Tel Yüksekliği?

Selam arkadaşlar.Konuyla ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi iletip sorumu sormak istiyorum:).
Gitarım ibanez js2400wh.5 6 ay oldu satın alalı ve dün ilk kez telleri değiştirdim.Aynı kalınlıkta 009 tel ile değiştirdim yalnız hiç bir ayarla oynamadığım halde 15 ve 18.perdeler arasında ince mi telinde bend yaparken nota sesi kesiliyor.Fakat 14 ve 19.perdelerde sorun yok.Sadece o dediğim aralıkta o sorun var.Ne yapmam gerekir?Neden çıkmış olabilir bu sorun? İyi günler herkese..:)

Merhaba :) 009 tellerin ust tellerinde degisik kalinliklar olabiliyor. 42 veya .46 seklinde iki farkli ust tel opsiyonu var. Eger ust teli yanlislikla 42 yerine 46 aldiysaniz veya tam tersi olmussa buyuk ihtimalle floyd un ayari kacmistir. Oncelikle floyd rose un govdeye paralel olup olmadigini kontrol edin. Ikinci bir ihtimal sap ayari ama hemen olacak gibi gelmiyor bana o yuzden dusuk bir ihtimal . Ve son olarak floydun saddle yuksekliginden kaynaklanabilir. Onun haricinde aklima gelen baska bir durum yok. Ki yuksek ihtimalle 1. secenekten kaynakli bir probleminiz oldugunu dusunmekteyim

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler cevabın için.Floydun saddle ayarından tek tel kaldırayım diye uğraştım yalnız gene de sorun devam etti.Floydun ayarını nasıl yaparım başka?Tellerin yüksekliğini fazla arttırmak istemiyorum.Bir de floyd rose üzerinde 2 tane alyan ile gevşetilen yer var.Biri üst tarafta biri alt.Saat yönü tersinde yükseltiyor.Tek taraflı biraz yükseltmeli miyim öncelikle?Yoksa arkadan floydroseun gitara vidalarla saplandığı yeri mi gevşetmeliyim?

Selam, öncelikle yeni takım tel gerginliği farklı olur muhtememeln köprü ince ayarını etkilemiştir sap ayarın standart ise hiç değişikliğe gerek yok çünkü bahsettiğiniz perdelerde sap ayarının etkisi minimum entonasyon ayarları yapılması gerekiyor daha önce yapmadığınızı varsayıyorum luthier yardımı alabilirsiniz yada tellerin, köprünün, ayrıntılı fotolarını ekleyin konuya resimlere bakarak yrdımcı olabilecek arkadaşlar vardır.

Merhaba sorun kopru yuksekliginde degil koprunun ne pozisyonda durdugunda. Floydun metal plakasi gitara paralel durmali. One veya arkaya egimli ise eger bu problemi yasamaniz olasidir. Onu gitarin arkada govdeye baglayan vidalarla ayarlayabilirsiniz. Bahsettiginiz pivot olusturan vidalarin ayarini degistirmeyin. Ancak @Painkiller in dedigi gibi eger daha once yapmadiysaniz bilen birine goturup orda ogrenerek sonraki sefer kendinizin uygulamasi daha uygun olacaktir. Biraz problemli bi islem cunku,

resim1.jpg
Floyd paralel durmakta.Genelde farklı kalınlık tele geçtiğim zaman oluyor o problem.İlk kez böyle bir problem yaşadığım için sordum.Saddledan yaparak biraz sorunu azalttım ama azaldı yani düzelmedi tam anlamıyla:).Sanırım tel yüksekliğini biraz arttırmam lazım.

Resimde siyah renk ile gösterdiğim yerden yükseltmemde sakınca var mı?Tek taraflı yükseltsem mesela ince tellerin olan taraftan?Yoksa eşit mi yükseltmeliyim illa?

Teller üzerindeyken o vidaları çevirmen bıçaklara zarar verebilir öncelikle bunu söyleyeyim.İkinci olarak eğer floyd yayları akordu yapılmış paralelliği bozacak şekilde gövdeyi çekiyorsa ordaki gücü azaltıp tellere vermen gerekli birazını.Önce yükseklik ayarla sonra telleri tak,daha sonra akordunu yap ve floyd yaylarının çekim gücünü paralel pozisyon elde edene kadar azalt yada arttır.
Son olarak eğer belli perdelerde bend yaparken oluyorsa fretlerde sorun vardır büyük ihtimal düzgün çakılmadı yada traşlanmadı.

Teller üzerindeyken o vidaları çevirmen bıçaklara zarar verebilir öncelikle bunu söyleyeyim.İkinci olarak eğer floyd yayları akordu yapılmış paralelliği bozacak şekilde gövdeyi çekiyorsa ordaki gücü azaltıp tellere vermen gerekli birazını.Önce yükseklik ayarla sonra telleri tak,daha sonra akordunu yap ve floyd yaylarının çekim gücünü paralel pozisyon elde edene kadar azalt yada arttır.
Son olarak eğer belli perdelerde bend yaparken oluyorsa fretlerde sorun vardır büyük ihtimal düzgün çakılmadı yada traşlanmadı.

sanırım tel değiştirmeden önce herhangibi bir bend problemi vs vs sorun yokmuş o yüzden fretlerde sorun yoktur tamamen rutin ayarlamar zaten bu gitarda fret işçilik hatası pek olası bir durum değildir diye düşünüyorum.

Geri