Dolandırıcılık Olayı: ''kaos13666''( Burak Köşker) Tanıyor Musunuz?

Tatlıya bağlama gibi afaki kavramlar dolandırıcılık gibi yasada ciddi bir suç teşkil eden durumlar da nasıl olur bende anlamam .En iyi yol izlediğiniz yol bundan şüpheniz olmasın.Yok arkadaşı amerikada metroda zenciler alıkoymuş,teksas da kovboylar silah çekmiş gibi fanteziler üretmenin, yok yasal süreç meşakkatlidir demenin hiçbir alemi yok açıkçası.

Adı geçen kullanıcıyı foruma üye olduğu zamanlardan hatırlıyorum. İlan açarak taksitle ekipman almak istediğini söylemişti. Sonrasında "leadd" kullanıcı adlı kişiyle anlaşıp LTD MH1000 almıştı taksitle, 4. taksitten sonra gitarı teslim alacak şekilde (5 taksitti sanırım). Gitarı aldığı gibi de satışa çıkarmıştı. Arada ufak tefek alım-satım işleri de yaptıktan sonra rapboyz nickli arkadaşla yaptıkları takası da hatırlıyorum, o ex401 baya bir görünmüştü zira takas teklifi olarak:) Demek ki bu süreç içerisinde forumda güven toplayıp, bu planı için beklemiş diye düşünüyorum. Yurtdışına gidince başına bir şey gelme ihtimalini ben de düşündüm ama kendi açtığı ilanda güneyden girip baya bir gezdikten sonra döneceğini yazmıştı. Kimse hardcaseli 2 gitar ve bir sürü sipariş alıp bu şekilde gezemez bırakın Amerika'yı, Türkiye'yi bile. Ben oradan işkillenmiştim açıkçası, forum içerisindeki yazım tarzı, hitapları vs.'de çok güven vermemişti, mümkün mertebe teklif yapmaktan (kişisel olarak) uzak durmuştum. Zira hatırlatılan şekilde uygun fiyattan birkaç ürün de koymuştu satılığa.

Tekrar geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda tazminiyle birlikte çözülür.

Umarım herşey kolaylıkla çözülür. Tabi ki sicilin bozulması yıldırıcı olacaktır. İlerde atıyorum işe alma vs gibi konularda büyük bir negatiflik etki ediyor. Hatta sırf bu yüzden red yenilebilir işe alınırken. Lakin bir şekilde ulaşabildiniz ve tatlıya bağlanırsa en azından başınız ağrımaz ve işler daha kolaylıkla çözülebilir. Kayseri vakasında olduğu gibi... Kendi başıma gelen bir konu var misal, yeni ev aldığımızda adamın(kiracı) kontratı olmadı halde 5 ay evde kaldı 7-8 ay önceden uyarmamıza rağmen üstelik kendimiz eve taşınacaktık yani, Almanya'dan oğlum gelecek muhabbeti değildi. Adam 5 ay kirayı vermeyince ha çıktım ha çıkacam ev bakıyorum derken bizi baya oyaladı. Avukata verdiğimizde iş yerine de icra takibi başlatıcağımıza dair noterden ihtar name çektik. İş yerine çekilen ihtarnameden sonra korku sardı sanırım iş yerinde de fırça kaydılar, derhal evi boşalttı. Ama maddi kayıpları karşılamadı. Anlaşmak istedi ama araya koyduğumuz avukat tanıdık olduğu için onu da uğraştırdığı için avukatlık masrafını da karşılamasını istedik tabi ki yanaşmadı biz de icra takibini geri çekmedik. Ne oldu ,1 yılı geçti hala elimizde para yok lakin alacağımız garanti ama devletin maaşının bir kısmından taksit taksit kesmesi söz konusuymuş filan. Yani diyeceğim o ki, paranın kendisi ve masrafı, avukat parası ve ekstraları dahil ödeyeceğini söylecekse kabul etmenizi öneririm. Benim ki sadece kanuna göre dolandırıcılık sayılmayan ama gayet de dolandırıcılık olan bir konuda başıma gelenleri anlatıp olabilecek benzeri durumda vereceğim tavsiyeler. Yasal sürec devam ettiği takdirde hala ses seda yoksa tabi ki yapılacak pek bir şey de gelmiyor elden.

