Pedal Önerisi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda RiobolitaL tarafından 9 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. Öncelikle pedallar hakkında pek bir bilgim yok , şuan ekipmanlarmdam aldığım tondan hiç memnun değilim ekipman değişikliğine gitmem bayağı bir vakit alıcak.Pedalla sahte ama güzel bir ton yakalayabilirmiyim clean , distortion geçişlerinde basarak geçebiliceğim , güzel bir solo tonu ve distortion tonu olan (clean tonunun önemi yok ) en ucuzundan bir pedal önerirmisiniz.Bu durumda distortion pedalımı almam gerekiyor ucuz olarak ne işimi görür şimdiden teşekkürler.Bütçem 250 yi aşamaz.
   
 2. Boss OS-2 öneririm, üzerinde overdrive ve distortion blend özelliği var. Tek pedaldan bir çok ton yakalayabilirsin ve daha sert ve kuvvetli tonlar için blendi overdrive a çekip amfinin distortionı ile bile birleştirebilirsin. Amfinin distortionn ı ile birleştirirken dip gürültüsünü engellemek için bir de sound gate e ihtiyacın olur yalnız.
   
 3. Şuan elde ettiğim tonlar çok kulak tırmalıyor gerek sololarda gerek ritimler , sololarda cırtlak iğrenç bir ses , ritimlerde ise sadece cızırtı.Tonlarım çok kötü bu pedal bunu ne kadar etkiliyecek benim için solo tonları ritim tonlarında daha önemli.Birde clean distortion geçişlerini yapabiliyormuyum bu pedalla
   
 4. Amfin ve gitarının modeli nedir ?
   
 5. Gitar : Jackson Js11
  Amp : Line 6 Spider 4 15W
   
 6. O amfi hakkında çok bilgi sahibi değilim ama üzerinde bi kaç efekt var galiba ve drive ı da yeterli bence sert çalacam diye tizlere ve gain e yüklenmemelisin. Hem dip ses çok artar hem de kulak tırmalayıcı sesler olur ekolayzırla haşır neşir ol mid frekansları dene tuşeni geliştir. Bence şimdilik bunları yap daha sonrada amfini satıp üstüne o parayı ekleyip sade küçük bir lambalı amfi alırsın ondan sonra pedal almaya başlarsın.
   
 7. Amfinin tonal ayarlamasında hata yaptığımı düşünmüyorum tuşenin çok gelişmesini gerektirmeyecek parçalardada çok kötü tepki veriyor akor basmak imkansıza yakın gain yarıyı geçerse dip sesten ne çaldığın duyulmuyor.Ben pedalın çok gerekli olduğunu düşünüyorum.Amfinin üzerinde çeşitli efektler var reverb,chorus,phaser gibi ama olmasa daha iyi diyebilirim amfinin tonları hem çok yapmacık çok sahte hem çok dijital efektler eklendiğinde zaten batıyor isterseniz video ilede gösterebilirim bunu.
   
 8. Doğru söylüyorsun yapmacık olur çok tatmin etmez. Ama zaten bu tip amfilerde herşey mevcut olur pedala ihtiyaç olmasın diye alınır. Pedallar da gerçek performansını iyi amfilerde verir. Bu arada cızırtı kalitesiz jak kullanımından da kaynaklanabilir.
   
 9. Bilmiyorum kullandığım jak ibanez dsl15c çokta berbat olmasa gerek amfimi satıp roland cube 10gx ve bu pedalı almak ne kadar işime yarar tonda şuanki tondan hiç memnun değilim 1 ay sonra ilk sahnem var ton biraz iyi olsun istiyorum.

  Edit : Jack dsc 10 aklım nere gitmiş bilmiyorum marshall amfi modeli yazmışım
   
 10. Dediğin amfi de aynı stratejiyle tasarlanmış yani dijital. Bence senin alman gereken amfi bu tip bir amfi

  İlla bu olmak zorunda değil ama dijital tondan kurtulmak istiyorsan böyle lambalı amfiler düşün.
   
 11. Lambalı amfi almam için vakit ve para lazım onda zaten karar kıldım lambalı olarak Peavey Valveking II 20 düşünüyorum bide bunun kabin derdi var şimdilik beni 5-6 ay idare etmesi lazım bi şekilde.
   
 12. Bu amfinin ikinci elleri 600 lira civarı
   
 13. Ekolayzır olmadan aradığım tonlar için birde pedal bağlamam lazım galiba buda 800 tl gibi bir fiyat yapar benim 250 tl bütçem var 250 yede amfimi satsam 300 tl açığım var gene sıkıntı oluyor.
   
 14. Ciddi bir yankı sorunu varsa voltajdan olabilir sanıyorum. Topraklama bir yana dursun, benim transistörüm bile patladı 3 gün önce. TEİAŞ'ın ne yediği belli değil... Neyse, line'nın yine POD'larını kullanmanı tavsiye ederim. Şahsen benim bu aralar hedefimde ADD+ ve marshall amfiyi tamamlamak var. Ama metalci olsaydım, POD'u baya önerirler zaten. Öyle çok dijital bir sesi yok. Düşük bütçeli coverlarda gördüğüm kadarıyla da dipses kulağı çok tırmalamaz gibi.
   
 15. Dediğin prosesör benim gitar ve amfimle iyi bir tepki vericeğini sanmıyorum.Aklımda yatan şöyle bişey var amfimi satıp 2. el bir mg10 alsam buna pedal bağlasam şuanki amfimden daha iyi bir ton alabilirmiyim.
   
 16. mg15cfr al reverbüde olsun ekolayzırıda clean i amfiden drive ı pedaldan alırsın.
   
 17. Clean kullanmam zaten mg10 + boss pedal şuankinden daha iyi bir ton verirmi.
   
 18. Hoparlör büyürse dist performansı artar diye demiştim ben sen bilirsin mg 10 da iyi.
   
 19. Şuanki performansım ile mg10/+ pedal performansı farkı nasıl olur.Önemli olan her zaman lead tonları benim için.Pek farketmicekse boşuna satıp almakla uğraşmiyim ama performans artışı uğraşmaya değerse kesinlikle uğraşırı.
   
 20. mg 10 da 8'' hoparlörlü bir amfi. Çok fark etmez bence. Güzel drive ve lead tonlarında amfi gerçekten önemli bir unsur. Ve 8'' hoparlörlü bir amfiden çok da böyle şeyler beklememek lazım. Pedal bağlarsan nası ses alırsın bilemem tabii ki ama 10'' hoparlörlü bir amfi bile bu tarz tonlarda sönük kalabiliyorken 8 ile istediğin tonu yakalamak biraz zor bir olay. Çünkü tok ve basslı sesler hoparlörün büyümesiyle orantılı bir olay. Ama elinde ki bütçeye göre düşünürsek Joyo pedallara bakabilirsin. Güzel clone pedalları var. Amfini değiştirip mg10 hiç alma. Ses olarak değişmeyecek çünkü.
   

Bu Sayfayı Paylaş