Ton Gitarda Mı Parmakta Mı Mıknatısta Mı?

Valla dehşetle izliyorum. Ne çok ciddiyet meraklısı varmış forumda. Demek ki çok üzmüşüz zamanında.
Değiştireyim bakalım başlığı, sonrasında da nokta yanlış yazana uyarı verelim bari de üzüldükleriyle kalmasın:)

"demek ki çok üzmüşüz zamanında" şeklinde uygunsuz üsluplara başvurmayalım tadımız kaçmasın zira üzebilcek kapasitenizin olduğunu sanmıyorum. ciddiyet meraklısı olan da ben değilim. değildim daha doğrusu. ancak daha bi kaç gün önce forum yöneticileri tarafından cümlelere büyük harflerle başlamıyorum diye uyarıldım. düzgün türkçe kullan forum kuralları vs. diye.. @Oguz92 'nin tabiriyle ben de cümlelere küçük harflerle başlayarak "şaka yapan" bi forum kullanıcısıydım alt tarafı.

@Sownroth anneannenizin ya da çevrenizdeki bazı kişilerin mıknatısa mıklatıs demesi böyle bir "doğru" kullanım olduğunu göstermez. uygun kaynak için anneanne yerine bkz: tdk.gov.tr

Özet: forum yöneticisinin biri bana taktı ben de forum yöneticilerine taktım.

Son düzenleme:
Niye ustunuze alindiniz bilmiyorum ama buyrun dokun icinizi. Forum yoneticilerinden degil, bir yoneticiden uyari aldiniz. Grundar yeni yonetici oldu, bazi durumlarda daha ciddi dusunebiliyor, ben de ona bu kadar takilmasina gerek olmadigini, harf yutmadikca, argoya bulamadikca uyari vermeye gerek olmadigini soyledim. Tadinizi kacirmaya niyetim olsa bile ugrasmam, neden vakit harcayayim ki boyle bir sey icin. Sizin tadiniz kacmis ugrasmaya karar vermissiniz belli ki. İstediginiz sekilde takin, forum kurallari cercevesinde keyfinizce takabilirsiniz hatta.

Miklatis.

he bu arada inananı inanmayanı ayrım olmasın şimdi.Ortam yumuşasın diye ekledim.Ben herkese saygılıyım.Polemik yumuşasın diye ayrı bi polemik nedeni olmim.Ben tüm evreni kucaklamaktan yanayım.
Mevlana öğretisi stayl

Arkadaşlar,

Konu lütfen daha fazla farklı noktalara gitmesin...Sevgili @tecrubelicahil kullanılan dilden muzdaripseniz, bu başlık altında değil, yeni bir başlık açarak, bunu tartışmaya açınız lütfen...

Daha önce de belirtmiştim, "kıl olma", "takma" vb. olmaz/olamaz, cümlelerinize küçük harfle başlayınca anlaşılabilirliğiniz azalmakta (tarafızca değerlendirirseniz, ne demek istediğimi anlayacağınızı düşünüyorum), ayrıca bu husus forum kurallarında da açıkça belirtilmiş durumda...Bu konuyu ÖMde çözmüştük sanmıştım, ancak maalesef çözülmediğini görüyorum, arzu ederseniz diğer üyeleri rahatsız etmeden, önceki ÖM treadimizden devam edebiliriz...

Sevgiler ve saygılar...

Arkadaşlar,

Konu lütfen daha fazla farklı noktalara gitmesin...Sevgili @tecrubelicahil kullanılan dilden muzdaripseniz, bu başlık altında değil, yeni bir başlık açarak, bunu tartışmaya açınız lütfen...

Daha önce de belirtmiştim, "kıl olma", "takma" vb. olmaz/olamaz, cümlelerinize küçük harfle başlayınca anlaşılabilirliğiniz azalmakta (tarafızca değerlendirirseniz, ne demek istediğimi anlayacağınızı düşünüyorum), ayrıca bu husus forum kurallarında da açıkça belirtilmiş durumda...Bu konuyu ÖMde çözmüştük sanmıştım, ancak maalesef çözülmediğini görüyorum, arzu ederseniz diğer üyeleri rahatsız etmeden, önceki ÖM treadimizden devam edebiliriz...

Sevgiler ve saygılar...

özel mesajla halledilcek bir durum yok. tutumunuz ortada. forumu temsil eden yöneticiler farklı standartlar belirleyip farklı uygulamalarda bulunuyorlar. bi düşünmek lazım bütün bunları kim başlattı? ben başlatmadım orası kesin. sen bana cümlelerime büyük harflerle başlamıyorum diye gereksiz bir uyarıda bulunmasaydın ben oturup bir başka yöneticinin yazdığı yanlış kelimeyi ( yanlış değil şaka yaptım deniliyor öyleyse de ciddiyetsiz başlığı) eleştirmezdim. ama elimde değil çifte standart ya da otoriteler tarafından yanlış uygulama görünce susmayıp cevabımı yapıştırasım geliyor.

Naçizane fikrim, tona en çok etkide bulunan faktörler, çoktan aza doğru -> Vuruş şiddeti ve pena cinsi, hoparlörün frekans tepkileri, gitarın odun kalitesi/resonantlığı, amfinin gain yapısı ve lamba türleri/transistörlü olması, mıknatıslardan çıkan gain seviyesi, gitarın odun türü.

Ayrıca amplifikatörün kısaltılmışı olsun olmasın, onun adı amfi be abi. Ampli nedir ya :) (SWH)

"demek ki çok üzmüşüz zamanında" şeklinde uygunsuz üsluplara başvurmayalım tadımız kaçmasın zira üzebilcek kapasitenizin olduğunu sanmıyorum. ciddiyet meraklısı olan da ben değilim. değildim daha doğrusu. ancak daha bi kaç gün önce forum yöneticileri tarafından cümlelere büyük harflerle başlamıyorum diye uyarıldım. düzgün türkçe kullan forum kuralları vs. diye.. @Oguz92 'nin tabiriyle ben de cümlelere küçük harflerle başlayarak "şaka yapan" bi forum kullanıcısıydım alt tarafı.

@Sownroth anneannenizin ya da çevrenizdeki bazı kişilerin mıknatısa mıklatıs demesi böyle bir "doğru" kullanım olduğunu göstermez. uygun kaynak için anneanne yerine bkz: tdk.gov.tr

Doğru olduğunu söylemedim zaten, karşıt görüşte değiliz bu konuda. "Domates" in doğrusunun "Domtis" olduğunu filan iddia ettiğim yok yani. :)

Naçizane fikrim, tona en çok etkide bulunan faktörler, çoktan aza doğru -> Vuruş şiddeti ve pena cinsi, hoparlörün frekans tepkileri, gitarın odun kalitesi/resonantlığı, amfinin gain yapısı ve lamba türleri/transistörlü olması, mıknatıslardan çıkan gain seviyesi, gitarın odun türü.

Ayrıca amplifikatörün kısaltılmışı olsun olmasın, onun adı amfi be abi. Ampli nedir ya :) (SWH)
Amfi iyidir. :D

Yahu geyikte mi yapmayalım arkadaş :) Malesef ben videoyu izleyemiyorum telden girdiğimden. Yarın fiber gelsin bir bakayım. 2 günde anladım ki internetin kölesi olmuşuz arkadaş nasıl sıkılıyorum :D Bencede ucuz gitardan ton elde edilebilir. Ama ucuz ses kartından ucuz amfiden falan mümkün değil. Belkide mümkündür ben bilmiyorumdur işin ucuz yöntemlerini. Bedelliden sonra arayıştayım açıkçası başlıklarımdan belli oluyordur :D

Amfi pedal vs.'yi işin içine katmıyorum, gitara yüksek mebla ödemek tamamen ton ile alakalı bir durum değil.
Gitarın ayrıntılarındaki işçilik kalitesi, ayaktayken askıda üzerinize ne kadar rahat oturduğu, fret işçiliği, ne kadar süre ayar/bakım istemeden stabil halde kalabileceği, görsel kaygılar, işçiliğine önem verilmiş pahalı gitarların verdiği gaz, mojo vs.
Liste uzun. Harcayabileceği parası olan adam bu tarz şeylere dikkat ederek "pahalı" gitarlar satın alıyor. Bu ton parmaklarda muhabbeti bizde yanlış anlaşıldı, ciğerci kedisi durumuna geldi. "Aa bak gitmiş James Tyler'a o paraları dökmüş ama ben çok iyi gitarist olduğumdan Squier gitarıman aynı sesi çıkartıyorum."
Senin pahalı dediğin adam için normal bir fiyattır. Öncelikleri farklıdır, senden çok daha fazla para kazanıyordur vs. Neyse
Tyler'dan çıkaran Squier'dan da çıkarır, korkma. Adamın derdi başka ve demek ki parası var alıyor. Kimse evde çoluk çocuk ekmek beklerken tefeciden borç alıp Suhr gitar satın almaz. Hiç sanmıyorum.
Amfi vs tamam, kimse kalkıp da benim mg15 o metroamp kadar iyi ses veriyor demez herhalde. O işler için para harcamak lazım evet ama gitar olayı bambaşka. Bu video'dan ben hiçbir şey almadım, tamamen geyiğine yapmış adamlar zaten belli ki.

özel mesajla halledilcek bir durum yok. tutumunuz ortada. forumu temsil eden yöneticiler farklı standartlar belirleyip farklı uygulamalarda bulunuyorlar. bi düşünmek lazım bütün bunları kim başlattı? ben başlatmadım orası kesin. sen bana cümlelerime büyük harflerle başlamıyorum diye gereksiz bir uyarıda bulunmasaydın ben oturup bir başka yöneticinin yazdığı yanlış kelimeyi ( yanlış değil şaka yaptım deniliyor öyleyse de ciddiyetsiz başlığı) eleştirmezdim. ama elimde değil çifte standart ya da otoriteler tarafından yanlış uygulama görünce susmayıp cevabımı yapıştırasım geliyor.

Çok haklısınız. Grundar ile de konuştuk, forum kurallarında da açıkça belirtildiği için onun verdiği karar daha doğru. Bu sebepten dolayı bu mesajınıza gerekli uyarı verilmiştir. Lütfen bundan sonra Türkçe yazım kurallarına daha fazla dikkat ediniz, gençlerimize daha iyi örnek olunuz. Konu hakkındaki hassasiyetinizi gördüğüm için sizin de bu hususu destekleyeceğinizden eminim.

İş, aş, rock n roll !

5dR74A.jpg

Geri