Cover Grubu Ve Müzik Piyasası

'Müzik - Genel' forumunda eses2625 tarafından 13 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar herkese selamlar. Eski lise arkadaşlarımla bir cover grubu kurduk. Türkçe rock müzik yapıyoruz. Ekip şu an basist , 2 gitarist, davul ve vokalden oluşuyor. Birde klavyeci almayı düşünüyoruz. Taksim gibi barların çoğunlukta olduğu bir bölgede sahne almak istiyoruz ve fenada çalmıyoruz. Böyle bişeye kalkışmışkende birazda hiç olmazsa o kadar uğraştığımıza değsin mantığıyla maddiyata önem veriyoruz. Bu tarz çok ünlü olmayan barlarda ne gibi fiyatlara çalabiliriz. Bir diğer sorumda Dorock , Bronx Pi gibi sahenelere çıkmak çok zormu ya da şartları neler ve maddi açıdan diğer mekanlarla ne farkı var. Cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler şimdiden
   
  Kutay_ ve Redana bunu beğendi.
 2. Ben şöyle bir indikasyon verebilirim : Taksim'in kalburüstü barlarında , uzun yıllardır hafta sonu sadece 1 gece sahne alan ve 35-45 yaş grubundaki usta müzisyenlerden oluşan grup elemanları 350.-TL civarında yevmiye alabiliyor.
   
  eses2625 bunu beğendi.
 3. Anladım teşekkürler. Peki daha orta sınıf barlar hakkında bir bilginiz varmı ?
   
 4. gece taksi parasını karşılıyorlar diye duydum. en azından eksiye düşülmez (y)
   
  eses2625 bunu beğendi.
 5. O kadarmı kötü :)
   
 6. Maalesef bilgim yok.
   
 7. çoğu mekan, hele hele yaşlar da küçükse sadece bira karşılığı sahneye çıkartıyor. Ama kişi başı 50-100 arası veriliyor genelde amatör cover gruplarına gecede, çaldığınız mekana ve sahne sürenizin uzunluğuna bağlı olarak. Bu noktada doğrudan maddi beklentiye girmektense işin eğlencesi ve tecrübesine yoğunlaşmanızın dönüşü daha iyi olur bence. Çünkü uzunca bir süre maddi getirisi olmayacak, ama kazanılan tecrübelerle, sahnedeki enerjiyi seyirciye de geçirerek tanınmaya başladığınızda düzenli sahneler, başka gruplarda çalmak için teklifler, daha büyük mekanlar gibi unsurların kilidini açabilirsiniz. Bu da daha fazla kazanç demek oluyor tabi ki. Tabi ne olursa olsun kendinizi mekan sahiplerine suistimal ettirmeyin. Örneğin 2 saatlik set için anlaştıysanız sonraki grup yalan oldu diye sizi 4 saatlik sete zorlamasın, yevmiyeden kesmesin hayvan gibi davranmasın vb. Başarılar dilerim :)
   
  forbidden_city bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş