Hangi akustik/klasik gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Akustik gitar bambaşka bir gitardır. Bana göre ayrı bi teknik ayrı bi tarz ister dangıl dungul çaldınmı sol parmak uçlarına eziyetten öteye gidemezsin. Çok iyi araştırıp tekniklerini öğrenirsen ne ala

Abiler peki şöyle birşey yapsak nasıl olur. Akustik gitar alınıp üzerine klasik gitar teli takarsak klasik akustik bir gitar elde edebilirmiyiz :D yani akustik boyutlarında klasik gitar bulmak nerdeyse imkansız sanırım. klasikler bana küçük geliyor akustiklerde de ritimlerde parmaklarını dağıtırsınız diyorsunuz. Böyle birşey yaparsak ortaya nasıl bir sonuç çıkar?

Viper by rodriguez in distribitör firmasında Calışmaktayım. Fiyat performans olarak iyi gitarlardır. Baslangıc için alınabilcek uygum fiyatlı akustik gitardır öneririm. Bütçeni yormuyosa yamaha lara bakabilirsin ama bütçem bu diyosan düşünmeden viperi al derim.

Akustik gitarların %80 i kazık gibi oluyor hacıt. Teller ne kadar ince olsada hayvan gibi sert ve perdelere yüksek kalıyor. Alçaltıyosun cızır cızır ediyor. Zor iş Yani gibson ın Yamahanın kiler fena değil. Solo falan atmak baya zor yani elektro klavyesi rahatlığını veren Akustikler var onlardan ayarlamak lazım. Kasa genişsse daha gür ses alırsın ince olunca biraz sağır oluyor.

Dolar o kadar yükseldi ki birak 300 u 500 u 1000 liraya bile adamakilli ömürlük bir gitar almak zor...

İkinci el piyasasi da oldukça kotu. Ne aradiginizi buluyorsunuz ne de urun satabiliyorsunuz. Ama yine de ikinci elde güzel gitarlar belki denk gelebilir.
Misal sonbaharda sifir aldigim cort mr710 f ns akustik gitar ve hardcase i 500 TL ye ilan acmama rağmen aylardir sadece 1 takas teklifi geldi.

Şuan satmayi düşünmüyorum ama hani ne kadar dengesiz bir piyasa olduğunu anlatmaya calistim. Bir ihtimal uygun fiyata kaliteli cort takamine gibi gitarlar bulabilirsiniz 500 600 e. Bu arada eski crafterlar ucuz ve çok iyi gitarlardir.

ben ibanez aeg8 kullanmıştım,belirli standardları olan bir akustik gitar,çalımı rahat,ufak bir sap ayarıyla çalım daha iyi hale getiriliyor,diğer modelleri bilmiyorum ama 250 tl ye preampsiz aeg alınabilir.Temiz bir ürünse 2-3 sene rahat götürecektir sizi.Kasası incedir yalnız büyük kasalara göre akustik sesi biraz düşüktür ama ev için ideal benim kanaatim.

Benim elimde 1 adet crafter kore yapımı elektro akustik var ,10 yıldır durmakta çok nadir aralarda çaldım.tertemiz.her daim bakımı yapıldı telleri değişti.

yarım kasa çalımı çok rahat.işine yararsa 400 tl ye verebilirm.bu paraya alıcağın en iyi gitardır.

akustiği şahanedir.çalımı çok rahattır ,zamanında bir çok ibanez vs gitar deneyerek aldım içlerinde en harikası bu gitardı..

Distribitör firmanın satış mantıgı öncelikle bayiyi korumaktı. O yüzden liste fiyatı yüksek olup toptan fiyatı ucuzdu. Böylece bayininde satış yapması kolaylasıyo. Bu yüzden fiyatlar uygundur.

Merhaba arkadaşlar. Bu aralar kafamı kurcalayan bir durum var ve bu forumda bu işten anlayan insanlar olabileceğini düşündüğüm için foruma üye oldum. Öncelikle benzer bir başlık bulamadığım için yeni konu açtım, var idiyse kusura bakmayınız. Biraz uzun olabilir ama hepsini okumak istemeyenler koyu yerlere bakabilir. :)

27 yaşındayım, 2008 yılında gitarla tanıştım. Üniversite yıllarında bir müzik grubumuz vardı amatör olarak çaldık, söyledik, bir süre sonra ud çalmaya başladım, onu halen çalıyorum iyi kötü, gitarı da orta seviyede çalıyorum diyebilirim. Sonra sınavdı, atandık, işti güçtü filan derken gitar çalmayı bıraktım, bir yıla yakındır çalmıyorum. Ara ara öğrencilerime çalarsam hepsi o. En son İbanez aeg10 vardı elimde ama nedendir bilemedim o gitardan bir türlü haz alamadım ve gitarı sattım. Daha doğrusu bir öğrenci arkadaşa verdim. :) Sonra da yeni bir gitar almadım. Bir süre ara verdim. Bu aralar yeniden içimde bir gitar çalma isteği uyandı. Gitara ilk başladığımda Tünel'den aldığım J&D marka " muhteşem" gitarımı evin ücra köşelerinden bulup çıkardım. Fena durumda değil. :) Şimdilik onunla haşır neşir oluyoruz bakalım.

Yardım istediğim nokta şurası arkadaşlar: Orta seviyede gitar çalabilen ve kulakları hassas biri için -enaniyetimi mazur görün ama bunu söylemek durumundayım- tatmin edici gitar önerileri istiyorum sizden. Görev yerim itibariyle gitar deneme imkânım pek yok, o yüzden tavsiyelere ihtiyacım var. Çok acelem de yok. İçime sinecek bir gitar bulup almayı düşünüyorum. 800-900 liraya kadar bütçe ayırabilirim. Elektro olması şart değil, hatta olmasa daha iyi, okul programları haricinde sahneye çıkmıyorum. Bundan sonra da çıkacağımı sanmıyorum. Orada da mikrofonla halledilir. Akustik ses önemli daha çok.

LAG TN100A modeli hoşuma gitti biraz. Bu gitarla ilgili fikirlerinizi merak ediyorum. Deneyen, kullanan var mı? Yahut ikinci el bir Antonio Sanchez 1008 filan mı düşünsem acaba? Bu ikisi dışında tavsiyeleriniz neler? Bu ayarda yahut daha iyidir diye düşündüğünüz, denediğiniz yahut kullandığınız gitarlarla ilgili fikirlerinizi beyan ederseniz memnun olurum. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar. Bol müzikli günler...

Son düzenleme:
Biraz daha araştırma yaptım ve aşağıdaki markaları değerlendirebileceğime karar verdim: Gitarların fiyatları 750-1000 arasında değişiyor gibi. Tavsiyelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Lag T100A (Bu gitardiğerlerinden iyi değil sanırım ama bunda beni çeken bir şeyler var)
Admira Sevilla - Admira Solista
Antonio Sanchez 1005 - 1008
Rodriguez RC744MN
Raimundo 118 - 104B
Prudencio Saez 4A - 8

Biraz daha araştırma yaptım ve aşağıdaki markaları değerlendirebileceğime karar verdim: Gitarların fiyatları 750-1000 arasında değişiyor gibi. Tavsiyelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Lag T100A (Bu gitardiğerlerinden iyi değil sanırım ama bunda beni çeken bir şeyler var)
Admira Sevilla - Admira Solista
Antonio Sanchez 1005 - 1008
Rodriguez RC744MN
Raimundo 118 - 104B
Prudencio Saez 4A - 8
hiç el yapımı ispanyollara girip de fazla para verme bence ,cordoba öneririm tümü truss rodlu modeller,truss rod büyük bir artı bence sap ve tel ayarlaması için ispanyollarda bu özelliği bulamazsın,el yapımı olmasa da cordobalar bu yukarıdaki ispanyol modeller kadar güzel sese sahip fiyat olarakta daha uygunlar,2. elde de üst model uygun birşeyler düşürürsün.Kesik kasa alsan bile cet yani ince kasalara bakma bence,akustik sesi oldukça düşürüyor ince kasalar.Benim kanaatim bu yönde bulunduğun yerde dore varsa denemeni öneririm.

Şu an gitar deneyebileceğim bir yer yok ama Kayseri'ye filan gittiğimde bir bakabilirim umarım. Doğru söylüyorsun arkadaşım, birkaç gündür kafam allak bullak oldu, TN100A olacak o. T100A akustikmiş. Artık beynim yandı sanırım :) İlk mesajı düzelttim ama diğerini düzeltemedim. İnce kasayla işim olmaz zaten İbanez'im de ince kasaydı, müzik öğretmeni arkadaşta da İbanez'in farklı bir modeli var, ince kasa. İnce kasa bana göre değil. Orası kesin. Söylediğin gitarları da listeme ekleyeyim bakayım bir, teşekkür ederim...

Cordoba'ya da baktım biraz C5 ve C7 değerlendirilebilir görünüyor :)

Son düzenleme:
Şu an gitar deneyebileceğim bir yer yok ama Kayseri'ye filan gittiğimde bir bakabilirim umarım. Doğru söylüyorsun arkadaşım, birkaç gündür kafam allak bullak oldu, TN100A olacak o. T100A akustikmiş. Artık beynim yandı sanırım :) İlk mesajı düzelttim ama diğerini düzeltemedim. İnce kasayla işim olmaz zaten İbanez'im de ince kasaydı, müzik öğretmeni arkadaşta da İbanez'in farklı bir modeli var, ince kasa. İnce kasa bana göre değil. Orası kesin. Söylediğin gitarları da listeme ekleyeyim bakayım bir, teşekkür ederim...

Cordoba'ya da baktım biraz C5 ve C7 değerlendirilebilir görünüyor :)

Antonio sanchez lere bakma bile, kotu gitarlar.Lag ta tavsiye etmem.

Bende cordoba öneririm deneme imkanın varsa çok guzel gitarları var.

Camps..
en vasat modeli olan M1 bile sıraladığınız markaların bir çok üst seviye gitarıyla kapışır.
Mydukkanda 1200 küsür lira gibi bir rakama satılmaktadır.
Sahibinden'e 2.elleri düşmekte.Sıfırı sizi aşarsa 700 TL gibi rakamlara 2.elini bulabilirsiniz.Çok değil 2-3 kadar önce 600 liraya ilana koymuştum,iyi ki satmamışım.Becerebilirsem bir adet kayıt eklerim siteye bir göz atarsınız ham sesine.(salt klasiktir,elektroklasik değildir).
Yalnız flamenko tarza daha yatkın aletler oluyor camps'ler.Daha üst modellerinde (nac 4,cut900 gibi) kesik kasa modelleri de mevcut ama onların sıfırları 3000 liralı rakamlarda.

Kullandığını bildiğim isimler Serhat Yasdıman ve Erdinç Şenyaylar.

Yok illa saydıklarımdan olsun ya da şu olsun demiyorum, içime hangisi sinerse onu alacağım. 700-1000 arası düzgün bir gitar bulursam... Dediğiniz gibi Camps M1 için 700 tl civarında ikinci el ilanlar var. Fakat denemeden ikinci ele ne kadar güvenebilirim onu bilemiyorum. Fiyat olarak da 1000 lirayı geçemem sanırım. Abartmaya da gerek yok bir maaşı gitara yatırırsam aç kalırım. :)

Flamenko, siz Cordoba'nın hangi modellerini önerirsiniz?

Geri