Gitar Efekt Dizilimleri Hakkında

Merhaba Arkadaşlar,

Yıllardır prosesör kullanmış birisi olarak yaklaşık 5-6 ay önce prosesörümü satarak analog setup dünyasına daldım. Daldım ama daldıktan sonra bu dünyanın ne kadar geniş ve benim de bir o kadar bilgisiz olduğumu farkettim. Uzun süredir internet üzerinde bir çok kaynak okudum ve az çok fikirler oluşmaya başladı. Burada kazandığım deneyim ve birikimlerden elde ettiğim sonuçları yazmak istiyorum. Forumda bu konularda çok bilgili arkadaşlar var ve bu arkadaşlarımdan da hatalarımı düzeltmelerini ve beni yönlendirmelerini rica edeceğim.

Okuduklarımdan anladığım kadarıyla bir elektro gitar amfisi şu şekilde oluyor.
1- Amfiler tip olarak Combo ve Head+Kabin şeklinde piyasadalar.
2- Head amfide olsa Combo Amfide olsa bunların preamp ve poweramp kısımları bulunmakta. Mantık olarak preamp gitardan gelen sese amfinin karakterini veren kısım poweramp kısmı ise kabin ve hoparlöre sesi yükselterek veren güçlendirici kısım.
3- Amfi üzerinde bulunan FX Loop girişi ile Preamp ile Poweramp arasına pedal eklemiş ve bu sayede ses dışarıya verilmeden önce sesi istediğimiz gibi biçimlendirmiş oluyoruz.

İşte benim sorum bu aşamada başlıyor. Bu durumda amfi kullanmayan birisi olarak bu durumu en iyi aşağıdaki gibi mi simüle edebilirim?

1- Gitardan gelen sinyali Wah / Compressor gibi sesi biçimsel olarak değiştiren pedalların ardından bir preamp pedalına girerek amfinin preamp katını taklit etmiş oluyorum.
2- Preamp'tan çıkan sinyali çeşitli pedallar ile şekillendiriyorum.
3- Bu sinyalin seviyesini bir DI Box ile uygun seviyeye getirerek PA Miksere giriyorum. Burada PA Mikser amfinin poweramp kısmını taklit etmiş oluyor.
4- Preamp pedalın önüne bir Overdrive yada Drive pedal ekleyerek preampı boost edebiliyorum.

Kafamda tasarladığım setup ise şu şekilde olacak;

Gitar - TC Helicon Harmony GXT - JD Cry Baby - Tech21 California yada Tubescreamer - AMT SS-11A - (FX Loop Kısmına EQ / Chorus / Delay / Reverb) - Kabin Similatörü Çıkışından DI BOX - PA Mikser

Yardım ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Selam. oncelikle olayi iyi kavramissin.

Ancak ;

haronizer,pitch shifter, wah,filter vs gibi efektleri preamfiden once kullanmalisin.

kisaca gitarini pedallara , pedallari preamfiye baglayip preamfi-pA kabin ikilisini amfi gibi simule edebilirsin.

send return isine girme amfi drive i kullanmayacaksan.

Lakin send return un amaci delay -reverb ve modulasyonlarin amfi drive indan sonra gelmesi gerekir.

Egerki sen preamfini tek kanal ve clean olarak kullanacaksan send return gerekmeyecektir. zaten efektleri ve drive i pedallardan aldigin icin ve pedallari da

pitch ,filter,wah,comp->drive ->mod->delay-reverb seklinde baglayacagin icin modulasyonlar ve drive pedalindan sonra gelecegi icin sorun olmayacaktir..

sana onerim stopmbox setup ini amfiye girecekmis gibi kur.

Ardindan amfiyi simule edecek preamfi PA ikilisini kur.

daha sonra pedalarini preamfiye girer yoluna bakarsin.

send return kullanmadan amfi drive i kullanman durumunda bile pedallardan mod-delay acip daha sonra gelen amfiden(preamfiden) drive aldigin zaman bile sorun yasamayacaksin. lakin duydugun ses deneysel bir ses olacak. belki hosuna bile gidecek.
kisacasi bunun bir kurali yok. Yaygin kullanim bicimleri var.

Di box konusunda kararsizim. Setup mixere e gidip mi pa e gidiyor . yoksa direk mi pa e gidiyor ?

Guzel bi preamfi ile bu setupta guzel sonuclar alabilirsin. Aklina takilan birsey olursa cekinmeden sorabilirsin.

Merhaba Arkadaşlar,

Yıllardır prosesör kullanmış birisi olarak yaklaşık 5-6 ay önce prosesörümü satarak analog setup dünyasına daldım. Daldım ama daldıktan sonra bu dünyanın ne kadar geniş ve benim de bir o kadar bilgisiz olduğumu farkettim. Uzun süredir internet üzerinde bir çok kaynak okudum ve az çok fikirler oluşmaya başladı. Burada kazandığım deneyim ve birikimlerden elde ettiğim sonuçları yazmak istiyorum. Forumda bu konularda çok bilgili arkadaşlar var ve bu arkadaşlarımdan da hatalarımı düzeltmelerini ve beni yönlendirmelerini rica edeceğim.

Okuduklarımdan anladığım kadarıyla bir elektro gitar amfisi şu şekilde oluyor.
1- Amfiler tip olarak Combo ve Head+Kabin şeklinde piyasadalar.
2- Head amfide olsa Combo Amfide olsa bunların preamp ve poweramp kısımları bulunmakta. Mantık olarak preamp gitardan gelen sese amfinin karakterini veren kısım poweramp kısmı ise kabin ve hoparlöre sesi yükselterek veren güçlendirici kısım.
3- Amfi üzerinde bulunan FX Loop girişi ile Preamp ile Poweramp arasına pedal eklemiş ve bu sayede ses dışarıya verilmeden önce sesi istediğimiz gibi biçimlendirmiş oluyoruz.

İşte benim sorum bu aşamada başlıyor. Bu durumda amfi kullanmayan birisi olarak bu durumu en iyi aşağıdaki gibi mi simüle edebilirim?

1- Gitardan gelen sinyali Wah / Compressor gibi sesi biçimsel olarak değiştiren pedalların ardından bir preamp pedalına girerek amfinin preamp katını taklit etmiş oluyorum.
2- Preamp'tan çıkan sinyali çeşitli pedallar ile şekillendiriyorum.
3- Bu sinyalin seviyesini bir DI Box ile uygun seviyeye getirerek PA Miksere giriyorum. Burada PA Mikser amfinin poweramp kısmını taklit etmiş oluyor.
4- Preamp pedalın önüne bir Overdrive yada Drive pedal ekleyerek preampı boost edebiliyorum.

Kafamda tasarladığım setup ise şu şekilde olacak;

Gitar - TC Helicon Harmony GXT - JD Cry Baby - Tech21 California yada Tubescreamer - AMT SS-11A - (FX Loop Kısmına EQ / Chorus / Delay / Reverb) - Kabin Similatörü Çıkışından DI BOX - PA Mikser

Yardım ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Her şey tamam :) Yalnız zaten Amt direkt miksere girecek şekilde bir çıkış vermiyor mu? Tekrardan bir Di-box'a gerek yok bence. Ha ben her zaman kenarda köşede bulunsun derim Di-box o ayrı.

Geri