Ambalajı Açılmamış Gitar Teli Paketin Içinde Oksitlenir Mi?

Havayla temas etmeyen bir şeyin oksitlenmesi söz konusu olamaz.Oksitlenme olayı yukarıda birçok arkadaşın da yazdığı üzere oksijenle tepkimeye girme durumudur.Eğer havası alınarak paketlenme yapıldıysa (ki böyle yapıldığını düşünüyorum) oksitlenme olmaz.Olmamalı da zaten

Tıp okumuş ama kimya bilmiyo demesinler panpa.

Benim de başıma geldi. Thomann'dan almıştım 3 paket Ernie Ball, 2 paket Dean Markley hepsi oksitlenmişti. Ama o sırada oturduğum evde nemle ilgili bir sorun vardı.

Havayla temas etmeyen bir şeyin oksitlenmesi söz konusu olamaz.Oksitlenme olayı yukarıda birçok arkadaşın da yazdığı üzere oksijenle tepkimeye girme durumudur.Eğer havası alınarak paketlenme yapıldıysa (ki böyle yapıldığını düşünüyorum) oksitlenme olmaz.Olmamalı da zaten

Tıp okumuş ama kimya bilmiyo demesinler panpa.

Havası alınarak paketlenme yapılmıyor, yapılsa bile çok etkilemez, oksijenden tamamen korumak için bahsedilen vakum bile yeterli değil. Ultra vakum 10^-12 de dahi metal oksitlenir ki bu vakum seviyesi ciddi bir miktar. Farklı metodlar mevcut fakat konumuz değil. Bir de tam tersi oksitlenme olmasını istiyoruz ama demirin değil, ilk yazımda baya geniş açıkladım. İnceleyebilirsiniz.

Bu kadar net nasıl konuşabiliyorsunuz..
En son aldığım gitarın yanına tel olarak Ashton ES0942/Takım Tel eklediler. Ambalajdan açılmamış haliyle.. Geldiğinde ciddi anlamda oksitlenme vardı.

Öte yandan kendim uzun zamandır tüm gitarlarımda ernie ball 2222 ve 2221 kullanıyorum. Her hangi birisinde böyle bir durumla karşılaşmadım.. Stok olarak tutuyorum bu arada.. 10 lu paket alıyorum.

Anlayamadığım, nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz :D Bahsi geçen konuyu tecrübe etmeniz bile olanaksız...
Sorunuzun içinde cevabınız zaten saklı..Ben asla Ashton marka teli gitarıma takmam..Tel gözüyle de bakmam..Ernie ball larda da bu durumla karşılaşmamışsınız..Demek ki dediğim durum geçerli..Gerçekten tel dediklerimizde böyle bir durumla karşılaşmanız söz konusu dahi değil ;) Genelde D'addario elixir,DR gibi teller kullanırım..Klasik gitarımda da Hannabach tan şaşmam..Şu şekilde cevap vereyim size o zaman..Tabiki markasına göre durum değişecektir..Normalde bu tellerin paketlenme ambalaj edilme şekline göre oksitlenme durumu imkansız çünkü havayla kesinlikle temasları söz konusu bile değil..O yüzden bu kadar emin konuşabiliyorum..

Geri