Ben de forumda sattığı bir kaç ürünü gördüm fiyatları çok çok uygundu ve forumdaki hitap dili benim de açıkcası çok hoşuma gitmemişti. Benim şahısla alışverişim olmadı ve bu anlattıklarımdan dolayı alacak ürünolsaydı da yine alışveriş yapmazdım. Bu tür abd'ye gittim geldim ürün aldım geldim işlerinde imkan varsa referansı sağlam olan kişilerle iş yapmak çok önemli. İşte doğru zamanda elde para varken amerikaya giden de olunca forumda da birkaç iş yapmış, siz de güvenip parayı vermişsiniz. Belki sadece bu abd'ye ya da yurtdışına gidip alışveriş yapan, bu işte referansı bol olan kişilerin zamanı size uymamıştır. Bazen öyle bir oluyor ki elde para var ama abd'ye giden bulanamıyor ya da tam tersi.. Mecbur, siz de var olan en iyi seçeneğe yöneliyorsunuz. Artık olan olmuş gibi görünüyor, aklıma bir konu daha geldi, eğer sabit bir işi filan varsa oraya icra takibi ya da dolandırıcılık yaptığına dair avukat beyanlı bir tebligat da gönderebilirsiniz. Bu da patronun onu sıkıştırmasını sağlacaktır. Varsa, iş yeriyle de iletişime geçmenizi öneririm. Elinizdeki banka hesabı gibi bilgilerle tc nosuna yasal yollardan ulaşabilir oradan da vergi dairesinin elindeki bilgilerle çalıştığı kuruma ulaşabilmeniz mümkün. Bu süreç avukat kanalıyla yasal olarak gerçekleşecektir zaten siz bilgileri kendi başına elde edemezsiniz. Avukat'ın illa ki bu konu da aklına gelir lakin kendi başıma gelen olayda anahtar rolu olduğu için özellikle atlanmaması gereken bir basamak olduğu kanaatındeyim.

Son düzenleme:
Arkadaslar tam emin olmamakla beraber bu cocuk bi grupla studyoma provaya geldi. Ismi tamam soyismi hic yabanci degil. Disarda olduğum icin isim soy isim kaydedemedim studyo defterine elimden kacirdiysam cok uzulurum

Umarım herşey kolaylıkla çözülür. Tabi ki sicilin bozulması yıldırıcı olacaktır. İlerde atıyorum işe alma vs gibi konularda büyük bir negatiflik etki ediyor. Hatta sırf bu yüzden red yenilebilir işe alınırken. Lakin bir şekilde ulaşabildiniz ve tatlıya bağlanırsa en azından başınız ağrımaz ve işler daha kolaylıkla çözülebilir. Kayseri vakasında olduğu gibi... Kendi başıma gelen bir konu var misal, yeni ev aldığımızda adamın(kiracı) kontratı olmadı halde 5 ay evde kaldı 7-8 ay önceden uyarmamıza rağmen üstelik kendimiz eve taşınacaktık yani, Almanya'dan oğlum gelecek muhabbeti değildi. Adam 5 ay kirayı vermeyince ha çıktım ha çıkacam ev bakıyorum derken bizi baya oyaladı. Avukata verdiğimizde iş yerine de icra takibi başlatıcağımıza dair noterden ihtar name çektik. İş yerine çekilen ihtarnameden sonra korku sardı sanırım iş yerinde de fırça kaydılar, derhal evi boşalttı. Ama maddi kayıpları karşılamadı. Anlaşmak istedi ama araya koyduğumuz avukat tanıdık olduğu için onu da uğraştırdığı için avukatlık masrafını da karşılamasını istedik tabi ki yanaşmadı biz de icra takibini geri çekmedik. Ne oldu ,1 yılı geçti hala elimizde para yok lakin alacağımız garanti ama devletin maaşının bir kısmından taksit taksit kesmesi söz konusuymuş filan. Yani diyeceğim o ki, paranın kendisi ve masrafı, avukat parası ve ekstraları dahil ödeyeceğini söylecekse kabul etmenizi öneririm. Benim ki sadece kanuna göre dolandırıcılık sayılmayan ama gayet de dolandırıcılık olan bir konuda başıma gelenleri anlatıp olabilecek benzeri durumda vereceğim tavsiyeler. Yasal sürec devam ettiği takdirde hala ses seda yoksa tabi ki yapılacak pek bir şey de gelmiyor elden.

Ben de forumda sattığı bir kaç ürünü gördüm fiyatları çok çok uygundu ve forumdaki hitap dili benim de açıkcası çok hoşuma gitmemişti. Benim şahısla alışverişim olmadı ve bu anlattıklarımdan dolayı alacak ürünolsaydı da yine alışveriş yapmazdım. Bu tür abd'ye gittim geldim ürün aldım geldim işlerinde imkan varsa referansı sağlam olan kişilerle iş yapmak çok önemli. İşte doğru zamanda elde para varken amerikaya giden de olunca forumda da birkaç iş yapmış, siz de güvenip parayı vermişsiniz. Belki sadece bu abd'ye ya da yurtdışına gidip alışveriş yapan, bu işte referansı bol olan kişilerin zamanı size uymamıştır. Bazen öyle bir oluyor ki elde para var ama abd'ye giden bulanamıyor ya da tam tersi.. Mecbur, siz de var olan en iyi seçeneğe yöneliyorsunuz. Artık olan olmuş gibi görünüyor, aklıma bir konu daha geldi, eğer sabit bir işi filan varsa oraya icra takibi ya da dolandırıcılık yaptığına dair avukat beyanlı bir tebligat da gönderebilirsiniz. Bu da patronun onu sıkıştırmasını sağlacaktır. Varsa, iş yeriyle de iletişime geçmenizi öneririm.

Önerilerinizi dikkate alacağım hocam tekrar teşekkürler. Ama görüştüğüm bir kaç kişi bu olay hakkında net sonuçlara varabileceğimizi belirtti. Zaten ev arkadaşım avukat olayın teknik detayları ile ilgilenecek sağolsun.

Evet, ben de mesajı sonradan editledim zaten, yine de özellikle dikkat edilmesi için eklediğim kısmı tekrar yazıyorum:

" Elinizdeki banka hesabı gibi bilgilerle tc nosuna yasal yollardan ulaşabilir oradan da vergi dairesinin elindeki bilgilerle çalıştığı kuruma ulaşabilmeniz mümkün. Bu süreç avukat kanalıyla yasal olarak gerçekleşecektir zaten siz bilgileri kendi başına elde edemezsiniz. Avukat'ın illa ki bu konu da aklına gelir lakin kendi başıma gelen olayda anahtar rolu olduğu için özellikle atlanmaması gereken bir basamak olduğu kanaatındeyim. "

İsim, soyisim, kapatılan telefon numarası her tür bilgi açık şekilde verilmiş. TC kimlik numarası rahatlıkla öğrenilip ev adresine kadar ulaşılabilir. Şahsen 100TL bile kaptırmış olsaydım 200-300 daha masraf edip evine kadar giderdim. Ailesiyle görüşürdüm ailesinden zararların temin edilmesini isterdim. Elbet dönecek bu arkadaş sonuçta ayrıca bi yüzyüze de görüşmek lazım. Ek iş olarak müzik yapıyorum ve sadece bu işi yaparak hayatını idame ettiren arkadaşları çok iyi anlıyorum. Zor işler yapılıyor hakettiği paralar kazanılmıyor ve bu şekilde dolandırılmak insanın ağırına gidiyor. 1 hafta 10 gün içerisinde bi gelişme kaydedilmezse size net bilgiler ile dönebilirim.

28 Ocak günü Burak Köşker'e attığım email;

Selamlar,

Sipariş ettiğim malzemeleri henüz almadın anladığım kadarıyla? Pedal da, diğer ürünlerde ilanları aktif halde yayındalar.
Bu ürünlerden bazıları satılırsa mesela pedal ve gitar + motor parçalarından 2. bir tane alma şansımız kalmıyor peki senin plan nedir ?

Yani ne şekilde alım yapacaksın bu talep ettiklerim satılırsa "şansımıza küselim" mi deriz?
Geliş tarihin belli oldu mu? Benim için süre önemli çünkü senin getireceğin parçalardan önce ben diğerlerini temin ettim bile ve senin getireceklerin 16 şubat tarihinde mi burada olacaklar?

