Basçılar Yardım Lütfen

'Bas Gitar Ekipman ve Aksesuarları' forumunda tunckk tarafından 6 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

1. tunckk

tunckk

912
    1,174
    9,005
    Arkadaşlar merhaba, Bas gitar almaya hevesliyim, ama ucuz yollu, orta sınıf bir şey istiyorum. (ikinci el almaya pek niyetim yok) Yani tamamen başlangıç seviyesi olmasın, işçiliğiyle tonlarıyla vasatın üstünde olsun, ileride yeni bir bass almak zorunda kalmayayım. Zaten asıl uğraştığım enstruman elektro gitar, bass ıda denemek ve biraz tecrübe etmek istiyorum. Ama tamamen kalitesiz ürünlerlede boğuşmak istemiyorum. Sorun şu ki hiç anlamam bas tan ve amfisinden.
    Tipine bakıp :) ve birazda yorumlara bakıp aşağıdaki 3 gitarı buldum. Sizlerin fikirleri nelerdir, yada başka önerileriniz varmı ? (Hem bas gitar için hemde amfi için önerilere açığım)
    (Tarzım Heavy Metal)

Cort Action AB4DLX MyDukkan.com :: Cort Action AB4DLX :: Bas Gitar (Bunun gövde ağacı ve sap bağlantı şekli hoşuma gitmedi. Bolt On bağlantıyı pek sevmem. Ama kullanıcı yorumları iyi.)
    Schecter Omen Extreme-4 MyDukkan.com :: Schecter Omen Extreme-4 :: Bas Gitar (Schecter ve maun deyince ve birde bass gitar olunca sanırım ağırlık konusunda sıkıntı olabilir. Bununda bağlantısı Bolt On ama en azından 6 vida ile tutturulmuş , daha stabil olacağını tahmin ediyorum)
    Yamaha RBX374 MyDukkan.com :: Yamaha RBX374 :: Bas Gitar (Kızılağaç gövde baslarda sıkça kullanılıyor bildiğim kadarıyla ama bu gitar hakkında hiç fikir yürütemedim)

Amfi Olarakta;
    Ampeg BA-110 Bass Combo Amp MyDukkan.com :: Ampeg BA-110 Bass Combo Amp :: Bas Gitar Amfisi

2. Abi verdiğin bas gitarlardan en ideal olani Yamaha, fiyat performans gitari. Ancak belirteyim, yuksek çıkışlı humbuckerlar sayesinde tonu biraz dolu dolu, hatta ses karti ve amplitube ile "kamyon" tabir edilen ton alınmışligina sahitligim var.

Amfi olarak da gayet ideal. Ev kullanimi icin guzel amfi.

tunckk bunu beğendi.
  3. tunckk

tunckk

912
    1,174
    9,005
    Yardım için teşekkür ederim öncelikle.
    Bu Yamaha yı alırsam, yeni bir bas arayışına girmem anladığım kadarıyla doğrumudur ?

4. Ben de adaşıma tamamiyle katılıyorum abi. Yamaha listedeki en iyisi heavy metal için, ama olur da bulamaz isen (ki hiç zannetmiyorum Sahibinden'de ikinci elleri sürüsüne bereket.) Amfi de gayet güzel ev işleri için, hatta üzerinde effect loop bile var ileride efekt pedallarıyla haşır neşir olmak istersen abi. (Ayrıca bu amfinin de bol bol ikinci eli mevcut aynı internet sitesinde.). İster sıfır ister ikinci el abi ama bu ikili senin için gayet yeterli olacaktır diye düşünmekteyim bende.

tunckk ve Can Temtek bunu beğendi.
  5. Aradığın tonlar da önemli abi. Sert müzik icra etmek istiyorsan çok ideal. Ancak gidip de smooth jazz , blues için istiyorsan çok koyu kaçacaktır tonu.

tunckk bunu beğendi.
  6. tunckk

tunckk

912
    1,174
    9,005
    Tarzım metal olduğundan ve 40 senedir değişmediğinden sıkıntı yaşamam o konuda :)

7. tunckk bunu beğendi.
  8. tunckk

tunckk

912
    1,174
    9,005
    Hemen bakıyorum sağolasın

9. 374'ün boyası dökülüyor hep :D

10. Şimdi eğer tekrar bakarak bir tercih yapacak olursak ben Jackson derdim abi. Hem üzerindeki aktif preamp çok fazla ton özelliği sunmakta, hem yanlış bilmiyor isem üzerindeki manyetikler Emg soapbar manyetikler ile aynı boyutta yani ileride bir Emg takayım bunlara dersen al tak yapmış olursun sadece. Bir de görsel olarak bakar bakar için açılır abicim. :D

tunckk bunu beğendi.
  11. tunckk

tunckk

912
    1,174
    9,005
    5 telli ama bu :( becerebilirmiyim bu klavyeye sahip çıkmayı. Ama görüntü olarak süper orası tartışılmaz

12. tunckk

tunckk

912
    1,174
    9,005
    Durup dururkenmi dökülüyor boyası :) yoksa çarpmalarda falansa o normal diyecem ama :)

13. Abi başta tabi normal olarak biraz etli butlu gelebilir. Ama eğer çok küçük ellerin ve kısacık parmakların yoksa alışman 1 ay sürer abi.

tunckk bunu beğendi.
  14. tunckk

tunckk

912
    1,174
    9,005
    NecroBass bunu beğendi.
  15. Bir de senin sevdiğin tarzda var mıdır bilemiyorum ama heavy metal içinde bol bol detune yapılır ya abi, işte o olay olduğu zaman bu 5.tel (re teli) inanılmaz işe yarıyor, bası tekrar tekrar akord etmekten kurtarıyor insanı.
    Abi o bası bir türlü deneme şansım olmadı fakat bu benim takıldığım yabancı bas gitar forumunda alanlar inanılmaz memnun aletten. Üstüne bir de tonla para döküp çatır çatır modifye ediyorlar durum o derece. Ama işte denemediğim için kendim birşey söyleyemiyorum malesef abi.

tunckk bunu beğendi.
  16. tunckk

tunckk

912
    1,174
    9,005
    Bu LTD pasif manyetikli sanırım, heavy için bunun bir dezavantajı olurmu sence ?

c.egilmez bunu beğendi.
  17. Yok abi bu LTD basda aynı Jackson gibi 3 yollu aktif preamp'a sahip. Aktif/pasif aslında çok bir dezavantaj ya da avantaj değil, sonuçta mesela Jason Newsted, David Ellefson, Robert Trujillo gibi abilerin basları aktif iken, Steve Harris, Lemmy Kilminster, Tom Angelripper gibi babaların basları da pasif ama gümbür gümbür gümbürdetiyorlar. :D

tunckk bunu beğendi.
  18. elime geçen 374 döküntüydü zaten ama evde kullanmama rağmen daha kötü hale gelmişti. dolar kuru nedeniyle o fiyatı hak eden bir gitar değil şuan daha iyi alternatifler var zaten başka gitarlara bakmalı.
    5 telliye alışma olayı pratikten geçiyor sizin de bildiğiniz gibi. mesela gamları 5. telden başlayarak çalınca diğer tellerde olay komple değişiyor.

tunckk bunu beğendi.
  19. Gam konusunda çok değişen birşey yok açıkcası. Yürüyüş aynı yürüyüş sadece çalınan pozisyon değişiyor.

timurhantt bunu beğendi.
  20. tunckk

tunckk

912
    1,174
    9,005
    Doğru dedin walla, düşününce kesinlikle haklısın

Bu Sayfayı Paylaş