Ampliden Köprü Yayı Sesinin De Gelmesi Sorunu

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda metaltrrocker tarafından 20 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

1. Merhabalar Turkrock sakinleri.
    Başlıkta belirttiğim sorunu biraz açayım. 2-3 gün önce strat gitarımı Ibanez Tbx-15r ile o.d kanalda çalıyordum. Ne olduysa tam da hatırlamıyorum ama ampliden sanki reverb spring yayları aşırı titriyormuş gibi bir ses duydum(Bilmeyenler için: Spring reverbli ampliler çalışırken ampliyi hafif sarsın, ne demek istediğimi anlayacaksınız. ya da bknz:Spring Reverb). Tanrım!!! dedim. Noluyoruz spring reverb e mi bir şey oldu. Yok bir şey olmamış. Benim gitarım mı dandiktir, kulaklarımın pası mı silindi bilmiyorum ama gitardaki köprünün yaylarının titreşimi manyetiklere aktarılıyor ve bu ses ampli den geliyor.
    Bu durum ritm çalarken oluyor. 8 yıldır yalap şalap çalıyorum yeni de başlamadım gitara tuşe de değişmedi :)
    Acaba ben mi tuşeyi abartıyorum? Gitar mı aşırı titriyor yoksa manyetiklerde mi sorun var?
    Manyetiklerden şüpheleniyorum bir süre idare etsin diye ebayden 10 dolara aldım. Dandik ötesi olabilir, picguard soyulmaya başladı bile. Ama idare ediyoruz .
    Yarın kısmetse sınavlar bitiyor, bir kayıt alıp sorunumu şenlendireceğim.
    Böyle bir sorun yaşayan oldu mu? Çözüm var mıdır?

2. yayların bağlantı noktalarına bu iş için uygun yağ damlatın. umarım sorununuzu çözer

3. Serum lastiği (artık bulabilmeniz neredeyse imkansız) ya da akvaryumculardan hava hortumu alıp, bunları yay uzunluğunda kesip her bir yayın içine koyun. Alternatif olarak pamuk tıkma vs de olabilir. Sorununuz çözülecektir.

4. Yayları bir şekilde izole edip denerim yarın. Bu her stratta böyle mi ki?
    Tremoloyu pek kullanmıyorum aslında iptal de edebilirim sabitleyerek.

5. Benimkilerde var, hava hortumunu kullanacaksanız yayları sökmenize de gerek yok, kolayca giriyor.

metaltrrocker bunu beğendi.
  6. Yayların içine birşeyler koyarak engellenebilen bir durum. Ben 5 yay kullanıyorum gitarlarımda. Ancak gergin oldukları için sanıyorum böyle bir durumla karşılaşmadım. Sadece sustain durumunda feedback e dönüyor ses-ki bu da sevdiğim bir olay-. En mantıklısı sünger oluyor ama....

*Gitarla ilgili bambaşka bir durumda olabilir çok düşük bir ihtimal. Yeni tel taktıktan sonra telin uçlarını kesmemek de aynı sese yol açabiliyor mesela :)

7. Yayların içine keçe ya da pamuk.

8. Yay sa çözülür de; Trussrot kırıldığında da benzer bir ses çıkarıyor.

9. Ağzından yel alsın:)
    Yok ya trusrod sağlam sesin kaynağı yaylar.
    Alta sünger benzeri koruma koydum iki kat. Ses kesildi baya.

10. Son durum
    uploadfromtaptalk1429608651444.jpg uploadfromtaptalk1429608666756.jpg

11. dikktaimi çekti topraklamayı iptal mi ettiniz ?

12. Topraklama duruyor da kablo alttan kenardaki deliğe gittiği için fotoğrafta görünmemiş.

13. Yay süngere daha çok temas etmeli

14. Grundar

Grundar Forum Yöneticisi

890
    1,293
    9,255
    Konu ile ne kadar ilgili bilemiyorum ancak gitarınızla ilgili yapacağınız ilk upgrade'niz tremolo bloğunu değiştirmek olsun...Belki bu sorunun kaynağı bu değildir ancak ton olarak ciddi fark yaratacaktır...

Sevgiler ve saygılar...

15. #Aynen blok bayağı ince. Yeni bir gitar alma durumu olduğu için biraz ağırdan alıyorum modifiyeyi.
    #Sünger şu haliyle de baya iş gördü. Ama biraz daha takviye yapabilirim.

Grundar bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş