Gitarımın Ayarı Hakkında

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda AzRocK tarafından 17 Mart 2015 tarihinde açılan konu

 1. İyi günler. Schecter Hellraiser Special FR gitarım var. Bütün tellerde 9. perde ve sonrasında cızırdama sorunu mevcut. Dün baktım teller yakındı klavyeye, sapı gevşettim biraz. Bu sefer teller uzaklaştı ama sorun aynı şekilde devam ediyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Nasıl bir ayar yapmam gerek? Teşekkürler.

  Ekleme: Yeni tel aldım. Geldi şu an ama takmak pek istemiyorum. Ayarı yok bir şeyi yok gitarın.
   
 2. Köprüyü yükseltin biraz. Alt perdelerde cızırdama öncelikle fazla alçak köprü ile ilişkilidir. Sonrasında 1. perde ve gitar sapının gövde ile birleştiği yerdeki perdeye birlikte basarak sap ayarını yeniden yapın. Cızırtı sona erecektir. Sonrasında köprüye ince ayar çekebilirsiniz tekrar.
   
 3. Köprüyü yükseltirken sapı da biraz sıkayım mı? Çünkü teller şu an zaten uzak.
   
 4. Olabilir tabii, sap ayarını yine 1. perde 15.perde arası yöntemiyle önceden de yapabilirsiniz. Ama köprüyü yükselttikten sonra yeniden sap ayarına bakın. Bir ipucu: sapın gövde kısmına oturan alt perdelerindeki (17 ve sonraki perdeler gibi) cızırdama sap ayarından bağımsızdır. Çünkü sapın konkavlığı serbest olan kısmında olur.
   
 5. 17. perde ve sonrasındaki cızırdamalar neyden oluyordur? Yersiz korkular oluşturuyorum, truss rodu 9. perdeden civarından kırdın çevirsen de işe yaramayacak gitti gitarın diye. :D:D

  1. ve 15. perde yöntem nasıl ?
   
 6. Eğer gitarın köprüsü fazla alçaksa ne kadar sap ayarı yaparsanız yapın sapın alt yarısındaki perdeler cızırdayacaktır. Floyd rose sistemde tabii öncelikle FR köprünün gitar gövdesine paralel olması gerekiyor. FR'de ayar işi biraz karmaşık. Madde madde yapılacakları yazayım, kafanız karışmasın.

  Sap ayarını bozduğunuzu düşündüğümden herşeyden önce sapı siz sıkın biraz. Sap ayarını basitçe şöyle yapabilirsiniz:

  Sırasıyla en alt ve üst tellerde 1. perdeye (varsa kapo ile) ve 15.perdeye basın. Tel her iki perdede basılı iken, sapın orta kısmında (7. perde civarı) telin fret ile arasındaki boşluğa bakın. Orada minimum boşluk olmalı (ancak bir kredi kartı kalınlığı kadar). Sonra genel gitar ayarımıza geri dönelim.

  1- Öncelikle gitarınızın köprüsü gövdeye paralel mi? Yani yukarı kalkık ya da geriye yatık durmamalı. Paralel olması demek tellerin gerimi ile köprü yaylarının geriminin eşit olması demektir.

  2- Köprü paralelse ve 17. perde sonrasında da olan cızırdama varsa köprü her iki tarafından da eşit olarak cızırdama kayboluncaya kadar biraz kaldırılmalı. Bunun sonucunda FR yine paralel durmalı.

  3- Sap ayarını yeniden yapın. Daha sonra zevkinize göre (biraz cızırtıyı tolere ediyorsanız) köprüyü azar azar tekrar indirebilirsiniz.

  Madem yeni tel takımı almışsınız, bence en güzeli bu ayarları yeni tel takımı ile yapın.
   
