Gitarima Bigsby Tremolo Taktirmak Istiyorum ?

Cort CR-Custom model Les Paul tipi gitarima Bigsby Tremolo taktirsam herhangi bir zarari olur mu gitara? Bir de maaliyeti minimum ne kadar olur? Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.

Bildiğim kadarıyla delme işlemi yapılmadan takılan modeller var. Ama hangisi bilmiyorum. Altta kalan askı pimine takılıyor, oradan köprü deliklerine. @lotion 'da vardı sanırım yıllar önce yanlış hatırlamıyorsam ya da o yazmıştı bu tarz bir konuda.

bildigim kadariyla eger yanlis hatirlamiyorsam cort cr larin fabrikadan bigsby olan modelleri var. Eger standart bir tune-o-matic kopru kullaniyorsa @Can Temtek hocamin dedigi gibi kesip bicme olmadan ve delmeden bigsby vibratoyu gitariniza takabilirsiniz. Turkiyede retailer i varmi bilmiyorum ama amerika fiyati 160-170 dolar gibi bisey olmasi lazim ebayden kontrol edebilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bildiğim kadarıyla delme işlemi yapılmadan takılan modeller var. Ama hangisi bilmiyorum. Altta kalan askı pimine takılıyor, oradan köprü deliklerine. @lotion 'da vardı sanırım yıllar önce yanlış hatırlamıyorsam ya da o yazmıştı bu tarz bir konuda.
bildigim kadariyla eger yanlis hatirlamiyorsam cort cr larin fabrikadan bigsby olan modelleri var. Eger standart bir tune-o-matic kopru kullaniyorsa @Can Temtek hocamin dedigi gibi kesip bicme olmadan ve delmeden bigsby vibratoyu gitariniza takabilirsiniz. Turkiyede retailer i varmi bilmiyorum ama amerika fiyati 160-170 dolar gibi bisey olmasi lazim ebayden kontrol edebilirsiniz.
Aynen hocam tune o matic var gitarda. Peki bahsettiğiniz model hangisi acaba nasıl bulabilirim?

@gkaykaya97 in gonderdigi veya b7 modeli olabilir ikisi icinde delme gerekmiyor :) yanliz soyle bir durum var b5 modeli flat top gitarlar icin. Eger arched top bir gitarsa yani govdenin uzeri bombeli ise b5 olmayabilir yani duzgun oturmayacaktir yerine. o durumda da b7 modelini almaniz gerekecektir. Google a cort cr custom bigsby diye aratin ordaki ayni model tremolo sizin gitariniza da olacaktir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@gkaykaya97 in gonderdigi veya b7 modeli olabilir ikisi icinde delme gerekmiyor :) yanliz soyle bir durum var b5 modeli flat top gitarlar icin. Eger arched top bir gitarsa yani govdenin uzeri bombeli ise b5 olmayabilir yani duzgun oturmayacaktir yerine. o durumda da b7 modelini almaniz gerekecektir. Google a cort cr custom bigsby diye aratin ordaki ayni model tremolo sizin gitariniza da olacaktir.
Baktım hocam b70'miş. B7 ile aralarında fark var mı?

@frknkzlyl hocam b7 ve 70 ayni vidalara ve montaj sekline sahip tremololar.tek farli b7 amerikan yapimi b 70 ise kore yapimidir. Yani b7 daha pahalidir dolayli yoldan :)karar size kalmis ikisi de hemen hemen ayni diye yorumlar var forumlarda cunku. :)

Selam; ben Dot cherry gitarıma az önce bir B70 taktım :) Back to the future dan gaza gelip :) Amazondan almıştım. Malzeme olarak gayet düzgün, önerebilirim.
Daha yeni taktığımdan telleri bile daha geçirmedim :)
IMG-20150408-00757.jpg

@uygurmen hocam sanirim sizin biraz delme islemi gerektirdi. Cunku normal sartlarda stop piece in oldugu yere denk gelmesi lazim tremolonun. Gitariniz buyuk kasa oldugu icin olsa gerek normalde b70ler normal les paul lara tam uymakta cunku :)

Selam; ben Dot cherry gitarıma az önce bir B70 taktım :) Back to the future dan gaza gelip :) Amazondan almıştım. Malzeme olarak gayet düzgün, önerebilirim.
Daha yeni taktığımdan telleri bile daha geçirmedim :)
50720 eklentisini görüntüle
@uygurmen hocam sanirim sizin biraz delme islemi gerektirdi. Cunku normal sartlarda stop piece in oldugu yere denk gelmesi lazim tremolonun. Gitariniz buyuk kasa oldugu icin olsa gerek normalde b70ler normal les paul lara tam uymakta cunku :)
Aynen hocam youtube'da baktım da b70 için delmek gerekiyor. B7 delmeden takılıyor ama. Benim gitara uyar değil mi? Cr Custom'ların Bigsby olanlarında B70 varmış o oluyorsa B7 de olur herhalde? Bir de gitara zararı falan olur mı? Sustain'i etkiler mi? Ve ilerde istediğim zaman değiştirip tekrar tune o matic haline getirebilir miyim?

Merhaba :) evet delme işlemi gerektirdi, bu gitarın da bigsbisiz havası olmuyordu :)
Gitarlardaki alt askı pimini genelde tam ortaya koymuyorlar, o yüzden de yeni pim girişi için alt tarafı da delmek gerekiyor. Bigsby ile gelen iple bakınca kaymanın ne kadar bariz olduğu anlaşılıyordu. Youtube da bigby takımı ile videolar var, ben de oradan bakıp yapmıştım.

Son düzenleme:
Merhaba :) evet delme işlemi gerektirdi, bu gitarın da bigsbisiz havası olmuyordu :)
Gitarlardaki alt askı pimini genelde tam ortaya koymuyorlar, o yüzden de yeni pim girişi için alt tarafı da delmek gerekiyor. Bigsby ile gelen iple bakınca kaymanın ne kadar bariz olduğu anlaşılıyordu. Youtube da bigby takımı ile videolar var, ben de oradan bakıp yapmıştım.
Sanırım benim gitarınki tam ortada hocam ama tam emin değilim (n)

Bu arada bir şey sormak istiyorum, Bigsby değil de farklı bir markanın ya da markasız daha ucuz bir şey alsam nasıl olur? :D Biraz pahalı geldi de :(
Edit: Şu 2 modeli buldum mesela, bunlar nasıl olur?
Xtrem Long-Tail Archtop Vibrato- Gold Finish
Xtrem Floating Tailpiece Vibrato- Gold Finish

Ya da aliexpress'te var markasız modeller onlar da bir seçenek olabilir mi?

Son düzenleme:
Ben takmazdım ama zevk meselesi tabi, görüntüsünü beğendiyseniz neden olmasın? :)
Benimkini de ben 120 dolara almıştım sanırım
Malzeme ve işçilik konularında kullanmadan yorum yapmam hiç doğru olmaz tabi :)

Ben takmazdım ama zevk meselesi tabi, görüntüsünü beğendiyseniz neden olmasın? :)
Benimkini de ben 120 dolara almıştım sanırım
Malzeme ve işçilik konularında kullanmadan yorum yapmam hiç doğru olmaz tabi :)
Anladım hocam, sağolun :)
Sanırım guitarfetsih'tekilerden birini alacağım. Bunlardan hangisi benim gitara uyar peki, bu konuda da yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Geri