Kafa Amfisi Önerisi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda oldiesngoldies tarafından 15 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar.

  Uzun zamandır yeni bir kafa amfisi almayı düşünüyorum ama aşağıda yazacağım özelliklere uygun çok fazla seçenek bulamadım. Belki olmadığı için, belki benim bu konudaki bilgisizliğimden kaynaklı olarak. Sizden ricam aşağıda yazacağım özellikleri taşıyan kafa amfisi önerileriniz benimle paylaşmanız..

  Herkese teşekkürler.

  Aranan özellikler:
  -Evde çalınabilmesi. Eğer içinde kendi güç düşürücüsü varsa kaç watt olduğu çok önemli değil, yeter ki 1watt ve 5watt seçenekleri olsun. Kendi güç düşürücüsü yok ise çok yüksek wattlı olmaması tercihimdir.

  -Kulaklık/emulated output seçeneği olsun. Henüz kayıt işi için bi mikrofon sistemim yok. Mikrofonlamaya geçmeden önce bu işleri emulated output üzerinden denemek istiyorum. Ve okulumun yoğunluğundan kaynaklı olarak bazen gündüzleri gitar çalmaya hiç vaktim olmuyor. Bu yüzden kulaklık/emulated output çıkışına sahip olması benim için çok önemli.

  -Genellikle higain kullandığım için benim bu ihtiyacımı herhangi bir pedalla gain boosta ihtiyaç kalmadan karşılayabilsin.

  -Orta seviye gainlerde üzmesin.

  -Aradığım en önemli özelliklerden biri de clean kanalının güzel olması. Genel olarak "pure clean" diye tabir ettiğimiz drive a kaçmayan temiz cleanlerden hoşlanıyorum. Elimdeki cleanleri şahane olan Peavey Classic30'umu da satacağım için bana onu aratmamalı pek.

  -Bütçem ise amfinin kalitesine ve hoşuma gitmesine bağlı olarak değişir.

  -Yurtdışından getirtmeye çok sıcak bakmasam da duruma göre bu ihtimali de düşünebilirim. "Thomann'dan alışveriş" başlığını baya bir okumuşluğum var.


  Not:
  ENGL Ironball20'yi uzun zamandır araştırıyorum. Henüz clean kanalını deneme şansım olmadığı için o amfiyi alma konusunda emin değilim. Lakin aradığım amfi o kafalarda bir şey.
   
 2. Bu minvalde zaten çok seçeneğiniz yok. Ben de aynı noktadayım, hayvani gain istediğim için Ironball 20'den yana benim fikrim ama evde bebek varken zaten çalamayacağım bir ampliye para gömme-gömmeme kısmında duruyorum. Dolar aldım bekliyorum.

  Diğer alternatifler:
  H&K Grandmeister 36 - hi-gain, red box var, built in attenuator var, ek olarak üzerinde dijital efektler de var (delay, chorus, tremolo, reverb, phaser vs.) baya güzel görünüyor, fiyat olarak biraz yüksek Ironball'dan.
  H&K Tubemeister 36 - hi-gain, üstteki ampliden tek farkı dijital efektleri yok.
  H&K Tubemeister 18 - diğer ikisi kadar ilgimi çekmedi, biraz üretim kalitesi farkı var.
  Tüm bu serinin drive'ı bir noktadan sonra çok fizzy geliyor bana. Ironball gibi kütür kütür değil.

  Peavey 6505mh - Ağustosta sanırım piyasaya girecek, şu anda sweetwaterdan 500 dolara ön sipariş imkanı var ama vergi indirimi yok ve amerikadan kargosu thomann'dan ziyade daha yüksek olur. Hem clean hem drive konusunda yolda bırakmayacağı net. Kağıt üzerinde tüm diğer özellikler Ironball 20 ile aynı.

  Jetcityler falan da var ama onlarda built-in power soak yoktu diye biliyorum. Bilenler başlıkta paylaşacaklardır zaten.
   
  Son düzenleme: 15 Nisan 2015
  oldiesngoldies bunu beğendi.
 3. Hocam öyle bir amfi varsa bana da haber et :D Şaka bir yana ben de tam engl gigmaster ya da ironball diyecektim ki sustum. Marshall dsl1c denemiştim jcm 2000'in jünyır versiyonu. Classic gain kanalında crunch benzeri tonları beğenmiştim ultra gain kanalında da klasik marshall tonlarının biraz hayvani hali diyebiliriz gayet tatmin ediciydi. Ancak clean kanalı çok tatmin etmedi beni çok cılız, treble ayarını kısmama basa abanmama rağmen dolgun headroomu geniş bir clean alamadım. 1x12, 2x12 v30 kabinlerde denemiştim.Ama dist. kanalı güzel bildiğiniz jcm2000 tonları. Mesa mini rectoyu zaten biliyorsunuzdur ona hiç girmiyorum. Bunların dışında benim denediğim Peavey Valveking Micro Head var ancak çok kısa denemiştim hatırladığım kadarıyla boost seçeneği ve a/b/ab vari. class seçenekleri vardı. Gain kanalı iyiydi boost seçeneğini kullanmadığım halde sert ve keskin dist. tonu geliyordu. Clean kanalını hiç denemedim onun hakkında bir şey söylersem yalan olur. Bunlar haricinde denemediğim ama aklıma gelenler: Oranga Dual Terror, Blackstar ht5 metal, Hughes Kettner Tubemaister serisi, Jet City Pico Valve
   
  oldiesngoldies bunu beğendi.
 4. Ek olarak bence ülkemiz şartlarında aradığınız özelliklere en uygun en alınası Engl İronball gibi geliyor bana bence imkan yaratıp iyice deneyin alın gitsin, üzeceğini zannetmiyorum.
   
  oldiesngoldies bunu beğendi.
 5. 1watt olayı beni o konuda amfiye sıcak bakmamı sağlıyor açıkcası. Zaten muhtemelen bu amfiyi kullanma süremin yüzde altmışı kulaklıkla olacak gibi görünüyor okul süresince.

  Üzerinde efekt olan bir amfi almayı düşünmüyorum hocam açıkcası, tubemeister 18'i de geçen bir ilanda denk geldi diye biraz araştırmıştım, higain tonalrı çok kesmemişti açıkcası beni. 36lığını araştıracağım bugün.

  6505'te düşündüklerim içinde olan bir amfi. Lakin internette bulunan kısıtlı tanıtımlarda bana cleanleri çok fazla gaine kaçıyormuş gibime geldi. Yaza doğru Amerika'dan gelecek bir arkadaşım olacak, onunla getirtebilirsem Ironball'dan çok daha uyguna geleceği kesin de şuan için o seçenek beklemede.
   
 6. Marshall higainindeki bir özellik beni amfilerden uzaklaştırıyor ama henüz çözemedim nedir. Mesa mini recto vs ENGL ironball adlı videoyu izlemiştim youtubeda. Mesa da çok başarılıydı ama gain açısından ENGL daha çok hoşuma gitmişti, zaten mini recto veya mark V düşünemiyorum bile, fiyat olarak çok yukarıdalar :)

  Peavey'de öncelik 6505mh'de gibi görünüyor. Valveking'e bir türlü ısınamadım. Ama cleanlerde 6505'ten daha iyi olması olası.

  Ht5 metal'i daha dün denedim Dore'de. Fiyat/performans açısından başarılı bir amfi. Ama uzun vadede beni ne kadar götürür çok kestiremiyorum.

  Orange ve Jet City'ler hakim olduğum amfiler değil. Onları da araştırılacaklar listesine ekleyeceğim.
   
 7. Amerikadan gelecek arkadaşın geliş tarihi önemli sanırım:) Peavey 6505 daha piyasaya sürülmediği için de çok fazla tanıtım videosu yok. Büyük bir bilinmez olarak duruyor kenarda. O çıkınca Ironball fiyatları etkilenir mi diye düşünüyorum/bekliyorum ben de.
  Clean arıyorsanız aslında tüm bu ampliler hayal kırıklığı olacaktır Peavey Classic 30 ile karşılaştırıldığında, zira tümünün oyun alanı hi-gain.

  Bunlardan mütevellit daha mid-gain/clean karakterli bir lunchbox alıp iyi bir drive pedalıyla desteklemek de bir seçenek olabilir zannımca.

  Mesa Boogie Mark V mini alınmadıkça kimse mutlu olamayacak diye tahmin ediyorum bu segmentte:)
   
  oldiesngoldies bunu beğendi.
 8. İlk fırsatta İstanbul'a gidip deneyeceğim. Umarım beklediğimden güzel cleanleri çıkar amfinin. Malesef bu amfiyi İzmir'de kullanan birisini bulamadım.
   
 9. İlginç ve forum bünyesinde tepki çekebilecek bir düşünceme bu noktada parmak basmak istiyorum hocam.

  İzmir'de gittiğimiz stüdyoda yanyana duran 2 amfiİ; ENGL Screamer ve Mesa Boogie Mark V. İkisiyle de farklı gitarlarla çalma şansım oldu ve bence ENGL plug and play kafalarına çok daha yatkın bir amfi. Mesa'nın tonu kulağınıza güzel geliyor lakin araya rack cihazları girmeden çok şekilli ve derli toplu bir tonu yokmuş gibi bir hissiyat yaratıyor. Racklerden geçtikten sonra ENGL'ı tokatlaması içten bile değil lakin 1663 euro(thomann markv-25 fiyatı) verdikten sonra insan kabloyu taktığında direkt kütür kütür bi ton almak istiyor. ENGL'da durum böyleydi ama Mark V bu açıdan beni biraz hayal kırıklığına uğrattı açıkcası. Belki de bu hayal kırıklığının sebebi Petrucci'nin tonunu canlı duyduktan sonra çitanın mesa konusunda çok yukarı çekilmiş olmasıdır, bilemiyorum.

  Bir de Screamer'da yüzde 30 civarı daha fazla bir gain varmış gibi geldi bana. Gaini sona dayama ihtiyacı duymuyorsunuz.

  6505mh thomann'a gelince ENGL'ın fiyatı bence de biraz daha aşağı iner ama o zamanlarda euronun durumu ne olur kestiremiyorum. Belki de euro şuanki durumunun daha üstünde olacak ve o zamanki düşmüş fiyatıyla alındığında bile şuanki fiyatından daha yüksek bir fiyata denk gelecek.
   
 10. Ne stüdyoymuş...(y)
   
  SLASH123, ArAyA ve oldiesngoldies bunu beğendi.
 11. Sahi MESA nin taktiginda "kutur kutur" ton almak anlaminda hayal kirikligina ugratmayan amfisi oldu mu hic? Ben Electra Dyne disinda tesaduf edemedim de....
   
 12. Özgür Stüdyo :)
   
  ArAyA bunu beğendi.
 13. Petrucci'yi sahnede dinledikten sonra, insan o amfiye girdiğinde sanki o kadar güzel ton alabilecekmiş gibi bir yanılsamaya uğruyor. Aslında öyle değil.

  ENGL'a bağlandığında ise herhangi bir beklentisi olmadığı için çıkan tona aşık oluyor.
   
 14. Screamer kesinlikle çok güzel bir amfi. Bakınca bir iddiası yok gibi duruyor ama çalmaya başlayınca da bırakamıyor insan. Jet City'nin üzerine alacağım amfidir.
   
  oldiesngoldies bunu beğendi.
 15. Cleanlerde fazlasıyla drivelara kaçtığı için düşünmüyorum. Yoksa benim de kesinlikle ilk tercihim olurdu. Sadece kafa fiyatı olarak da Ironball'dan daha uygun.
   
 16. Söz konusu high gain ise, çözüm potans kısmakta. Jet City'de de özellikle Nighthawk'ta saf clean ton alabilmek için potansı kısıyorum. Ayrıntılı tüm kanallarını kurcalama şansım olmadı. Ukalalık gibi olmasın ama Screamer'in dört kanalından biri clean diye hatırlıyorum ve kombosunda o kanalın tonu da hoşuma gitmişti. Üstünden zaman geçtiği için yanılmıyorsam, hemen kırılan bir kanal değildi.
   
 17. Bizim bateristin tuşesinden mütevellit 50 wattlık kafanın clean volume'ünü 12 yönüne getirmek zorunda kalıyoruz :D o yüzden bi kırılma söz konusu.
  Master volumede de pek düşük yerlerde dolaştığımız söylenemez. Evde zaten böyle ses seviyelerinde çalmak mümkün değil. Kendi power soak'ı var mı emin değilim ama yoksa mutlaka bi wattkiller lazım.

  Edit:Bahsetmemişim, volume potansını kıstığımda ton bana sanki çok cılızlaşıyormuş hissiyatı yaratıyor. Mecbur kalmadıkça tercih edeceğim bir durum değil.
   
 18. Master Volümü kıstın mı evde rahat rahat attenuatorsüz, cayır cayır preamp gaini ile çalarsın.
   
 19. Kendi amfimde iki ayrı volume kontrolü olmadığı için bu durumu hep unutuyorum..
   
 20. Her master volumde de bu durum olmayabiliyor ama. Bazılarında hassas çıkmıyor, deli ediyor insanı. Son kuşak bazı high gain amfilerde preamp gaini yüksek ve MV'ler de hassas olduğu için durum kurtuluyor evde.
   

Bu Sayfayı Paylaş