeterince gerçekçi değerlendirmemişsiniz. Sanırım söylemek istediğiniz şu: Solo çalmak konusunda yeterince ilerleyememişsiniz ve bu nedenle hayal kırıklığı olmuş. Solo çalmaya geç başlamış ve baız şeyleri ihmal etmişsiniz. Bunlar da pek çok kişinin başına gelen şeyler. Eğer "Sweet Child..." parçasının başındaki temayı çalabiliyorsanız bu önemli bir şey. Fakat "solo çalabilmek" konusundaki hedefinizi belirleyip buna göre yol almanız gerekiyor. Aksi takdirde (yani ne istediğinizi bilmeden...) hayal kırıklığına uğramayı sürdürürsünüz:) Kim gibi çalmak istiyorsunuz ? Hangi soloyu çalarsanız kendiniz "solo çalabilir" statüsünde göreceksiniz ? Bunları açarsanız daha fazla yardımcı olabiliriz. Parmak egzersizi ile kastınız ne bilmiyorum. Ama günlük egzersiz ile sadece form tutarsınız, sporcu olamazsınız:) Aynı şekilde, sırf parmaklarınızı çalıştırıyorsunuz diye de solo çalamazsınız. Bu işin sadece fiziksel kısmı ve onu da ne kadar doğru yaptığınızı bilemiyoruz şu anda...
   
  Son düzenleme: 14 Mart 2015
  kayraanas ve Grundar bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş