Bas Sesler Ile Yangin Sondurmek...

'Forum Meydanı' forumunda OsmanBurak tarafından 27 Mart 2015 tarihinde açılan konu

1. Konsept enteresan, iki universite ogrencinin 4. sinifta yaptiklari bir proje. Bu icat basariya uasirsa bize yarar, artik itfayelerin giremedigi sokaklara "tesisati saglam" modifiye sahinler gonderilebilir...
    Students extinguish fire with bass sound - CNN.com

2. Myth Busters bu konuyu incelemisti, sonuç hüsran ama sadece belli bir frekansta basarmislardi.

3. Aga yanlış frekansı verip daha çok harlatmasınlar sonra?

edipjohn, Buried, tunckk ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. Tesla frekanslarla neler yapmisti, hersey mümkün gibi.

5. Olayın videosunu izleyince aklıma şu görüntüler geldi istemsizce :D

6. J-P

J-P

795
    414
    1,705
    Osman aga bizi aydınlat
    Ses dalgası nasıl yangını söndürüyor yaw kafam basmadı buna.

7. J-P

J-P

795
    414
    1,705
    In a way, it's like blowing the fire out, because sound waves are basically multiple, regular blasts of air.
    ses dalgası havayı püskürtüyor ve havasız kalan yangın sönüyor vay anasını ya :wideyed:

8. 7-8 telli gitarlarla da olur mu diye düşünüyorum.. :headphone:

9. J-P

J-P

795
    414
    1,705

arda4232 bunu beğendi.
  10. Bizimkiler deprem, sel herşeyi çözecek abi. :D

11. J-P

J-P

795
    414
    1,705
    Göbekle vuruyor hoparlöre bildiğin çalkalıyor adam.

12. Eğlencesine çekilmiş bir video zaten o, aklıma geldi paylaşmak istedim. :)

Konunun özüne dönersek yaptıkları iş takdire şayan ama pratikte etkili frekansı bulana kadar rüzgar etkisi yapabilir çok iyi hesaplamak ya da ölçüm ve hesap yapacak bir sistem geliştirmek lazım.

13. J-P

J-P

795
    414
    1,705
    Pratikte derken????
    adamlar yangını söndürüyor video'yu izleyin görün pratiği mi kalmış

14. Büyük ölçekli yangınlar için diyorum. Konuyla ilgili bilgim var zaten okudum ve izledim :)

15. J-P

J-P

795
    414
    1,705
    eşik değeri geçmek lazım sorun orda.
    yangın ortamındaki havayı tamamiyle üfürmesi yok etmesi lazım

Synthbeyi bunu beğendi.
  16. Aynen onu demek istedim ben de :)

17. ben bası elime alıp si teline vurunca içimin yağları eriyor. bence üstüne gidilmeli başarılı olunabilir.

18. Tesla hakkındaki şehir efsaneleri kokusu aldım o_O

19. Yahu frekansla alakası yok bu işin, hoparlörlerin titreşirken hava basması olayı, yoksa öyle hesaplama yapalım rezonans frekansini bulalım yangın sönsün olayı falan değil.

20. Sanırım söylenmek istenen şu: Ses dalgalarının frekansı havanın atımlarının katları şeklinde olunca, yangın sönüyor. Acaba bir faz farkı sönümlemesi mi durum? İyi de ateşin sabit bir frekansı ve fazı mı var?

Bu Sayfayı Paylaş