Türk Müzisyenler

'Müzik - Genel' forumunda tunckk tarafından 11 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. Selamlar,
  Can sıkıntısından çeşitli videolar izliyorum zaman zaman. Şimdi yine o anlardan biri ve gördüklerim bazen çok şaşırtıyor.
  Yahu ne adamlar ne gençler var bu ülkede, hayran olduğumuz onlarca yabancı gitariste, müzisyene taş çıkartacak. Tekniğiyle tonuyla vs. çok iyiler.
  Örneğin tahminimce; bir blues dinleyicisi olmaksak bile Bonamassa'nın çalımına vs. laf etmeyiz, öyle gitaristler varki bu ülkede en az Bonamassa kadar iyiler.
  Peki neden bizim insanımız tüm dünyada tanınmıyor ?
  Benim bir teorim var, ne derece doğrudur bilemem.
  Her ne kadar elektro gitarlada müzik yapsak, sonuçta kulaklarımız Türk tınıları ile dolu, bu doğuştan böyle yada genetik bilemiyorum :)
  Dolayısıyla yaptığımız müziklerde de bunun esintileri oluyor, belki bu esintilerde Batı uluslarına çok çekici gelmiyordur. Çünkü onlarında kulakları kendi tınıları ile dolu. Neden Batı deyip duruyorum, çünkü ekonomi anlamında, endüstri anlamında müzik anlamında vs. bir şekilde daha ileri gitmiş durumdalar ve müzik endüstrisine yön verme konusunda söz sahibiler.
  Onlar müzik endüstrisinde neden daha ileri gittiler, yukarıda da anlatmaya çalıştığım üzere birçok ulus sözkonusu ve ortak noktaları var. Birlikten kuvvet doğar mantığını göz önüne alırsak bizden daha ileride olmaları kaçınılmaz. Çünkü biz tek başımızayız, ne doğuluyuz nede batılı. Bunu müziğimizdede görüyoruz kanımca.
  O yüzden yaptıklarımız bazen Batı bazende Doğu insanının hoşuna gidiyor. Tam bir istikrar yok yani.
   
  ilhanyondemir bunu beğendi.
 2. Radyoyu açınca batı tınıları yok denecek kadar az, dinlemeden çalmamız pek mümkün değil bana kalırsa. İyi çalanlarımız ise radyoyu kapatıp kulaklıkla takılan insanlar zaten, batı müziğine ne kadar kafa yorsak da altyapılarımız batıdan genelde uzak, yani amerikalının köylüsüyle country dalında yarışmamız ilginc gelir bana, o müziğin içine doğmuş adamlar. Ama bizim tınılarımız da onlara çok farklı ve çekici geliyor özellikle perdesiz gitara büyük yönelme var. Batıya doyduktan sonra doğuya yöneliyorlar sanki :):)
   
  tunckk bunu beğendi.
 3. bizimkilerin ne sponsoru ne reklamı var hocam bazen bunlar nasıl ünlü oluyor dediğimiz kişilerle karşılaşıyoruz bazen de bu adamı neden kimse tanımıyor diyoruz. bu adamları kim meşhur ediyor kim seçiyor bence bu olaylar reklam sponsorla alakalı hocam
   
  tunckk bunu beğendi.
 4. Biraz alakasız olacak ama daha öğle wakti bizim bulaşıkçıdan şöyle bi cümle duydum""gitar çalan satanisttir"" buyur burdan yak. Biz nasıl ilerleyebiliriz ki. Olanaklar zaten kısıtlı.
   
 5. Aşağıya bir soundcloud linki asıyorum.

  Grubun ismi Geeva Flava. Şarkı kendi besteleri olan "Fly Away". 7-8 kişiden oluşan bu grup , tamamen Türk çocuklardan kurulu ve yaşları 21-22. ( Grubun yaklaşık yarısı oğlumun halen üniversitede okul arkadaşı , bu detayları oradan biliyorum. )
  Fark edeceğiniz gibi parça tamamen batı tınılarını taşıyor. Soundcloud sayfasında grubun milliyetine dair herhangi bir ibare yer almıyor. Ancak bana göre; böyle bilinmeyen bir grup için , soundcloud ortamında ciddi sayılabilecek kadar çok sayıda yorum almış. Yorum yapanlar arasında hiç Türk yok. :) Yorum yapanlar ; isimlerinden ve yazdıklarından anlayabildiğim kadarıyla değişik milliyetlere sahip muhtelif kişiler.

  Şimdi buradan ben şöyle bir çıkarım yapıyorum : Bu işler biraz da yapılan müziğin tınısı ile ilgili bir şey.

   
  NecroBass, tunckk ve Sownroth bunu beğendi.
 6. Çünkü o batılılar bir müziği beğenirse satın alıyor. Buradaki müzisyeni bir adım öteye taşıyacak para harcama kafa yapısına gelemedik.
  Bizde fikir eserinin bir somun ekmek kadar değeri yoktur.

  Müzisyenliği geçtim Synthmaster diye dev bir vst yazıldı bu ülkede ve programcısı bu programı Türk kullanıcılara 50 (elli) liraya satışa koydu yine millet gidip korsanını indirdi. Daha müzisyen müzisyeni düdükleme derdindeyken fazla birşey beklemek doğru değil.

  Diğer bir konu, bence dünyanın üç başkenti var. New York, Londra, Tokyo. Bu üç şehirden birinde değilseniz taşradasınız ve o şehirlere ulaşmadan hiçbir şekilde yırtmak diye bir şey söz konusu değil. Kaldı ki biz İstanbul'dayız. Dış kapının dış mandalı köy bile değil kazada yaşıyoruz.

  Bir de paramız yok. Hepsi birleşince rockstar olabilecek gençler gündüz sgklı iş bulup akşamına evstar oluyor. Evstar olmak içinde eğer ilk hamlede binebilirlerse bir saat kadar metrobüs star oluyorlar.

  Parası olanda genelde çalmayı tercih etmiyor. Parasını veririm çalsınlar diyor. Kerem Görsev gibi varını yoğunu bu işe yatıracak kadar müziğe aşık çok adam yok. Kerem Görsev sayesinde bırak buraya gelmeyi, haritada Türkiye'yi bulmak için bile uğraşmayacak ne müzisyenler geldi ve bu adamların bütün masraflarını kendi cebinden karşıladı. Dev bir kültür hizmetidir. Ağalı, zenginli dizilere iki saat keman pad döşemeye benzemez bu işler.

  Komple sıkıldım beyler.
   
 7. Kutay Bey çok haklısınız. Synthmaster olayı bu ülkede tipik bir örnektir. Ben Müziktek döneminden hatırlıyorum (muhtemelen siz de hatırlarsınız ) ; Bülent Bey Müziktek üyelerine Synthmaster'ı bedava dağıtıyordu. Buna rağmen bir takım kronik bedavacılar , hiç unutmuyorum , hala bu yazılımı nereden indirebiliriz diye abuk sorular soruyorlardı .
  Bu konular biraz da bizim az gelişmişliğimiz ve alışkanlıklarımızla ile ilgili. Biz maalesef toplum olarak fikir ve sanat eserine değer vermeyen bedavacı bir milletiz. Her şeyi mümkünse bedava yoldan elde etmeğe çalışırız. Elini cebine atmak bizim insanımıza hep zul gelir. O yüzden bu ülkede ; korsan kitap , korsan cd, korsan yazılım vs. vardır.
  Bu olgu ne zaman kırılır ? Açıkçası bilemiyorum. Herhalde ; eğitimin ve ekonomik koşulların gelişmesine paralel olarak kırılacak demek istiyorum ama , inanınız ki bundan da emin değilim. Çünkü bu konu garip bir şekilde , bizim genlerimize işlemiş bir durum gibi görünüyor. O yüzden biraz ümitsizim açıkçası.
  .
   
  Glacial Pace, Kutay_ ve Sownroth bunu beğendi.
 8. Bunların tümüne katılmakla birlikte, yine maddiyata bağlı olan reklam ve pazarlama çalışmalarının eksikliğini de eklemek lazım diye düşünüyorum. Dünyanın en kaliteli müziğini de yapsanız, en fazla aile çevresine erişebiliyorsanız müziğinizin tanınması imkansız gibi bir şey. Kaldı ki tek başına müzik yapan bir bireyseniz, canlı çalma gibi iyi kötü reklamı da beraberinde getiren bir imkan da elinizden gidiyor. Sosyal medyada insanların ve kendinizin paylaşımına kalıyor olay.

  Çoğu insan da pastanede yediği dereotlu çöreği paylaşmayı yeğler sizin müziğiniz yerine. :D "Immmm ne kadar lezzetli ve ağızda dağılan bir tekstüre sahip mmhhh, adeta beynimde serotonin patlaması yaşıyorum nefffiiisssss mmmmhhhh." :D
   
  Redana ve tunckk bunu beğendi.
 9. Sosyal medya ve finansman için Patreon: Support the creators you love diye bir olay ilgimi çekti.
  Kurucularından birisi Pomplamoose'u kuran Jack Conte ve bu adam sadece online müzik satarak hayatını sürdürüyor.
  (Tabi benim anladığım kadarıyla adamın aileden gelen bir genişliği ve para kazanamadığı zamanda direnebilecek bir kaynağı mevcut.)
  Yine de bu adam youtube'da para kazanmayı başarmış birisi ve kurduğu sistem ilginç ve işe yarar gibi duruyor.

  Diyor ki mesela sen bir grupsun ve sayfa açıp hedeflerini anlatıyorsun, kullanıcılar sana bağışta bulunuyor ve diyelim ki yeni klibin için
  kamera lazım 500 dolar, bu cihaz için kaynak yaratıyorlar. Bir çeşit kickstarter sitesi..
   
  Glacial Pace bunu beğendi.
 10. Bizim müzisyenlerimiz bir dönem tüm Avrupa da çığır açmış usta sanatçılara sahiptir fakat ne yazık ki bu kısa sürdü ve bir çoğu vefat etti, sonucunda ülke de böyle adamlar bir daha yetişmedi, Batı müziği bizim yapımızda olmayan bir şey ama barış manço gibi büyük adamlar avrupa'da hafif türk müziğini tanıtmış çaldıkları sololara anlam katmış ve listelerde hep birinci sırada yer almışlar. Bizim müzik anlayışımız da bir albüm yapayım şarkı çok dinlensin aşk şarkısı üzerine olsun metal kafası olsun ya da alternatif olsun bu yüzden dünya çapında pek tanınmamız mümkün değil, müziği anlayan ve bir gitarı çalarken kendinden geçen adamların işidir bu müzik ama piyasa da böyle adamlar çok az. Anadolu rock'ın devamı yok, bir dönence bir nick the chopper bir erkin koray yok bu ülke de sololarını atabilecek adam hatta bir çok şarkısının tabları notaları bile yok.
  Adamlar bu işi yaparken en iyi şekilde hakkını vererek yapıyorlar, video paylaşım sitelerinde hemen hemen bütün şarkıların listeleri,notaları,öğretici videoları var.
  Biz de erkin koray ile ilgili hangi şarkı öğretilip yayılıp gösteriliyor ki?
  Amatör olan gitarist adam da uğraşmak istemiyor, çünkü bir getirisi olmuyor. Böyle bir mantıkla sadece müzik de değil tıpkı diğer faktörlerde olduğu gibi adımızın duyulması pek mümkün değil maalesef.
   
  Redana ve tunckk bunu beğendi.
 11. Biraz da farklı boyutları olabilir işin. Hani, kendini tanıtabilmek ve kabul ettirebilmek gibi. Duayen blues gitaristi Mehmet Ali Acet abimizinden duyduğum bir sözü aktarayım: "Biz, kendimizi adam gibi tanıtabilseydik, belki yine vintage gitar ve amfi peşinde koşardık ama, Malmsteen tarzı adamlar da burada vintage saz kovalarlardı".
   
  CengizÖzyurt, Kutay_, tunckk ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 12. Mehmet Ali Acet candir, nerede gorsem 1000 metreden tanirim, calarken surekli gitarin akort mandallari ve amfinin ton kontrolleri ile oynayan baska adam olmaz. Hic bir zaman gitarinin akordundan tatmin olmaz. O da yetmez basciya laf yetistirir, o da yetmez baterinin ziliyle oynar. Baterist bazen istedigi gibi calmaz gider onu kaldirir kendi oturur bateri calar. Solistleri Merve`nin dogum gununde Iyi ki dogdun Merve, iyi ki dogun Merve... diye o klasik 30 saniyelik melodiyi calarken 3 kere akort mandalina davranmisligi var. Ama en bombasi Bacchus strat ve Guyatone amfisinde zerre overdrive olmadan calip soyledigi Judas Priest sarkisi Breaking the Law`dir. Mehmet Ali abi anlatilmaz yasanir yani.

  Bu arada bahsettigi mevzuda durumumuz sudur: Malmsteen saz pesinde kosmasa da Turk hatun pesinde kosmus ve evlenmis lakin bize muzik anlaminda bir sey cikmaz o adamdan baskasina cikar mi o da tartisilir, zaten takintili strat+marshall dan baska bir seyi gozu gormuyor. Ama hakkini yemiyelim kayinvalidesi Okan Bayulgen`e baglandi sarma seviyor damadim falan dedi! Eh konserinde "Uskudar`a gider iken(Katibim)..." calmisligi ve esini sahneye davet edip "Ne Mutlu Turkum Diyene" dedirtmisligi de var, daha ne olsun?

  Gilmour Turkiye`den Cumbus aldi ve On an Island albumunde kullandi, Steve Vai`de de Turkiye`den aldigi bir ud var meditasyon yaptigi odada asili. Satriani da Asik Veysel diye sarki yapmis. Hatta Andalusia sarkisi da Veysel Endulus`te dolassa neler hissederdi kabilinden bir sarki.

  Asil benim diyecegim sudur, once biz kendimize donup bakalim: bizde de enteresan bir oryantalist damar var hem de kendi kendimize karsi! Misal Bayram Coskuner`den ud taksimi duysa dudak bukecek adamlar Ruhi Bey`de her hafta Tea Party`den sarki istiyorlar canli programda. Ailesinde udiler bulunan Suleyman abi de gavurun udla caldigi girisi gitarla caliyor iyi mi? Gel buradan yak simdi... Aha da surekli istekte bulunan sarkilardan biri:

   
  Son düzenleme: 12 Nisan 2015
 13. Sevgili @tunckk yetenek konusunda haklisin ama burada bazi seyleri atliyoruz gibi.

  1- Oncelikle Bonamassa gibi bir adam bir takimla vucuda geliyor. Roy Weisman (menajer) + Kevin Shirley (produktor, ses muhendisi, miks sorumlusu) ki isimlerini cogumuz bilmeyiz lakin onlar olmadan Bonamassa olmuyor, bu olay menajerin degimi ile 3 ayakli bir tabure Bonamassa ondeki gozuken ayak. Turkiye`de o kadar cok maddi problem ve benzeri gundelik sikintimiz var ki yapimci ve menajer gibi kavramlarin oturdugu bir yer yok. Yeni bir sanatci ise girisirken bunlardan bahsetse adama gulerler. Sanatciysan nerede olduguna ve nereye gitmek istedigine kendin karar vermek durumundasin.

  2- Bunun disinda bir icra zorlugu var yani en nihayetinde bu muzigin canli da calinmasi lazim. Canli icra bu isin alameti farikasi ama oncelikle bunu kimlerle yapacaksin? Grup olmak ve grup kalmak cok zor' ama en basta eleman bulmak en zoru. Bir grubun yaptigi muzik ile kendi kendisini finanse etmesi neredeyse imkansiz. Cogunlukla universite gibi hayatin gecis donemlerinde buna firsat bulabiliyorsun. Universite bitince okuz oldu ortaklik bozuldu misali her sey dagiliyor. Turne falan hak getire ama yerel olarak da muzik yapmak istersen sadece 3-4 sehirde surekli cikacak mekan bulursun tabi sansliysan: Ankara, Istanbul, Eskisehir, Izmir vs. Kalan 75+ ilde en ufak bir kipirdanma yok, onu gec tel alacak yer bulabilir misin o bile mechul. Butun bunlar olurken Bonamassa senede 120+ konser veriyor bu her 3 gunde bir konser demek asagi yukari, ve ABD`de onun ekipmanini tasiyan tira bakar misiniz:
  Resim Kredisi: http://www.soundpress.net/graphics-feature-articles/fa-2013-05-20-joe-bonamassa-05.jpg
  [​IMG]

  3- Sonra ekipman sikintisi da var. Bizim memlekette 2500 lira net maas cok iyi para halbuki 1000 dolar dahi etmiyor kaldi ki ogrenciysen durum daha da kotu... Aylarca biriktirip hallice ekipmanlar aldin diyelim, sarkilari studyoda kaydetmek istersen iyi bir studyoda sarki basina 1500 lira gibi bir para vermen lazim. 7 sarki mutavazi bir album olsa sadece kayit masrafi olarak 10500 lira gideri kabul etmen lazim. ABD icin komik bir rakam ama bizim icin cok buyuk para.

  Ozetlersek yetenek var tabi, belki dunyada cok az yere nasip olacak sekilde fakat bunun mobilize edilmesi ve satilabilir bir degere donusturulmesi baska bir is, biz o konuda pek yetersiziz.
   
  Son düzenleme: 12 Nisan 2015
  forbidden_city, Kutay_ ve tunckk bunu beğendi.
 14. Kesinlikle haklısın abim, aslında çoğu zaman gözden kaçırdığımız noktalar bunlar özellikle 1. şıkta yazdıkların.

  Biz zamanında Manowar Türkiye' ye gelmiyor burada konser olmuyor diye, Yunanistan' a Almanya' ya nasıl gideriz de konser izleriz planları yapıyorduk, gençlik işte :) Gönül istiyorki yabancılarda buraya gelsin bizim müzisyenlerimizi izlesin bunun için çaba sarfetsin zaman ayırsın. Ama bunca yıla rağmen halen olması gereken yerde değiliz kanımca. İşi bitmiş futbolcuların son dönemlerinde Türkiye' ye gelmesi gibi, miyadı dolmuş yada dolmak üzere olan müzik gruplarının burada konser vermesini ben pek başarı yada ileri gitmişlik olarak değerlendiremiyorum maalesef.
  Bir dinleyici olarak, gerçekten çok isterdim dünyaca ünlü gruplarımızın müzisyenlerimizin olmasını, süper konserlerin gösterilerin elimizin altında ve kolay ulaşılabilir olmasını.
   
 15. çünkü tekniği çok iyi bir müzisyen olmak la; üretmek ve yaratıcı olmak farklı şeyler.
  Klasik müzik enstrümanistlerinin de virtüöz olmalarına rağmen doğaçlama solo atamadıkları konuşulur.bir çok örnek verebilirim Sadece ülkemizde değil youtebe da vai ve satriani den çok daha teknik gitaristler var. sizce VAI ya da satriani olmak saniyede bilmem kaç metronoda legato yapmakmıdır? yani bu insanlar bu sayede mi oldukları yerdeler?

  farklı bir açıdan bakalım; messi ve ya ronaldo nun yapamayacağı hareketleri topla yapan cambazlar var. onlar da asla bir takım disiplinine dahil olamazlar. olanını da görmedim. çünkü futbol o değil.
   
  Son düzenleme: 12 Nisan 2015
 16. Abi selamlar. Bu konuya çok radikal bir cevap vereceğim. Lakin yanlış anlaşılmak istemem. Ancak Türk Müzisyenlerinin ve "Türkiye'de yapılan müziğin" batı kadar ileri gidememesinin çok çarpıcı sebepleri olduğunu düşünüyorum şahsen. (*Konuyu gitarist değil de, genel müzisyenler üzerinden ele almak istiyorum)

  ***Öncelikle müzik Türkiye'de "BOŞ İŞ" ve "EĞLENCE" sınıfına giriyor. Bu en büyük engellerden bir tanesi. Hatta bence en önemlisi. Müzisyenseniz, hatta maddi olarak da çok iyi bir müzisyenseniz hayatınızı kurmanız çok zor ülkemizde. Sevdiğiniz insanla evlenmenize bile engel olabiliyor. Anlaşılmamak, dışlanmak, ötekileştirilmek kaçınılmaz. Siz ne kadar iyi olsanız dahi muhakkak sizi 'mutsuz' edecek her türlü sebeple yüzleşiyorsunuz er geç. Halbuki, en güzel şeyleri düşünüp, kadınlara, hayvanlara, insanlara ve kurallara çok saygılı bir insan oluyor insan müzikle haşır neşir oldukça. İçindeki kötü olan ne varsa arınıyor, topluma ve ülkeye daha faydalı ve daha doğru bir birey oluyor 'çoğu' zaman. Fazıl Say' ı, Nazım Hikmet' i ezip geçmiş bir halk ve toplumdan bahsediyoruz :) Öncelikle içinde bulunduğumuz toplumun 'sanat'ın ne olduğu ile ilgili bilgi sahibi olması, eğitilmesi lazım. Ya da 'en azından' müzik dinlemiş veya dinliyor olması lazım :) Ondan sonra, toplumun müziği "sadece eğlenmek için" kullanılan bir araç değil de, hayatın-evrenin ta kendisi olduğunu algılayabilecek düzeyde olması lazım. Sonra bu insanların konsere gitmeyi, albüm almayı ve "insan gibi" eleştirmeyi öğrenmesi lazım. Önce müzisyenin 'farkedilmesi', sonra 'duyulması' gerekiyor. Tek başına kimse müzik yapamaz. Müzik paylaşıldıkça güzel çünkü. İçinde olduğunuz toplum sizi kabullenip anladıktan sonra müziğin kalitesi/seviyesi zaten coşar...
  ***İkinci olarak "Sektör" demek ülkemizde para demek. Müzikten para kazanmak öylesine ticari bir hale gelmiş durumda ki, müzik değil "mal" sunuluyor günümüzde sanatçılar tarafından "piyasaya".... Ve insanlar(müzisyenler) hayatlarını geçindirmek zorunda. Gurur yapmak için bazen çok geç olabiliyor ya da insan o sırada gurur yapamayacak bir konumda olabiliyor :) Resmen birkaç prodüktörün elinde kalmış bir müzik "piyasası" olduğundan bahsettiğimiz, hayran olduğumuz, gurur duyduğumuz müzisyenler hakettikleri yerlere gelemiyorlar. Bırakın dünyaya açılmayı, kendilerini dahi gösteremiyorlar. Tam bir müzikal kaos. Bununla birlikte müziğin geçirdiği evrime müzisyenlerin ayak uyduramaması/uyduramamamız da büyük sorun. Çok gerikafalı ve sabit fikirliyiz bazı konularda. Mesela metalci kardeşlerimiz güzel bir örnek(önemli bir kısmı). Pop, Rock, ve alternatif müziğe giydirmekten, Kirk'ün wah'ını eleştirmekten oturup riff yazamazlar. Sadece metallica ve iron maiden konserlerine giderler, onların albümlerini alırlar vs vs. Ama ne armoni, ne ekipman, ne teori, ne müzik bilirler ve "GERÇEK", dopdolu, gerçekten biryerlere gelmeyi hakeden metalci dostlarımıza büyük köstek olurlar, onların konserlerine gitmezler, hiç destek olmazlar ama kıvranılır hep 'Metal müzik gelişmiyor, Türkiye' de olmuyor' şeklinde :D. Yani hem sektör hem de müzisyenlerin kendisi bu konuda etken diyebiliriz.
  ***Samimiyetsizlik de bence çok etkili abi :). Forumda yeniyim. Ancak ben şu forumda bulduğum samimiyeti daha onca şehirde insanlarla yüzyüze iken adam akıllı bulamadım daha. 3 4 yıldır düzenli olarak sahneye çıkıyorum. İnsanları iyi tanıyorum özellikle de müzik ortamındaki insanları çok iyi tanıdım şu ana kadar. İnsanlar ülkemizde o kadar birbirine köstek olmakla, arkasından konuşmakla, kuyusunu kazmakla meşgul ki. "Gıybet" ten nefes alınmıyor bazen. İyi niyetiniz defalarca suistimal edilebiliyor. Kalbinizin kırılıp, müzikten soğumanız için gereken herşeyi yaşatıyor size bazı müzisyenler. "Ulan evde oturup kendim çalaydım da şunları görmeyeydim.", "Keşke mühendis olsaydım da müzisyen olmasaydım şu durumla karşılaşacağıma" demediğiniz bir tek gün olmadığı zamanlar olabiliyor. Bizzat tecrübe ettim. Ha süper insanlar da tanıdım bariz örnek Oğuz(oğuz92), Ömer Çay, Emre Yalçıntaş vs vs.... Gerçekten samimi, düzgün insanlar: Doğal olarak 'kırılgan' olabildiklerinden pek çok müzisyenimiz ya yorulmuş, ya kalbi kırılmış ya da tamamen bu işten elini eteğini çekmiş; kendi kabuğuna çekilmiş olabiliyor. Bunun da bu konuda büyük etken olduğu kesin....Bunun sebebini de ilk bahsettiğim maddeye bağlayabiliriz aslında bir bakıma. Çünkü müzisyenin kendisi de bu toplumun bir parçası olduğundan bazen izole olunmamış olunabiliyor.
  ***Türk kültürü etkisi bence harika bir etki.[ Günümüzde güzelim duygu yüklü 'phrygian' ın suyu çıkartılmış olsa da :) ] Halk müziğimiz, sanat müziğimiz ve müzik üzerindeki 'orijinalliği' gerçekten bizi çok şanslı kılıyor. Hali ile bu topraklarda pişmiş binlerce yıllık bir kültürün de diğer müziklere-müzisyenlere yansıması kaçınılmazdır. Nitekim negatif bir etki yerine tam tersi güzel bir etki yaratttığını/yaratması gerektiğini düşünmekteyim. Dünya üzerinde müziğimize ve barındırdığı armonik/makamsal zenginliğe tüm batı ve modern müzik ilgilidir. Ve bu ilgi yakın tarihte değil, Osmanlı/Mozart dönemlerinden beri süre gelmektedir. En bariz örnek de Taksim Trio/Erkan Oğur/Okan Ersan/Fazıl Say gösterilebilir. Bizim ülkemizde bu isimler toplum gözünde pek bir yere sahip olmasa da dünyada pek çok müzikal otorite ve festival bu sanatçılarımızı defalarca kez bünyesinde ağırlamıştır. Satriani' nin de Aşık Veysel' den etkilenip doğaçlama bir bestesini albümünde bulundurması da güzel bir örnek. Kültürümüz, dezavantajtan çok, etkin bir avantajdır nacizane görüşümce.

  Daha yazacak o kadar çok şeyim var ki bir bilseniz :) Lakin burada kesiyorum, şimdilik söyleyeceklerim bu kadar....
   
  Redana ve tunckk bunu beğendi.
 17. Kendi tinilarimizi doğru kullanabilirsek avantaj olduğuna bende katiliyorum
   
 18. Kesinlikle bu da doğru bir bakış açısı. Ama bana kızmış gibi yazmışsınız Korktum vallahi, dedim ne oluyor.
   
  Single_FACTOR bunu beğendi.
 19. hee. neyse bi da olmasın :D
   
  tunckk bunu beğendi.
 20. @tunckk üstadım. Bak yine ayni yere bakiyoruz Satriani dedik mi Cliff Cultreri-lmportant Records ve tabi John Cuniberti var mesela, yine 3 ayaklı tabureye geldik. Bu ekip bir araya gelene kadar hızlı legatolar ve Second Hand Guitars'da verilen gitar dersleri ile çizilecek bir portreye donuyoruz Satriani icin. Yetenek nereden bakarsak doğru yönlendirilmesi ve yönetilmesi gereken bir "asset", once bunu kabul etmek ve buna gore davranmak lazim. Gavurlar boşuna show "business" demiyorlar bu olaya. Müzikten ekmek yiyeceksen bu boyle ha Turkiye'de mümkün mu derseniz herhalde pek değil.
   
  Son düzenleme: 13 Nisan 2015
  tunckk ve Kutay_ bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş