Arkadaslasr Gitara Yeni Basladim Marshall Mg15dcr Anfi Ve Cort X2 Aldim. Anfiyi Ayarlayamiyom.

'Müzik - Genel' forumunda drmuammer tarafından 29 Mart 2015 tarihinde açılan konu

 1. 28 yasindayim gitari kaç senede öğrenirim
   
 2. Öncelikle Türkçeye dikkat edelim lütfen.

  Soruya gelecek olursak da, gitarı öğrenebileceğiniz belli bir sene aralığı yok. Sadece özel ders alırsanız normalden daha çabuk öğreneceğiniz aşikar. Ama derseniz ki "ben sahil gitaristi olacağım", azminiz varsa 3 ayda sahillerde çalınabilecek şarkı akorları öğrenebilirsiniz. Ama derseniz ki "ben ciddi ciddi gitar çalmak istiyorum, sahil gitaristi olup ne yapacağım" o zaman özel ders alın. Kendi başınıza 3-4 senede öğreneceğiniz şeyi, özel ders ile 1 senede öğrenmeniz mümkün. Çünkü kendi başınıza öğrenmeye çalıştığınızda yanlış yapsanız düzelten birisi olmadığından yanlışınızın farkında olmuyorsunuz. Bu sefer o yanlışı düzeltmek için de baya zaman harcıyorsunuz. (Özel ders almamış, kendi başına bir şeyler öğrenen-öğrenmeye çalışan biri olarak söylüyorum bunu).

  Bir de yaşın hiç bir alakası yok bu işle, bu oturtulmalı kafada. Çünkü iş istemekte bitiyor. Bir tanıdığım, 39-40 yaşlarında başladı gitara ve kendine yetecek, etraftakilere dinletebilecek kadar çalıyor. Bu istek meselesi. Forumda ne abiler var 40lı , 50li yaşlarda gitar çalıyorlar. O yüzden yaşa takılmayın.

  Özet : Kendisi bir şey yapmaya çalışan biri olarak, ders alınız derim. Bende şimdi hoca bakınıyorum ara ara, kendime müsait bir zaman oluşturursam ders alacağım. Çünkü kendi başınıza anca belli bir seviyeye gelebilirsiniz.
   
 3. ne öğrenmek ne çalmak istediğinize bağlı hangi noktaya gelmek istediğinize azminize ve verimli çalışma sürenize bağlı o yüzden kimse size 4 ay da diyemez 5 yıl da diyemez başarılar hocam
   
 4. Başlıkta amfiyi ayarlayamadığınızı belirtmişsiniz içeriğe gitarı kaç senede öğrenirim yazmışsınız ben alaka kuramadım. Haddimi aşıyorsam bağışlayın ama ya trollüyorsunuz ya da forum konu açma kurallarını okumadınız.
   
 5. Öncelikle her işte olduğu gibi gitara da besmelesiz başlanmaz.Gitarı öğrenme süreniz ise kesinlikle dualarınızın kabul olmasına göre değişiklik gösterecektir.Amfi de ki sorun da abdestsiz jack girişinden kaynaklanıyor devamlı bu şekilde amfiye giriş yaptığınız taktirde ciddi zararlar verebilirsiniz amfiye zaten kullanma kılavuzun da da belirtir.
   
  Son düzenleme: 29 Mart 2015
  drmuammer ve calistopace bunu beğendi.
 6. Doğru çalışmayla değişir. Doğru çalışmada neye göre kime göre. Bu açıdan tecrübeli iyi bir hoca işi hızlandırır. Öğreteceği şeylerden ziyada verimli nasıl çalışılır bunu öğretse yeter. Günde 10 saat çalışıp 1 hafta hiç çalmazdım düzensiz. Ama şuanki kafamla görüyorum ki günde 2 saat çalışıp ara vermeyip düzenli çalışsam daha çok ilerlemiş olurdum. Bunun dışında yine ne şekilde çalıştığın önemli. Bir egzersize kafayı takardım yada bir tekniğe 2- hafta falan onu ilerletsemde diğer şeyleri hiç çalışmadığımdan başka yerden kaybederdim. Ben bunları hocasız tecrübe ederek anladım. Hala anlamadığım şeylerde vardır. O yüzden iyi bir hocayla ara vermiştik çalışmaya tekrar hocadan ders almaya başlayacam mesela. Ama hoca olsun olmasın kolay enstruman yok istediğin kadar çalış bu çalışmanın yanında sabırda olması lazım. Sabır olamayınca pes eden çok insan gördüm. Birde gitara başlamana sebep olan bir müzik tarzı varsa ona yüklenirsen işin daha kolay olur. Hemde bir yolun hedefin olur. Öbür türlü gitarın başı var sonu yok ne kadar bişeyleri geliştirsende hep eksik hissedersin. Önce sevdiğin tarzı geliştir zaten onun tadına baktıgında diğer tekniktir falandır filandır onları geliştirmek isteyeceksin büyük ihtimal.

  Fakat bu tip tavsiyeleri bende çok almıştım, pek kulak asmamıştım :) Bu işin hem fizik kondisyon tarafı var hem yaratıcılık tarafı var hemde teorik tarafı var. 40 yaşında bile fiziksel olarak neler başaran insanlar var. Yaratıcılık zaten insanın iç dünyası deneyimleri hatta ruhsal yapısıyla falan alakalı onun yaşı yok. Teori ve kağıt üzerinde öğrenip gitara uygulaman gereken şeylerde çalışmayla hallolur. Birde işin denge tarafı var 2 eli beraber doğru şekilde çalıştırma. O konuda çocukken başlamak daha iyi diyorlar haklı olabilirler. Ama oda çok önemli değil seviyorsan sabredersin çalışırsın hallolur. Yani sonuç olarak gerçekten gitar çalmayı çok sevmen lazım ancak o zaman sabır gösterebilirsin. Öbür türlü gitar çalmayı öğrenmek işkenceye dönüşebilir.

  Amfiyi ayarlayamıyorum demişsin ona bakmak için girdim içerik bambaşka çıktı :D
   
 7. Ya şimdi nasıl anlatsam,internetten biraz selim ışık videosu indirdim. Onlarla takılıyom. Özel hoca tutacak maddiyata sahip değilim. Anfiden wazgeçtim. Digitech rp50 vardı kullanmamiştim. Onu bağladim. Daha değişik sesler veriyo
   
 8. Amfi almissiniz, neden vazgectiniz anlamadIm. Prosesorun icinde de efektler olur, gitar > prosessor> amfi seklinde baglanti ile kullanirsiniz.
  Ayrica yineliyorum, Turkceyi duzgun kullanalim.
   
 9. Kusura bakmqyın can temtek. Forum kurallarını yeni okudum. Biraz fazla resmi ama neyse.

  Amfiden vazgeçmedim. Sadece ayarlayamadığım için şimdilik hazır tonlarla idare ediyorum. Yazım hatalarıiçin özür dilerim. Tabletten bu kadar yazabiliyorum.
   

Bu Sayfayı Paylaş