Parçaların geliş tarihine göre rektifiyeci motorun işlerini ayarlayacak ve elini boşa çıkartıp benim işimi yapmaya başlayacak, ancak bütün bu işlerin yürütülebilmesi için bir tarih gerekiyor?

Bana acil bilgi verirsen makbule geçecek!

Teşekkürler

Bana 30 ocakta attığı email;

babamdan mail gelmiş bir detay sordum abi cevap bekliyorum ardından hemen hallediyorum kusura bakma biraz gezmelerden giremedim çok özür dilerim geç yazdığım için... biraz erken dönmeyi de düşünüyorum dostum bu arada arkadaş da haber verdi aramışsın ben geldiğimde haber vereceğim dostum numaran gmail rehberimde var ararım yani dostum görüşmek üzere :)

Bu attığı maile 30 ocak ta verdiğim cevap sonrası cevap yazmadı;

Görüşürüz ancak burada yürüttüğüm işler var ve o parçaların bana denli veya sensiz ulaşması gerekiyor bu yüzden bütün paramda sende ve eğer almayacaksan parçaları ben kendi işimi kendim çözmeliyim ve bu zaman kaybı da çok çok kötü etkileyecek beni.

özetle sorumun cevabını alamadım? ben babanla alakamız nedir onuda anlayamadım? Sana alman gereken parçaların tamamına yetecek para aktarmıştım ve senin durumunu anlayamadım izah edersen sevinirim.

İsim, soyisim, kapatılan telefon numarası her tür bilgi açık şekilde verilmiş. TC kimlik numarası rahatlıkla öğrenilip ev adresine kadar ulaşılabilir. Şahsen 100TL bile kaptırmış olsaydım 200-300 daha masraf edip evine kadar giderdim. Ailesiyle görüşürdüm ailesinden zararların temin edilmesini isterdim. Elbet dönecek bu arkadaş sonuçta ayrıca bi yüzyüze de görüşmek lazım. Ek iş olarak müzik yapıyorum ve sadece bu işi yaparak hayatını idame ettiren arkadaşları çok iyi anlıyorum. Zor işler yapılıyor hakettiği paralar kazanılmıyor ve bu şekilde dolandırılmak insanın ağırına gidiyor. 1 hafta 10 gün içerisinde bi gelişme kaydedilmezse size net bilgiler ile dönebilirim.

Seceresi var bende :) TC si Bankalara kayıtlı cep numarası Ev adresi ve dahası :)

Öncelikle geçmiş olsun, belki çok kuralcıyım ama birebir tanımadığınız bir insana aksi bir durumda kendisine ulaşma. İmkanınız yokken. Bana göre böyle büyük mevla para vermeniz cesaret işi açıkçası ara ara her sitede çıkıyor böyleleri ve malesef sonuç aşağı yukarı böyle oluyor size tavsiyem yasal boyutunu araştırın hesap sahibi kişinin adres telefon vs vs kendisi olmasa bile yakınlarına ulaşabilirseniz bir şekilde paranızı kurtarma olasılığınız var, umarım paranızı alabilirsiniz müzisyen kimliği ile aramıza giriyorlar insanları madur edip gerçek müzisyenlerin birbirlerine güvenmelerini zorlaştırıyorlar.

Son düzenleme:
Bu arada yazmayı unutmuşum, hukuk öğrencisiyim bu konularda az çokta bilgim var, sormak istediğiniz birşey olursa bildiğim kadar yanıtlarım, bu işler artık eskisi gibi zor değil, hemen halledilebilecek işler, hele kimlik bilgileri falan doğru ise çok kolay halledilir, paranızı zaten geri alabilirsiniz+tazminat davası açabilirsiniz, sadece borcu bitmesin bir daha boyle seyler yapamayacak hale gelsin derseniz ceza davasına kadar bile goturebilirsiniz işi, benimde elimde birçok mailleşme var kendisiyle ilgili ancak daha sonra guven problemi yaşadığım için para vermedim kendisine.

Bu arada yazmayı unutmuşum, hukuk öğrencisiyim bu konularda az çokta bilgim var, sormak istediğiniz birşey olursa bildiğim kadar yanıtlarım, bu işler artık eskisi gibi zor değil, hemen halledilebilecek işler, hele kimlik bilgileri falan doğru ise çok kolay halledilir, paranızı zaten geri alabilirsiniz+tazminat davası açabilirsiniz, sadece borcu bitmesin bir daha boyle seyler yapamayacak hale gelsin derseniz ceza davasına kadar bile goturebilirsiniz işi, benimde elimde birçok mailleşme var kendisiyle ilgili ancak daha sonra guven problemi yaşadığım için para vermedim kendisine.

Benim şöyle bir sorum olacak, Aralık 300TL ayında yaptığım ödeme ve 2 Ocak gecesi yatırdığım (yazışmada sanki 1000TL yatıracakmışım gibi bir plan içerisinde bu bilgileri paylaşmıştım sonra siparişleri arttırdım ve hesabına 3800TL yatırdım) 3800TL ile zaten USA dan yapacağı alışverişler için dolar döviz kurunu yatırdığım günün kuruna göre sabitlemek için bir yazışmamız olmuştu. Dolayısı ile bugün 4100TL ile siparişlerimi ben bile toplayamadım.

Dolar aynı dolar ama ülke olarak fakirleştiğimiz için, aynı TL ile o malları alamıyorsunuz. Dolayısı ile ben paramı ne şekilde tahsil etmeliyim dava mevzusunda?

1 Ocak 2015 23:11 tarihinde Alıcı: bana
cleardot.gif

çok büyük fark olmaz ancak olur tamamdır o zaman dolar olarak hesaplayalım o gün 2.31 di sanırım şimdi ise 2.33 buna göre 559 dolar ödeme almış oluyorum dostum geldikten sonrasını da sipariş tarihlerine göre hesaplarım ben zaten onların tarihleri de belli olacak çok büyük fark olmaz da yine de en güvenli doğrusu bu dostum haklısın :) tamamdır şimdilik 559 dolar ödeme almışım diye düşünerek bunu aradan düşeriz dostum :)

1 Oca 2015 tarihinde 23:04 Alıcı: burak
cleardot.gif

Biz daha önceden şu şekilde çalışıyorduk seninle de öyle olur 300tl yi ne gün aldıysan o güne ait kura bakıp dolara çevirip 1000tl yi de ne gün aldıysan o günün kuruna göre çevirip tl $ olayını not etmende fayda var :)

1 Ocak 2015 23:00 tarihinde Alıcı: bana
cleardot.gif

olur tamamdır 300 almıştım şimdi de 1000 çıkarıyorum diyorsun 1300 lira önden aldım bunu en son düşüyoruz o zaman fazla yaparsan fazla düşmüş oluruz sana bağlı dostum ... tamamdır o zaman gelince teslimi elden yapayım ben hem bu arada tanışmış da oluruz :) dostum o zaman bilgilendirirsin beni ödeme yapınca. listemiz son halini bu şekilde aldı o zaman dostum haberleşiriz durumlar hakkında :)

Benim şöyle bir sorum olacak, Aralık 300TL ayında yaptığım ödeme ve 2 Ocak gecesi yatırdığım (yazışmada sanki 1000TL yatıracakmışım gibi bir plan içerisinde bu bilgileri paylaşmıştım sonra siparişleri arttırdım ve hesabına 3800TL yatırdım) 3800TL ile zaten USA dan yapacağı alışverişler için dolar döviz kurunu yatırdığım günün kuruna göre sabitlemek için bir yazışmamız olmuştu. Dolayısı ile bugün 4100TL ile siparişlerimi ben bile toplayamadım.

Dolar aynı dolar ama ülke olarak fakirleştiğimiz için, aynı TL ile o malları alamıyorsunuz. Dolayısı ile ben paramı ne şekilde tahsil etmeliyim dava mevzusunda?

1 Ocak 2015 23:11 tarihinde Alıcı: bana
cleardot.gif

çok büyük fark olmaz ancak olur tamamdır o zaman dolar olarak hesaplayalım o gün 2.31 di sanırım şimdi ise 2.33 buna göre 559 dolar ödeme almış oluyorum dostum geldikten sonrasını da sipariş tarihlerine göre hesaplarım ben zaten onların tarihleri de belli olacak çok büyük fark olmaz da yine de en güvenli doğrusu bu dostum haklısın :) tamamdır şimdilik 559 dolar ödeme almışım diye düşünerek bunu aradan düşeriz dostum :)

1 Oca 2015 tarihinde 23:04 Alıcı: burak
cleardot.gif

Biz daha önceden şu şekilde çalışıyorduk seninle de öyle olur 300tl yi ne gün aldıysan o güne ait kura bakıp dolara çevirip 1000tl yi de ne gün aldıysan o günün kuruna göre çevirip tl $ olayını not etmende fayda var :)

1 Ocak 2015 23:00 tarihinde Alıcı: bana
cleardot.gif

olur tamamdır 300 almıştım şimdi de 1000 çıkarıyorum diyorsun 1300 lira önden aldım bunu en son düşüyoruz o zaman fazla yaparsan fazla düşmüş oluruz sana bağlı dostum ... tamamdır o zaman gelince teslimi elden yapayım ben hem bu arada tanışmış da oluruz :) dostum o zaman bilgilendirirsin beni ödeme yapınca. listemiz son halini bu şekilde aldı o zaman dostum haberleşiriz durumlar hakkında :)
Bunun sizin icrasını isteyeceğiniz ana para ile ilgisi yok, tazminini isteyeceğiniz miktar ile ilgisi var üstadım, yani aslında almanız gereken şeyleri şu anda alamadığınız için şu anda alabilecek miktara uygun olacak tazmin. Basitçe şöyle açıklayabilirim sanırım; bir ekipman var ve siz onu 3000 tl'ye almadınız bu kişiye verdiniz, şimdi ekipman oldu 5000 tl ve siz dolandırıldığınız için alamadınız haliyle, sizin kişiden talep edeceğiniz miktar bu 3000 tl'niz + tazminat olacaktir, bu tazminati da malin su anki fiyatinin artmasi sebebiyle sizin 3000 tl'nizden fazla olan kisimdir yani 2000 tl, bu en basit. Istenebilecek sey daha farkli yollar da talep edebilirsiniz.

Bunun sizin icrasını isteyeceğiniz ana para ile ilgisi yok, tazminini isteyeceğiniz miktar ile ilgisi var üstadım, yani aslında almanız gereken şeyleri şu anda alamadığınız için şu anda alabilecek miktara uygun olacak tazmin. Basitçe şöyle açıklayabilirim sanırım; bir ekipman var ve siz onu 3000 tl'ye almadınız bu kişiye verdiniz, şimdi ekipman oldu 5000 tl ve siz dolandırıldığınız için alamadınız haliyle, sizin kişiden talep edeceğiniz miktar bu 3000 tl'niz + tazminat olacaktir, bu tazminati da malin su anki fiyatinin artmasi sebebiyle sizin 3000 tl'nizden fazla olan kisimdir yani 2000 tl, bu en basit. Istenebilecek sey daha farkli yollar da talep edebilirsiniz.

Bir arkadaşım Avukatına yaşanan bu durumu anlattı, avukatı ''suç duyurusu - ceza davası - nitelikli dolandırıcılık - alacak davası'' şeklinde davaları kapsadığını söylemişti.

Bir arkadaşım Avukatına yaşanan bu durumu anlattı, avukatı ''suç duyurusu - ceza davası - nitelikli dolandırıcılık - alacak davası'' şeklinde davaları kapsadığını söylemişti.
Aynen oyle ustadim soyledigim diger talep durumlari da bunlardi :) Yerinizde olsam nitelikli dolandiriciliktan ceza davasi acardim, alacak davasi cok uzar ve sizi ziyadesiyle ugrastirir, Ha alacak davasi acacaksaniz verin avukata vekalet takip etsin alacak davasini, eger bunu talep ederseniz kisi muhtemelen mahkeme isinden korkacagi icin sulh'a gitmeye calisacaktir cok sik rastlanan bir durumdur, yerinizde olsam gitmezdim, verin savciliga suc duyurusunu ugrassin dursun ceza davasiyla, bu islerin oyle kolay olmadigini anlasin.

Son düzenleme:
Geri