Light,extra Light,medium,hd Light,custom Light Nedir ?

'Müzik - Genel' forumunda Piyanistanbul tarafından 25 Mart 2015 tarihinde açılan konu

 1. S.a arkadaşlar akustik gitarımın telleri eskimişti degiştireyim dedim. forumları arastırdım elixir öneren cok oldu. elixiride karar kıldım. gittim do re muzige 40 tl ye elixir 0.10 nanoweb extra light aldım. arkadaşla taktık gitara bir önceki telin sesi ile çok az fark var arada eski tel daha iyiydi gibi geldi bana. eski tel gitarın üzerinde gelmişti. kaç mm oldugunu bilmiyordum. bende sanırım 0.10 felandır diye tahmin ettim 0.10 aldım. yalnız eski telle karşılastırdıgımda eski tel hafif biraz daha kalın gibi duruyor herhalde 0.11 di. neyse elixir extra light hiç hoşuma gitmedi. teneke gibi ses var. ton yok malesef özellikle kalın mi sesinde çok az bass sesi alıyorum. önceki tele göre daha ince alışmak zaman alıcak sanırım. birde çok kaygan teller kontrol etmek zor. daha gitara başlayalı 3 ay oldu. benim esass sormak istedigim şu bir sonraki tel degişiminde nelere dikkat etmeliyim. şu Light,Extra light,Medium,Hd Light,Custom Light Nedir ? sadece ton mu farkediyor ? 0.10 olup bir sürü seçecek var. biz kendimiz taktık bir hata yapmış olabilirmiyiz ? sesler dogru çıkıyor onda bir sorun yok.
   
 2. Sayısal değere karşılık gelen kavramlar kullanmış.Ne kadar kalın tel kullanırsanız çalım o kadar zorlaşır ama tonunuz daha dolgun olur falan.Alışkanlık zevk renk meselesi diğer telden geçince garip gelmiştir normaldir.Birde misal 013 telden 010 a falan geçerseniz gerilim değişeceği için sap ayarı gerektirebilir.Bir dahakine faklı markaları isteğiniz kalınlıkta olanı denersiniz.

  Acoustic Phosphor Bronze - ELIXIR Strings
   
 3. Akustik gitara .10 çok zayıf kalır. Örneğin akustik gitarda ben kendim 12-54 med light kullanıyorum. Elixir iyi markadır, Dean Markley de öneririm. Ton kaybı telin ince olmasından kaynaklı gözüküyor
   
 4. 11 12 düşündüm de sap olayında sıkıntı olurmu diye şüphe ettim. akustik gitar yurt dısından geldi ekoranger diye bir akustik gitar. ama üzzerinden etiketleri sökmüşler. 250 tl ye geliş fiyatından almıştım. üzerinde eq anfi çıkışı var.
   
 5. Sap ayarı doğru nokta, bence ilk aldığınızda üzerindeki orijinal tellerde 12 den aşağı değildir. Bu durumda şu anda ki .10 (yani daha az dirençli) tellerle de sap arkaya doğru eğim almış olabilir.
   
 6. Aynen sapin ortasi arkaya dogru bel vermis napmam lazim saga dogru mu sola dogrumu cevireyim alyanli vidayi
   
 7. Bu durumda saga çevirmeniz lazım germek için ama ben usta birine göstermenizi tavsite ederim
   
 8. Daha onceden ben yapmistim.onun icin sordum burda 20 tl istiyor sap ayarina
   
 9. Yeni tel, her zaman cılız tınlar, ancak biraz eskidikçe tonları oturur. Bunun sebebi de tiz tepkiden zamanla kaybetmesidir. Bu sesi daha dolgunmuş gibi algılatır. Özellikle akustik gitarda teller ilk takıldığında çok sevilmez.
   
 10. Sanki Biraz gerginliginide kaybetti gibi.geldi bana
   
 11. Demek ki daha ince takmışsın.
   

Bu Sayfayı Paylaş