  AzRocK bunu beğendi.
 7. Şu videolara bir göz atın.  FR'lu gitarlarda özellikle ince ayarı yaparken gitarı -yer çekimi kuvvetini elimine etmek- için dikey tutmak önemli. Son video bundan bahsediyor. 2. video ise sap ayarı ve tellerle perdeler arası boşluk ne kadar olmalı pratik olarak gösteriyor. İlk videoda ise genel olarak floyd rose ayarı ve paralel olma konusu anlatılıyor. Frudua'nın bütün videoları 10 numaradır, güvenle dediği herşeyi yapabilirsiniz. Yıllarca araştırdım inceledim ve bu adamın dediklerinde bu konularda kendimce karar kıldım. Ben bu adamın dediklerine göre ayar yapıyorum ve sorunum olmadı. Kolay gelsin.
   
  AzRocK bunu beğendi.
 8. Eski paslı telleri söktüm. Gitar boştayken sapı sıktım biraz. Şu an telleri takıyorum. Bu dediklerinizi yapacağım. (köprüm gitara 0 uzaklıkta ve paralel gövdeye. Onu biraz yükselttim bakalım deneyeceğim.) Sonucu buraya yazarım.
   
 9. Ya ben çözemedim bu işi cidden. Telleri taktım, teller klavyeyle dip dibe değil, ama öyle çok uzak da değil. Sapı gevşettim, sıktım falan filan. Şu an 1-12 arası perdeler (1 ve 12 dahil) cızırdıyor. köprü gövdeye paralel ve uzaklık olarak 0 değil ama yakın. Ne yapmam gerek, lütfen yardım edin.
   
  Son düzenleme: 17 Mart 2015
 10. Kilit nokta "gevşettim, sıktım falan" kısmı :) Bir sap ayarı videosu bir de köprü/eşik yüksekliği ayarı videosu bulup orada söylenilenleri harfiyen uygulayarak deneme yap, ayarları ufak ufak yapacaksın işi çözene kadar. Buradan senin nerede hata yaptığını kestirmek biraz güç, çünkü "sapı biraz gevşettim" dediğinde bile ne kadar -biraz- olduğunu göremiyoruz.
   
 11. Ya doğru çok haklısınız. Zaten sıkıntı sap ayarında da. Nasıl bir ayar yapmam gerek onu çözemedim. 1 ve 12. perde arasında cızırdıyor. Bunun kuralı nedir? Gevşetecek miyim, sıkacak mıyım? Ya ilk kez yaptığım bir iş de değil hani, daha önce 3-4 sefer yaptım; cillop gibi olmuştu. Bu sefer fena batırdık düzeltemiyorum. Beyin durdu resmen. :shifty:
   
 12. Önce sapı çok hafif iç bukey olacak şekilde ayarlayacaksin(bununla ilgili onlarca video var) sonra cizlamalar gidene kadar köprüyü yükselteceksin. Yapacağın şey bu kadar.
   
 13. Hocam, teller çok yüksek oluyor. Ondan dolayı yapamıyorum öyle bir şey. :banghead:
   
 14. Sapı düzgün ayarladigin halde teller çok yüksek oluyorsa tesviyeye götürmekten başka çare göremiyorum ben.
   
 15. Tremolo kavitesindeki 2 tane vida vardır yayları tutan, FR'un ayarını yaparken bunları da kullanacaksınız. Üsteki 3 video da bütün sorunların çaresi var. Üstelik görsel şekilde anlatmış. Buraya ne kadar yazsak da boş çünkü görsel olarak anlatım hepsinden daha iyi. Videoları izlediniz mi ? Buraya gelip panik halde cevap atıyorsunuz. Videoları izlemeden zart diye cevap istiyorsunuz bu kadar da kolaycı olmayın lütfen. Videolarda hepsinin cevabı var, izledim aynısını yaptım yine teller üste ya da çızırtı var diyorsanız gidin luthiere en az 50 tl bayılın daha ne yapalım artık.
   

 16. Birde truss rod ile ayar yapıldığında belli bir süre beklemek gerekiyor sapın tepki vermesi için.
  Guitar Truss Rod Adjustment
  Doğru olan sap ayarı resimdeki ''small gap '' diye geçen çok hafif kabarık şekilde olan sap.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş