Telecaster Sevenler

Merhabalar, bir süredir aklımda bir Telecaster edinmek fikri vardı. Fender gitarlardan hiç anlamam. Yıllar önce elektro gitara ilk başladığım dönemde sanıyorum Prince marka bir stratocaster beni gitardan soğutmuştu. Resmen hala strat fobim vardır elime almam ama Telecaster özellikle de pastel mavi tonları olana deliriyorum. Forumdan edinebildiğim kadar bilgi edinip marka takıntısıda yapmadan mağazaların yolunu tuttum. Sırasıyla epey denedim. İlk anladığım mapple klavye ile kesinlikle yapamıyorum. Mapple klavye sanki bana bitmemiş yarım kalmış gibi geliyor. Belkide LesPaul klavyelerine olan alışkanlığımdan bilemiyorum. Tabi iş Rosewood a dönünce ortalıkta Telecaster falan kalmadı. Bir Telecaster almak ne kadar zormuş siteler, ikinci el, mağazlar hiç bir yerde bulamadım. Temin edilemiyor - Stokta yok. Açıkçası iş 3500-5000 TL lere ulaşınca varda oda beni zorluyor. Bir sizlere danışmak istedim Telecaster' ın olayı Mapple mıdır? Nereden bulunur alınır ? Bu arada istersem siperişle getirtiyormuş ithalatçı firma da bir deneseydim görseydim gitarı diyor insan.

Benim için telecaster akçaağaç sap ve dişbudak gövdedir. Telenin o cazgır tonunun bu ağaçların verdiğini düşünüyorum ama zevkler renkler tabii. :)
Siz tele deyince aklıma G&L'ler geldi ama onlarda da gülağacı tuşe olanlar 4.000TL üzerinde, aradığınız özelliklerde bir tele için sanırım biraz beklemeniz gerekecek. Denemeden/denetmeden de almayın. Bilemedim şimdi. Bahsettiğiniz kombinasyonda en ucuz yollu ve işçilik kalitesi yüksek olan tele sanırım Squier Classic Vibe Telecaster Custom olur yine de aşırı yüksek bekletileriniz olmasın.

Surekli gul agaci (pelesenk) klavye kullanan biri olarak, bence bir deneme ile maple tuşeyi atmayin bir kenara. Bas gitarimi maple tuşe aldim, ve su an eger elektro gitarimi baska bir elektro ile degistirmek istersem kesinlikle maple tuşe alirim. Nedense başta zorlansam da sonradan çok sevdim. Elde kayiyor adeta tuşe , yağ gibi. (Ancak elimdeki maple tuşe birdeyes maple, belki ondan bu kadar sevdirmistir bilemiyorum :) )

Bir ustteki postta, squier onerilmis. Classic vibe serisi fiyat performans ürünüdur. Maple tuse ve genelde çam agaci olur. Tinisi güzeldir. Squierlerde tek begendigim seridir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim için telecaster akçaağaç sap ve dişbudak gövdedir. Telenin o cazgır tonunun bu ağaçların verdiğini düşünüyorum ama zevkler renkler tabii. :)
Siz tele deyince aklıma G&L'ler geldi ama onlarda da gülağacı tuşe olanlar 4.000TL üzerinde, aradığınız özelliklerde bir tele için sanırım biraz beklemeniz gerekecek. Denemeden/denetmeden de almayın. Bilemedim şimdi. Bahsettiğiniz kombinasyonda en ucuz yollu ve işçilik kalitesi yüksek olan tele sanırım Squier Classic Vibe Telecaster Custom olur yine de aşırı yüksek bekletileriniz olmasın.
Squier Classic Vibe Telecaster Custom gövdenin kenarı beyaz şeritli olan tek bulabildiğim oldu o da ne biliyim tele gibi gelmedi gözüme düzüde varmış ama onu görmedim. Bide artık Sunburts kusucam başka renk gitar olmaz mı?

Bütçe yükseldikçe çok güzel telecasterlar var ama işte başlangıç için rosewood/sunburst olayları yoğun. :) Biraz sabır, fazlaca araştırmayla bir şeyler bulunur ama aradığınız teleler ortalıkta çok olmuyor dediğiniz gibi. Sunburst harici muhteşem renkler var ama işte...
3814_Fender_Custom_63_Telecaster_Heavy_Relic_Fessler_Sonic_Blue_R68977_1.jpg

Surekli gul agaci (pelesenk) klavye kullanan biri olarak, bence bir deneme ile maple tuşeyi atmayin bir kenara. Bas gitarimi maple tuşe aldim, ve su an eger elektro gitarimi baska bir elektro ile degistirmek istersem kesinlikle maple tuşe alirim. Nedense başta zorlansam da sonradan çok sevdim. Elde kayiyor adeta tuşe , yağ gibi. (Ancak elimdeki maple tuşe birdeyes maple, belki ondan bu kadar sevdirmistir bilemiyorum :) )

Bir ustteki postta, squier onerilmis. Classic vibe serisi fiyat performans ürünüdur. Maple tuse ve genelde çam agaci olur. Tinisi güzeldir. Squierlerde tek begendigim seridir.
Mapple da elim klavyeden düşücekmiş gibi geliyor. Birde yukarıda yazdığım gibi bir katman eksik yapılmış gibi klavye. Squier'e bakıyım bir daha.

Bütçe yükseldikçe çok güzel telecasterlar var ama işte başlangıç için rosewood/sunburst olayları yoğun. :) Biraz sabır, fazlaca araştırmayla bir şeyler bulunur ama aradığınız teleler ortalıkta çok olmuyor dediğiniz gibi. Sunburst harici muhteşem renkler var ama işte...
3814_Fender_Custom_63_Telecaster_Heavy_Relic_Fessler_Sonic_Blue_R68977_1.jpg
İşte bu bu rengine bayılıyorum. Sade güzellik böyle olur.
Squier'lerle ilgili kafama takılan sanki gövdeden geçmiyordu tellerin bağlantısı. Bu da önemli bir nokta diye okumuştum tele ler için.

Clasic Vibe'larda gövdenin içerisinden geçiyor teller, köprünün üst kısmından değil. İyice karıştırın o Classic Vibe'ları. Bende 50's olanı vardı, çam/akçaağaç ikilisiyle. Fena değildi. O zamanlar fiyatları da daha uygundu, şimdilerde biraz yükselmiş. Genel anlamda önerilesi gitarlar. Tamam o fiyata daha güzel gitarlar da düşer belki ama uğraşmak gerek. Kalite standardı yakalamış bir seri Classic Vibe'lar. Mevzu illa ki tele olmasa bir şeyler önerirdim ama işte. Bu arada Japon yapımı telecaster bulursanız da üçüne beşine bakmayın alın, şimdiki telem bir Japon ve aşırı memnunum Classic Vibe ile kıyas dahi yapmam. :)

Japon Teleleri geçen hafta keşfettim. Epeyde beğendim. Fender' le pek alakaları yok gibi. Tam istediğim gibi şiir gibi Telecaster'ları var ama nasıl alınır bulunur bilemedim kös kös kapattım siteyi :) Bu arada tele dışındaki önerinizi de merak ettim doğrusu.
Teşekkürler cavaplar için.

Telecaster ilginç bir gitar, her ne kadar adı country, bules ve duman gurubu:) ile anılsa da köprüsündeki kerametten kaynaklı cayır cayır gainli işlere de gelebiliyor. Ben de uzun süredir heves ediyorum ama daha kısmet olmadı (köprüdeki keramet meselesi şöyle ki: köprü manyetiği dikkat ederseniz eşşek gibi köprü plate'inin içine gömülü, bu da aletin soundunu etkileyen bir faktör diye rivayet ediliyor) misal elinde les paul ile görmeye alışık olduğumuz jimmi page abimiz zeppelin'nin ilk iki albüm kayıdında yoğun bir şekilde tele kullanmış diye biliyorum (sonrasını kendisine sormak lazım:))

Telecaster karakteri yüksek bir gitardır. Ne çalarsanız çalın genelde onun dediği olur, kendi tadını yansıtmayı bilir. Ama kütük gibi gitarlardır, sadedirler. Telecasterını güzel tınlatabilen kişi her türlü gitarı güzel tınlatır, gerçekten gitarı kullanmayı öğretir bence :)

Japon Teleleri geçen hafta keşfettim. Epeyde beğendim. Fender' le pek alakaları yok gibi. Tam istediğim gibi şiir gibi Telecaster'ları var ama nasıl alınır bulunur bilemedim kös kös kapattım siteyi :) Bu arada tele dışındaki önerinizi de merak ettim doğrusu.
Teşekkürler cavaplar için.
Godin'ler aşırı yüksek fiyat performans oranına sahipler, özellikle ikinci elleri aşırı makul fiyatlara satılabiliyor. Godin Session kullanıp satmıştım zamanında gitar+hardcase 650 TL gibi aşırı uygun bir fiyata gitmişti. :) Classic Vibe'lardan üstün bir gitardır bu arada ama tonu birazcık farklıdır tabii. :)

Hocam istediğiniz şekildeki açık turkuazlardan bende çok aramıştım ama bir iki pahalı signature modelden başka bulamamıştım yani o sevdadan vazgeçin derim çok zor :) rosewood olarakta
MyDukkan.com :: Fender Classic Series 60s Telecaster :: Elektro Gitar
MyDukkan.com :: Fender Blacktop Telecaster Baritone :: Elektro Gitar
MyDukkan.com :: Fender Blacktop Telecaster HH :: Elektro Gitar
MyDukkan.com :: Fender Standard Telecaster HH :: Elektro Gitar
gibi modeller var
Eğer gerçek anlamda tele istiyorsanız blacktopları zaten eleyin manyetikler tamamen saçmalık olur klasik seriye bakmanızı tavsiye ederim fiyat olarakta uygun. Bence maple klavye en güzeli tekrar deneyin derim ayrıcada güzel bir modeli akıp gider :)

Bence Tele kesinlikle maple olunca cope gitmesi gerekli gitarlardan. Uc Tele gecti bugune kadar elime.
1. Fender Usa Std Alder Body Rosewood (sattigima pisman oldum)
2. Fender Usa 88 HH Semi Hollow Body Rosewood (hala elimde)
3. G&L Asat Classic 30th Anniversary Alder Body Ebony fretboard (hala elimde)

Hangi maple Tele'yi elime aldiysam neredeyse hicbirine isinamadim. Gereksiz kontrol edilemeyen bir tiz frekansi var. Clean ton bence cikmiyordu. Bu sebepten butun gitarlarim ya rosewood ya ebony tuseli.

Bence Tele kesinlikle maple olunca cope gitmesi gerekli gitarlardan. Uc Tele gecti bugune kadar elime.
1. Fender Usa Std Alder Body Rosewood (sattigima pisman oldum)
2. Fender Usa 88 HH Semi Hollow Body Rosewood (hala elimde)
3. G&L Asat Classic 30th Anniversary Alder Body Ebony fretboard (hala elimde)

Hangi maple Tele'yi elime aldiysam neredeyse hicbirine isinamadim. Gereksiz kontrol edilemeyen bir tiz frekansi var. Clean ton bence cikmiyordu. Bu sebepten butun gitarlarim ya rosewood ya ebony tuseli.
Hocam çöpe falan gerek yok zevk meselesi bu olay :) bana göre sizin dediğiniz o parlak ton teleyi tele yapan etkenlerdendir ve maple klavyede daha çok belirginleşir. Rosewood biraz daha dolgun bir ton veriyor ve çoğu tarza gider. Özellikle gain için daha iyi ve gitarınızdaki h/h manyetiklerde tarzınızı biraz ele veriyor :)

Hocam çöpe falan gerek yok zevk meselesi bu olay :) bana göre sizin dediğiniz o parlak ton teleyi tele yapan etkenlerdendir ve maple klavyede daha çok belirginleşir. Rosewood biraz daha dolgun bir ton veriyor ve çoğu tarza gider. Özellikle gain için daha iyi ve gitarınızdaki h/h manyetiklerde tarzınızı biraz ele veriyor :)

Hi gain ile pek alakam yok. Ozellikle pure clean ton sevenlerdenim. HH gitari alirken ben de bir gidip geldim, cok bassli olacak diye. Neck manyetiginde humbucker hic sevmezdim. Gitarin ici bos oldugundan oyle bassli gelmiyor.

Ama maple o doygunlugu veremiyor. Ciliz kaliyor. Bu nedenle baska G&L gitari almamistim. O da Deluxe Asat'ti. HH Semi Hollow idi. Onda da kontrol edemedigim tiz bir frekans vardi. Tonu kissam da, amfiden treble potunu kissam da olmadi. Sevdigim biri demisti: "Maple gitarin tonunu oldugu gibi verir, rosewood ise tondaki kusurunu kapatir" diye.

Bir de maple sarisin gibidir, adi vardir :)

Geri