Sweep Konusunda Yardım Lütfen

'Müzik - Genel' forumunda bravenewworld tarafından 16 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar. Sweep yaparken hata yaptığımı düşünüyorum ama nerede hata yaptığımı bulamıyorum. Bir çalışma videomu yükledim. Dışardan bakacak bir gözün nerede hata yaptığımı daha rahat göreceğini düşünüyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.İyi geceler
   

 2. Link bu videonun yardımlarınızı bekliyorum. Tekrar teşekkürler.
   
 3. -Sol eliniz sağ elinizin hızını yakalayamıyor daha yavaş çalışmalısınız.
  -Sol elde ilk notayı bastınız diyelim, 2. yi basmadan önce 1. notayı bastığınız parmağınız tel ile temasını kesmeden klavyeden ayrılması lazım. (parmağınızla butona bastığınızı düşünün, aniden çekmeyip butonun yayıyla aynı hızda parmağınızı butondan uzaklaştırdığınızı farzedin) Eğer parmaklarınızdan herhangi biri telden kalkmadan 2.sini basarsanız bu sweep olmaz, strumming dediğimiz ritm atma durumuna dönüşür. Eğer ilkini tamamen çekip 2. sini basarsanız, tamamen çektiğiniz parmak teli titreşime sokar ve istenmeyen gürültü oluşturur. Çok temiz olmasını istiyorsanız parmağınız tele yapışık hareket etmeli, hiç bir zaman ayrılmamalı (mümkünse)
  -Sağ el sol el kombinasyonu için metronomsuz düşürebildiğiniz en düşük hızla çalışmalısınız. Temiz çaldıktan sonra dilerseniz metronom kullanabilirsiniz. (temiz çalmak için metronom yararlı olsa da metronomu artırmak için temizlikten feragat edebiliyoruz, kişisel görüşüm, metronomu hız artırırken değil, çalabildiğiniz hızlarda kullanın)
   
  dubidakka ve utqyy bunu beğendi.
 4. sweep'i yeni öğrenmeye başlayan birisi olarak (videoda gördüğüm kadarıyla)5 tel sweep'den önce 3 telli sweepleri çalışmanızı tavsiye ederim. Benim gördüğüm ilk yanlış bu. Bunlara çalışırken içlerinde 'hammer on' ve 'pull off' lu olanlarında özellikle sağ eliniz sürekli bir şekilde hareket etmek yerine hammer on ve pull off un olduğu yerlerde dikkatli olup gerekli ölçüde "pause" yapıp devam etmesi gerekir. Böylece sweep için gerekli olan sağ el sol el uyumunun alt yapıyısını sağlam oluşturursunuz. 3 tellileri hallettikten sonra 5 tel 6 tel hatta 7 tel bile size farksız gelmeye başlayacaktır.

  3 tel sweep şekillerinin bol olduğu bir örnek olarak dream theater - the glass prison açılış solosunu tavsiye ederim. Aynı hızda çalışmaya çalışmayın tabi ki. Hatta o parçaya hiç çalışmayın. Sadece ordaki sweep şekillerini örnek alın.
   
  FATRUCCİ bunu beğendi.
 5. Arkadaşların yorumlarına katılmakla birlikte bir tavsiye vermek istiyorum. Achocarlos diye bir eleman var. YouTube'da kanalı vardı. Tam bir Pantera fanatiği ve çok güzel sweep çalışmaları vardı. Ben ilk sweep çalışmaya onun videoları ile başlamıştım. Hala kanala video yüklemeye devam ediyor. Örneklerini ve egzersizlerini bir inceleyin derim
  achokarlos - YouTube
   
 6. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.
   
 7. Telleri baya baya yüksek ve tel kalınlığı çok fazla olan rahatsız saplı bir gitarla çalış. Günde 1 saat kastır. 1 haftaya uçmazsan burdan bana küfret. Bu arada parmaklarını arşı alaya gönderip perdeye geri getiriyosun o arada hükümet düşer devrim olur o derece. Parmaklar yakın ve güçlü basmalı. En yavaş çalışmak en iyisidir. 1 dakikada 1 metronom arttırarak dene sağ el sol el senkronu oturur. Karambole ses duymazsın.
   
 8. Akustik gitarım var kalın telli onla mı çalışmamı tavsiye edersin ?
   
  FATRUCCİ bunu beğendi.
 9. İyi fikir. Çok sabır ve düşük metronomdan dakikada 1 arttıra arttıra 6 telli sweep kas. 3 Tel alışkanlık yapıyor zırt pırt her soloya sokuşturmaya çalışırsın tadı kaçar3 telli 4 telli 5 telli ve 6 telli ben 6 dan başlayıp 3 e kadar indim 2 hafta 2 hafta setler halinde. Rahatsız gitar kesinlikle zorlaya zorlaya tıuşeyi inanılmaz geliştirir. 10 dakkada bile farkı görürsün. Ama egzersizi bıraktığın an parmakların göbek yapar.
   
 10. Edit : Kaç telli sweep yapacağın aslında sana kalmış hangisinden başlarsan başla ben kendimde işe yaradığından söyledim. kişiden kişiye değişebilir. Ama benim avantajım 6 dan başladığımda 5 ve 3 telli olanlar çok daha kolay geldi. Zor dan kolaya gitmek bazen işe yarıyor. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi H.on P. Off olayı çok hassas sol el serçe parmağınızı alın karşınıza oturun konuşun ikna edin. Sabır sabır sabır..... Atlamamnız gereken detaylardan biri kesinlikle parmaklarınızı klavyeden çooook yukarılara kaldırarak yapmayın zaten öyle olursa belli bi seviyede zınk diye kalırsınız büyük ihtimalle.
   
 11. Saol tavsiyelerin için dikkat edeceğim dediklerine.
   
 12. rica ederim daha net daha iyi açıklayan arkadaşlar da var hepsini sentezleyip bir sonuca varman gerek çünkü elini yanlış alıştıracağına hiç dokunma gitara. Önce mantığını kavra sonra uygulamaya geç
   
 13. Buğra Şişman'ın "Sweep Picking Mühendisliği" isimli videolu online metodunu satın alabilirsin.Sadece 20 lira.
   
  koray7 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş