Edge Pro Akort Kaçırma

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda mizantropia tarafından 22 Mart 2015 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar şu işi bir türlü çözemedim. Daha önce Rg2550 vardı. Şuan Rg520 var. Üzerinde tertemiz sıfır edge pro var fakat akort kaçırıyor.

  Rg2550 de aynı şeyleri yaşadım luthiye bana bunların içindeki bıçakların aşınabildiğini söylemişti fakat bu gitarda bu mümkün değil çünkü köprü yeni.

  Dolayısıyla sorunun benden kaynaklandığına kesinlikle eminim :D Akort kaçmasın diye kilitleri açıp, akort yapıp öyle çalıyorum. Sonra kilitleyeyim şunları deyip alyanla sıkıyorum vidaları. Biraz çalıp köprüyü kullanıyorum ve akort gidiyor. Sizce neyi yanlış yapıyorum?
   
 2. [​IMG]
   
  Son düzenleme: 22 Mart 2015
 3. Üstteki kilitlerin yalama olmuş olma ihtimali geldi aklıma şahsen.
   
 4. Yaylar eskimiş olabilir, bunun dışında Stud denilen kısımlar eskimiştir. Bir çok ihtimal var sıfır noktasını gelmesini önleyen gitarınızın.
   
 5. Yazdıklarınızdan, akordu yaptıktan sonra biraz çalıp sonra kilitlediğinizi anladım, doğru mudur? Eğer öyleyse bence akortladıktan sonra hemen kilitleyin; sonra ince ayar yapın. Daha sağlıklı olur kanımca. Zira ben de aynı köprüden kullanıyorum. neredeyse tel değişiminden değişimine akord gerekiyor. Ayarlar da önemli tabi, sap ayarı vs. yerindedir umarım.
   
 6. Sap ayarını, tel değişimini yeni yaptım. ''neredeyse tel değişiminden değişimine akord gerekiyor.'' şu dediğiniz olaya o kadar imreniyorum ki anlatamam.

  Parçaları eskidi mi eskimedi mi ben anlamam fakat bir dahaki bakımda verdiğim kişiye bir sorayım.
   
 7. Çok yakışıklı bir gitarmış güle güle kullan hocam. Senden ricam gitarı çalmaya hazır duruma getirip ( üst eşiği kilitleyip, akordu ince ayarlardan tam olarak ayarladıktan sonra) floyd rose ile özellikle gevşetme hareketi yapar mısın? Birazcık geniş olsun, yani kolu hemen hemen bastırabildiğin kadar bastır ve bırak. Bunu yapmadan önce köprünün gövdeye göre pozisyonunu göz kararı üç aşağı beş yukarı bir gözlemle. Hareketi yaptıktan sonra da gitara hiç dokunmadan aynı şekilde gözlem yap. Gözleminde bir şey farkedemediğini varsayıyorum, gevşetme hareketini yaptıktan sonra hemen tuner aç. Eğer ses pes yöne doğru kaymışsa, arkadaki yayları değiştirmen gerekiyor yüksek ihtimalle. Zamanında tecrübe ettiğim bir olay bu yöndeydi.

  Edit: Anlatım yönünden çok düşük bir yazı oldu ama idare ediverin.
   
  mizantropia ve Onur Yahya Öner bunu beğendi.
 8. Merhaba. Olay sadece köprünün kendisinde değil bu konu ile ilgili. Tecrübe edindiğim birkaç detayı paylaşmak isterim :
  ***Saddle lara teli iyi yerleştirip 'doğru' sıkmak gerekiyor, ve tel yuvalarının tertemiz olması gerekiyor. Cilalı, parlak vs değil. Gerçek anlamda temiz.
  ***Yaylarda sıkıntı yaratabilir. Homojen germiyor olabilir. Zira yaylar gerildikten sonra eski haline dönebilecek mukavemete sahip olmalı.
  ***Köprünün doğru açıda kullanılmış ve kullanılıyor olması lazım. Fotolardan görebildiğim kadarıyla bu köprünün açısı olması gerektiği gibi ayarlanmamış. Doğrudan ibanezin sitesinde bununla ilgili kaynak ve diagram bulmak mümkün.
  ***Üst eşik telleri artık tutmak yerine mikron boyutunda dahi olsa kaydırıyor olabilir. Ya da 'çok fazla' sıkıp telleri ezmiş ve artık üst eşiğin doğru şekilde tutmasını engellemiş olabilirsin ya da tam tersi yeterince sıkmıyor olabilirsin...
  ***Bu tarz köprülerde teli takarken son akord sırasında köprüyü narince ortalayıp kolu çıkartmak-ya da yere dik hale getirip akord etmek çok önemli. Ağırlık etkisi yaratarak son akordun yanlış olmasını ve çalım işin içine girdiği zaman akord kaymalarına sebep olabiliyor. Özellikle ama özellike gitarı "çalış" pozisyonunda akord etmek çok daha önemli.
  ***Köprü bıçakları yeni olabilir ama belki oturduğu yuvalar eskidir? Ona da bir bakmak lazım. Göz ardı edilen bir detay.

  Umarım bir faydası dokunur ve sorun hallolur, kolay gelsin :)
   
  mizantropia bunu beğendi.

 9. Arkadaşım çok güzel özetlemiş. Ben akord kaçırmada ilk olarak Köprü yuvalarından şüpheleniyorum. Bence orayı kontrol et eğer teller gerginken ( akordluyken ) köprü yüksekliği ayarı yaparsanız köprü yuvalarındaki vidalar erir ve köprünüz akord kaçırır.
   
  mizantropia ve Onur Yahya Öner bunu beğendi.
 10. Eğer donanımların hepsi sıfır (yay, nut, stud vs..) ise ince ayarı yaparken gitarı yatay pozisyonda değil dik olarak yapın. Yer çekimine paralel olacak şekilde. Bu gerçekten fark ettiriyor. Eğer hep gitarı yatırıp yapıyorsanız bir de böyle deneyin.
   
  mizantropia bunu beğendi.
 11. Dediklerinizi deneyip bakacağım. Sorun çözülmezse anlayan birine götürmekten başka çare yok. Büyük ihtimal benim beceriksizliğim..

  Çok teşekkür ederim uzun uzun yazmışsınız..
   
  Onur Yahya Öner bunu beğendi.
 12. Estagfurullah, hep aynı şeyleri yaşayarak, kırıp bozarak bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz hepimiz... Önemli olan azıyla çoğuyla paylaşmaktı.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş