Jackson Ke4 Japan Hakkında Bilgi

Bir arkadaşın oğlu jackson kelly model gitar istiyor şuan 2. el pazarında bu gitarı görebildim. 1995 ürerimi diyor. Hakkında hiç bilgi bulamadım malesef. Bilenler gitar hakkında bilgilerini paylaşabilirlermi hatta ederi nedir bu gitarın?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öyle yazıyor 2. el değeri nedir sizce? MAnyetikleri tonları falan sert midir eleman metal çalıyor. Gövdesi poplar olmasaymış iyimiş aslında.

Sanırım şu yeşil bevellı gitarı diyorsunuz sahibindendeki. Yanılmıyorsam 2000 öncesi üretilen japon jacksonlar fazlasıyla övülür abiler amcalar tarafından. Sadece 1 2 defa çok kısa süreli deneme fırsatım oldu o seriden gitarları ama evladiyelik kalitede buldum ben. Gel gelelim 95 diyoruz benle yaşıt gitar :D Biz bile bunca yılda düştük kalktık yaralandık o gitarda dışarıdan belli olmayan böyle bir sıkıntı varsa hem gitardan hem jacksondan soğutur adamı.

Ayrıca aşağıdaki linkten 1997 jackson kataloğunu inceleyebilirsiniz. 7. sayfada Ke4 modeli mevcut Friedman'ın fotoğrafının olduğu sayfa.
http://support.jacksonguitars.com/catalogs/us/Jackson1997_catalog.pdf

Gövde kavak sap gül ağacı denmiş. O dönemlerde Mustaine'in en sık kullandığı KV1 modelinde özellikle kavak kullanıldığını hatırlıyorum ayrıca FR olarak JT-580 kullanılmış bunlar da yine Jackson'ın en stabil FRları olarak bilinir (yanlışım varsa düzeltin abiler)

Özetle kendi görüşüm olmakla birlikte güzel bir jackson modeline benziyor(gel gelelim nokta inlayli jackson itici geliyor, o parayı sharkfine veriyorum ben :D ) ama 20 yıllık gitar, herzamanki gibi bilen biriyle almakta fayda var paraya yazık olmasın.

*Bu markaya biraz özel merakım ve ilgim vardır aklınıza takılan başka bir soru için öm atabilirsiniz

Yeni JS32 serilerinden Kelly'lere baktınız mı? Bence onlar da çok güzel gitarlar, fiyatları uygun ve sıfırlar.

Bahsettiğiniz Japon Jackson sonuçta bütçesi kısıtlı gitarcılar için üretilmiş gitarlar, zamanının teknolojisini de göz önüne alırsak, hem düşük maliyete hem de çok sağlam malzemeli işçilikli gitar bulmak zordur bence. Şahsi görüşüm teknolojinin ilerlemesi ve gitar üretimi konusunda edindikleri tecrübeyle uzak doğu şu anda çok çok güzel gitarlar yapabiliyor. Bir gitarı Çin veya Endonezya üretimi diye es geçmemek gerekir diye düşünüyorum.

Jacksonların 90-95 senelerinde (yanlış hatırlamıyorsam) çıkan Professional serileri var, onlar için sözüm meclisten dışarı. O zamanlar işte Amerikan gitarlarla aynı kalitede ve yarı fiyata bile gitarlar yapabiliyorlarmış

Örneğin USA Soloist ve Japon Soloist Pro modelleri birbirinin tıpatıp aynısı gibi. Amerikan modellerde daha çok renk seçeneği, custom boyalar vs. varken, Prolarda daha standart seçenekler.

Kolay gelsin.

Gitar çok güzel, professional serilerde Kont'un da dediği gibi efsane modeller var, gerek işçilik gerek malzeme açısından (misal soloist pro, rhoads pro, fusion pro gibi) . Ama fiyat gerçekten çok yüksek bence. Set olarak satıyor ürünler ayrılınca sadece gitara ne isteniyor bilmiyorum ama hali hazırda birkaç tane gibson studio 1800 civarı satılırken bu gitara veya sete bu paralar fazla. Şahsi tecrübem 1000 -1200 liraya alacağınız japon k3 lerden boya haricinde bir farkı olmayacağıdır. JT 580 güzel bir köprü ama yoğun kullanım sonucunda çabuk yıpranıyor, fazla ellemiyorum zaten derseniz sorunsuz diyebilirim. Eğer bu kelly de bir kasa fetişi söz konusu değilse 208681088 ilandaki SLSXMG, üzerindeki emg set, kapaktaki flame maple, neck thuru yapısı ve floyd rose special köprü ile daha versatil duruyor. Bence onu da bir değerlendirin.

EK: Guide to the Japanese Jackson Pro series guitars from 1990 - 1995 linkte en alttaki listede konuşmalarda bahsedilen eski seriden ve kullanıcılarca daha değerli oldukları düşünülen serileri inceleyebilirsin. Diğer bir detay ise Pro sözcüğünün professional'ın kısaltması olarak kullanılmadığı. Pro her serinin en üst donanımlı olanı. Professional ise bu japon serilen geneline deniyor ve pro modeller genelde neck thuru abanoz klavye.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşın oğlu ya daha 13 yaşında ama çalıyor yeni değil gitarda. Kelly istiyor yoksa ben Schecter önerdim. Yani bende bir ara böyle sert karakterli bir gitar alacağım onada alırsam Schecter alacam dedim. Ama jackson kelly istiyor :) Yorumlarınızı da takip ediyor. Başka gitar önerileriniz varsa önerebilirsiniz. Bütçe sanırım max 1800. Jackson dışında da explorer kasa gitarıda önerebilirsiniz. Şuan 2. elde pek seçenek yok malesef. Sıfır bütçeye uygun gitarda önerebilirsiniz. Alınık başlığı açmadım kendi sattıgınız gitarlarıda kelly yada explorer kasa olmak kaydıyla özelden yazabilirsiniz.

Son düzenleme:
JS32 Kelly'lere bakabilir. Yeni serilerde görselliği de arttırdılar (sapta ve headstockta binding, sharkfinler) ayrıca dediklerine göre sapta grafit çubukla destekleme var, bu da daha az sap ayarı yaptırmak demek.
Onun dışında, Epiphone'un 1984 Explorer'ları var, bence direk Metallica fanlarına yönelik olmuş. Ben Explorer alacak olsam düşünürdüm kesinlikle, şöyle tonları - sustaini iyi olan bir gitarı seçip alınırsa tadından yenmezler.
Gothic Explorer'lar da var, ancak onların manyetik vs. ne kadar yeterlidir bilemiyorum. Aynı şekilde JS32'lerin de manyetikleri hakkında yorum yapamayacağım, ancak 1-2 kez çalma imkanım olmuştu sabit köprülüsünü, sap hissiyatı olarak gayet iyi bir gitardı.

Eğer bütçesi elveriyor ise günümüzün Jackson X serisi veya PRO serisi gitarları da güzel olabilir.

Kolay gelsin.

JS32 Kelly'lere bakabilir. Yeni serilerde görselliği de arttırdılar (sapta ve headstockta binding, sharkfinler) ayrıca dediklerine göre sapta grafit çubukla destekleme var, bu da daha az sap ayarı yaptırmak demek.
Onun dışında, Epiphone'un 1984 Explorer'ları var, bence direk Metallica fanlarına yönelik olmuş. Ben Explorer alacak olsam düşünürdüm kesinlikle, şöyle tonları - sustaini iyi olan bir gitarı seçip alınırsa tadından yenmezler.
Gothic Explorer'lar da var, ancak onların manyetik vs. ne kadar yeterlidir bilemiyorum. Aynı şekilde JS32'lerin de manyetikleri hakkında yorum yapamayacağım, ancak 1-2 kez çalma imkanım olmuştu sabit köprülüsünü, sap hissiyatı olarak gayet iyi bir gitardı.

Eğer bütçesi elveriyor ise günümüzün Jackson X serisi veya PRO serisi gitarları da güzel olabilir.

Kolay gelsin.
Öneriler gerçekten iyi.Ben yukarıda önerilen tüm gitarları denedim.Hatta ve hatta 3 hafta önce gothic exp almaya gidecektim ki ufak bir kaza geçirdim yattı iş.Normal manyetikleride iş görür ama bence bir emg takılırsa tadından yenmez .Onun dışında x serisi jacksonlardan denedim ilk geldiklerinde.Gerçekten beğendim.Performer serisinden ve Charvelin cx serisinden gitarlarda denemişliğim var.Kafamda kıyaslayarak söylüyorum bunu.Bence Gothic exp alıp bir emg ile uçurabilir hem estetik arıyorsada hoşuna gidebilir(ben mat siyah sevmediğim halde beğenmiştim)

Son düzenleme:
Geri