Melih Baskan Ve Transformers Robotu

çocukluğunu yaşayamamış o zaman eziklik var demek ki
bi ara da kediyle donatmıştı etrafı.
boş işlerin ustası bu adam.
Master of Puppets :D

screen_shot_2011-04-14_at_9.05.36_am.png

Yanlış anlaşılmak istemem, hiç bir icraatını destekleme durumunda değilim lakin yapılacak olan mega dev luna park( adı her ne zıkkım ise ) için yapıldığı söyleniyor, konum itibariyle bakınca ,luna park için güzel reklam oluşturacak bir şey. Zira çocukluğumu düşünüyorum bu transformers ı gördükten sonra lunaparka girmek için daha bir heyecan duyardım. Nadir mantıklı hareketlerinden biri bence.. Dün bunun otobüsleri 1 kişinin ölümüne 13 yaralıya yol açtı mesela. Adam ve tavırları o kadar bıktırdı ki her şeyden, ne yapsa kızıyoruz, küfrediyoruz.. Bu arada sokak ortasında adam öldüren, kürsüde paralel/ülkücü/solcu diye bağırıp adam fişleyen bir zihniyetin, fişlemek için koca transformer yapıp kamera koymasına gerek olduğunu sanmıyorum.

Kars'daki heykele "UCUBE" diye lakap takan zihniyet ne beklenebilir ki?

110114-ucubeekonomst.hlarge.jpg

İlk defa ucube mevzusunda böyle bir heykelin varlığından haberim oldu.Heykel sanatını eleştirecek kapasitede birikimim yok ,sadece gözüme güzel gelen ve benim estetik anlayışım ile paralel olan şeyleri severim.Bu ucube denen barış simgesi heykel (yıkıldı sanırım) kalıp kalıp beton dökülmüş yada Ytong marka hazır beton blokların üst üste dizilimi gibi durmuyor mu?
Ucube denmesine ,hakir görülmesine karşıyız da yıllar önce yapılan ,gerçekten insanı dönüp tekrar baktıran ve şehir veya ülke sembolü olan eserlerin yanında fazla basit değil mi?

İlk defa ucube mevzusunda böyle bir heykelin varlığından haberim oldu.Heykel sanatını eleştirecek kapasitede birikimim yok ,sadece gözüme güzel gelen ve benim estetik anlayışım ile paralel olan şeyleri severim.Bu ucube denen barış simgesi heykel (yıkıldı sanırım) kalıp kalıp beton dökülmüş yada Ytong marka hazır beton blokların üst üste dizilimi gibi durmuyor mu?
Ucube denmesine ,hakir görülmesine karşıyız da yıllar önce yapılan ,gerçekten insanı dönüp tekrar baktıran ve şehir veya ülke sembolü olan eserlerin yanında fazla basit değil mi?
Bu yapımı daha yarısına gelmemiş haliydi. Tamamlanmasına izin verilmedi ki.

Neye göre basit ??
Düşünen adam heykeli mesela çok basit bişey ama aslında değil.

Elbette, beğenmeyebilirsiniz, buna saygı duyarım, zevkler ve renkler (siz belirtince dikkat ettim, bu haliyle, açıkçası ben de pek beğenmedim:rolleyes:) ama adil olmalıyız, işte bunda bence olamaz...Buna ucube deyip (ki Kars'ta ne kadar heykel var bilemiyorum, yani manevi değer olarak daha değerli olmalı), Başkent'in göbeğine 20 tane Robot??? dikmek, bana gerçekten garip geliyor...:confused:

Sadece bunlar mı garip geliyor, tabii ki değil, örneğin, EGO otobüslerini kaldırıp yerine, Özel Belediye otobüslerini koymak (ki bu yurtdışında bir duyurun bakalım ne derler), yollara boya koyarak yolları otopark haline getirmek, MilyonTL'ler değerinde KAPIlar yapmak, garip garip saat heykelleri yapmak, sürekli (her sene) yenilenen kaldırımlar vb., artık alışmamız gerek ama olmuyor işte...

Sevgiler ve saygılar...

Son düzenleme:
Sehir sembolu olan heykel Turkiye'de nerede var yahu Inegol'un girisinde catala batirilmis kofte heykeli mi, Ezine'nin dilimlenmis beyaz peynirden duraklari mi, valla bu onlara 1000 basar :)

Mehmet Aksoy asil mermer ustasidir hem de oyle boyle degil. Sahi merak edenler icin bir not duseyim : Beykoz kirsalinda dolasirsan bir bakarsin ki uzaktaki bir kayar vinc ustunde "tas tasirim laf tasimam" yazar.
Yaklassan tabela mabela yoktur. Durup burasi ne ola ki diye kapiyi calarsan kim oldugunu ogrenirsin ve bahceye girersen de etkileneceginin garantisini veririm ne ucubeler var hayret edersin, bana yaklasik 5 sene kadar once boyle oldu. Mehmet Bey oradaysa guzelce de agirlar. Bu kadar narin bir insan tasi nasil boyle yontar acaba?

Bir heykele ucube denebilir belki ama devletin turlu aygitlari ile heykeltirasi koseye sikistirmasi ve yaptigini yikmaya mecbur etmesi zulum degil mi? Bu tartismada bu dediklerimin de hic yeri olmadi vaktinde, acaba cogunluk nasilsa o yaziyi gormezden gelip mangala kosturmayi yegliyor diye mi bilemedim simdi...

@OsmanBurak
Yazıda Türkiye'deki diğer emsallerine göre basit kalmış demedim ki "Şehir sembolü olan heykel Türkiye'de nerede var?" yanlış olmuş.Benim kastettiğim görsel güzellik ve estetik anlamında dünyada sembol olmuş,simge olmuş yapıtlardı.Bir sanatçının her eserini de aynı oranda sevmemiz mümkün değil sanırım.Benim bütün konuşmam bu eseri üzerine ki @devastator yapımının devamına müsade edilmediği bilgisini vermiş.

Bunun dışında ; @J-P nin söylediği şekilde bir genelleme yapmadım aslında.Benim bahsettiğim basitlik eserin içerdiği anlam üzerine değil.
"kalıp kalıp beton dökülmüş yada Ytong marka hazır beton blokların üst üste dizilimi gibi " demiştim.

@Grundar Sizin bahsettiğiniz , genel problemler silsilesi olduğu için bir başlarsak saçmalıkları saymaya günler sürecek bir bira patates muhabbeti çıkar ortaya :)

@OsmanBurak
Yazıda Türkiye'deki diğer emsallerine göre basit kalmış demedim ki "Şehir sembolü olan heykel Türkiye'de nerede var?" yanlış olmuş.Benim kastettiğim görsel güzellik ve estetik anlamında dünyada sembol olmuş,simge olmuş yapıtlardı.Bir sanatçının her eserini de aynı oranda sevmemiz mümkün değil sanırım.Benim bütün konuşmam bu eseri üzerine ki @devastator yapımının devamına müsade edilmediği bilgisini vermiş.

Bunun dışında ; @J-P nin söylediği şekilde bir genelleme yapmadım aslında.Benim bahsettiğim basitlik eserin içerdiği anlam üzerine değil.
"kalıp kalıp beton dökülmüş yada Ytong marka hazır beton blokların üst üste dizilimi gibi " demiştim.

@Grundar Sizin bahsettiğiniz , genel problemler silsilesi olduğu için bir başlarsak saçmalıkları saymaya günler sürecek bir bira patates muhabbeti çıkar ortaya :)
Yok canim seninle alakali degil yazdiklarim zaten inegol ornegi falan uzun zamandir aklimda cevirdigim bir seydi. @teomen kardesim. Sen katalizor oldun icimizi doktuk ben yazmayayim diyordum ama orta saglam yerden geldi yani. Oradaki "sen" zamirinden ustune alinma lutfen.

Heykelin yarim kaldigi dogru da bitince olusacak "kompozisyon" da buydu.

erdogan-heykeltiras-mehmet-aksoya-tazminat-odeyecek.jpg

Bambaska ve tamamen siyaset disi nedenlerden dolayi ben de bayildigimi soyleyemem. Hele o el nedir yahu? Mehmet abinin kendisinin cok daha ozel heykelleri var ve bu bence de onlarin cok cok gerisindeydi, artik var olmayan ve kullanilmayan bir dilde bir anitti bu. Ama karsi cikilmasinin ve sonunda yikilmasinin sebebi ne yazik ki bunlarin tamamen disinda oldu. Bu heykele donersek benzerlerini ancak Bulgaristan`a gittigimde falan goruyorum ama onlarin da iyi olanlari cok daha cilgin ve bazilarina ise kayitsiz kalmak asla mumkun olmuyor.

Ornek Shumen sehrinden. Bir dagin tepesinde ve akil almaz buyuklukte, komik ama bir o kadar da sasirtici, tekrar tekrar bakinca bir bakima ilk Transformers fikri de Bulgarlardan cikmis diyebiliriz.

Shumen-Monument-to-1300-Years-of-Bulgaria-14-copy2-copy-1024x682.jpg

http://www.the-metropolis.com/wp-co...-Years-of-Bulgaria-14-copy2-copy-1024x682.jpg
monument-shumen6.jpg

Evet sevgili forumdaşlarım. Şu an satışta olan plaklarımdan veya gitar parçalarından almayı düşününen ve Eryaman civarına gelemeyenler olursa akrabalarım aracılığıyla Ankamall kavşağında teslim edebilirim. Her zaman orada oluyorlar. Sorunuszca elden alışveriş yapabilirsiniz:

112.jpg

Geri