Elektro Gitarın Ham Tonuna Ağaçların Etkisi Varmıdır?

Bu iş biraz da elektrikli araba işine döndü. Piyasadaki ünlü firmalar bu işe öncülük etmediği sürece kimse ağaçtan şaşmaz. Firmalar da 200 dolarlık alaşım ya da plastik gitarı sunarak asla kârlarını düşürmezler.

fakat 3d printerlar yaygınlaşsın ve ucuzlasın göreceksiniz buralarda bile "hangi kartuşla daha iyi gitar basılır" başlıkları açılacak.

Bu iş biraz da elektrikli araba işine döndü. Piyasadaki ünlü firmalar bu işe öncülük etmediği sürece kimse ağaçtan şaşmaz. Firmalar da 200 dolarlık alaşım ya da plastik gitarı sunarak asla kârlarını düşürmezler.

fakat 3d printerlar yaygınlaşsın ve ucuzlasın göreceksiniz buralarda bile "hangi kartuşla daha iyi gitar basılır" başlıkları açılacak.

yalnız steampunk tele nedir ya.çok fena.

camla elmas da birbirine benziyor ama aynı değiller. Martin çok daha iyi tınlıyor ve diğerinin veremediği frekansları verdiği için dinlerken keyif alıyorsun.

Alım gücü düşük gariban bir ülke olduğumuz için pahalı gelebilir ama Amerika'da bir üniversite mezunu yıllık ortalama 75.000 dolar kazandığı için bir aylık maaşının küçük bir kısmıyla kaliteli bir gitarı rahatlıkla alır. Garson bile Amerika'da aylık 2500 dolar kazanıyor.

Son düzenleme:
Bir ara Epiphone Les Paul ile Explorer denedim. İkisininde ağacı aynı, manyetiği aynı. Explorer olanla gayet güzel metal yapılırken Les Paul ile o kadar da iyi olmuyordu. Her şey fark ediyor. Kalındıktan tut scaleya kadar:) Ağaç fark etmese güzel olurdu. 600 TL lik gitara Gibson manyetiği takardık:D

Son düzenleme:
arkadaşlar bir fizikçi olarak kısaca soruya cevap vereyim. İlk önce gitar teline vurdugunuz anda manyetiklerinizin olusturdugu manyetik alanı pertürbe eder yani rahatsız eder ve sinyal olusturursunuz peki agacın etkisi nedir ? olsada olmasada olur mu ? farkettiyseniz pahalı bir gitarı elinize aldıgınızda (göreceli olarak) bize güzel gelen tınıyı duyarız peki bu nasıl olur. Aslında yaptıgınız şey manyetiklerin tamamını saran agacı titreştirmektir. Bu sayede agaca ait moleküller titreşir ve manyetiklerinizin oluşturdugu manyetik alanda telin titreşiminden sonra pertürbasyon yaratır ve bu sizin iki ağaç arasında farklı sinyal duymanıza sebep olur çünkü her agacın bu titreşimleri iletim miktarı farklıdır

Bir Fizikçi olarak (öğrenci falan değil, diplomalı, mezun) yanlışsın.

Elektro gitara klasik gitar teli taktığın zaman (naylon, misina) neden ses gelmediğini açıklar mısın bize bir 'fizikçi' olarak peki? Orada hareket eden yükler pertürbe etmiyor mu manyetik alanı?

Hastayım şu özgüvene.

Elektro gitar telleri ferromagnetiktir. Gitar manyetiklerinde yer alan mıknatıslar tarafından manyetize edilir. Hareketleri ortamda var olan manyetik alanı bozar ve Faraday Kanunu'na uyarak indüksiyona sebep olur. Gitar ağacı dielektik materyaldir. Elektrik alana konulduğunda neredeyse hiç polarize olmaz. Titreşen pozitif yük kadar negatif yük de olduğu için bunların sebep olduğu manyetik alanlar birbirlerini yok eder, sonuç olarak gövde titreşim kaynaklı herhangi bir manyetik alan söz konusu değildir.

Son düzenleme:
Konuya şu açıdan da bakılsa iyi olur;
Benim kulak alışkanlığım açısından,
Ağaç ve ekipmanın birleşimden oluşan ton; Amfinin Clean'deyken en net anlaşılıyor.
High Gain + Comp + EQ + vb koyarak ton elde ederseniz, tabii ki fark kalmaz. (Bu arada kullandığınız ekipmanda bir Amerikan gitar parası yapıyor)
Youtube çekilmiş videoların saf sesler olamaz.
Sonuç olarak yayınlanması için, digitalleşmiş olması gerekiyor.
Ayrıca kötü niyetle video çekmek isterseniz, bunu başarmak çok kolay,
100$ gitarla kamera ile görüntüsünü çekersiniz, altta Gibson ile kaydettiğiniz sesi koyarsınız.
Sonra da dersiniz ki 100$ gitar ile Gibson tonlarını yakaladım.

Eğitim açısından da şöyle bakıyorum;
Bende ucuz gitar ve amfi ile başladım.
Orta seviye gitar ve amfi aldığımda, farklı bir şeyler oldu, duymadığım tonları ve duyguları yaşıyordum.
Çalışmanızın karşılığını orada görüyorsunuz. Bir şeyleri başarabildiğinizi, güzel hislere kapılıyorsunuz.
Amerikan gitar ve lambalı amfim olduğunda, tele vursan güzel şeyler geldiğini görüyorsun, neredeyse :)

Kısacası iyi ekipman, sizi hedeflerinize daha kısa zamanda ulaştırıyor.
100$ Gitar + 100$ amfi demek; elde kitap İngilizce öğrenmeye benziyor.
Amerikan Gitar + Lambalı amfi ise İngiltere'ye İngilizce öğrenmeye gitmek gibidir.
Öğrencinin doğası ve yatkınlığı varsa her ikisinde de öğrenir bu doğrudur,
Çile çekmeye, süründürmeye gerek yok ama ya...

Eskiden Çin'den gelen gitarlar, suntaydı.
İnanmazsınız belki ama manyetik değiştirirken gördük bunları.

Şuan Çin dahi bunun ağaçla olacağını ve hatta kaliteli ağaç ile olacağını gördü.
Çin'liler sahte Gibson bile yaparken, malzemeyi, işçiliğini, boyasını, sedefini geliştirdi.
Sahte gitarların ayırt edilmesi bile zorlaştı.
SX Çin'den geliyor, Amerikan Ağaç kullanıyor.

Manyetik, yapımı çok basit olan bir malzemedir.
Mıknatısların etrafına ince tel satıyorlar.
Kaliteli malzeme kullanmazsan olmuyor.
EMG, DiMarzio, Seymour Duncan 60$ dan başlayan fiyatlar ile satmaya devam ediyor.
Çin'de de birçok manyetik üreticisi vardır. Bu markaları yakalayamıyor.

Birisi ağaçlar önemsiz, manyetikler önemsiz, diğer aksamlar önemsiz diyorsa,
o kişiye bir şey denemez, daha duymuyor demektir.
Muhakkak zamanı gelir, duymaya başlar.

Geri