Feridun Düzağaç

'Sanatçı ve Gruplar' forumunda bay ukala tarafından 21 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. Feridun Düzağaç 10 Ekim 1968'de Adana'da doğdu. İlk kez Mersin'de bir grubun solisti olarak şarkı söylemeye başladı. ilk kez 1988'de aynı üniversitede okuduğu dört arkadaşıyla kendi müziklerini üretmek ve kendi şarkılarını yazmak için kurdukları TINI grubuyla başladı. İlk bestesi Özdemir Asaf'ın Lavinya şiiridir. 1990 yılında yine aynı üniversitedeki 13 amatör şair arkadaşıyla İlk Rüzgar adını verdikleri antolojik formatlı şiir kitabında yazdıklarını yayınladı ve fırsatını bulup, iki yıl uzattıktan sonra 1992 yılında Çukurova Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İşletme bölümünden mezun oldu. 5 yıllık paylaşımının anısına kaydettikleri TINI demosu 1994 Kasımında Öğrenci İndirimi adıyla Ada Müzik ten yayınladı. 1995 Ocak ayında Sevgi Güryay'la hayatını birleştirdi. Aynı yılın Aralık ayında babası Salih Mete Düzağaç'ı trafik kazasında yitirdi ve askerde yazdığı şarkılarını topladığı Beni Rahatta Dinleyin albümünü 1997 Ocak ayında, İstanbul'da yazdığı şarkılardan oluşan ikinci solo albümü Köprüden Önce Son çıkış 1998 Temmuz'unda çıkardı.

  1999 2 Kasım'da baba oldu, kızı Tuya Naz dünyaya geldi. 2000 yılında yayınlanan Bülent Ortaçgil'e Saygı albümüne onun Sevgi şarkısıyla konuk oldu. Tam 33 ay sonra yine tamamen kendi şarkılarından oluşan Tüm Hakları Yalnızlığıma Aittir albümü; 2001 Mayıs'ında Universal Neşe Müzikten çıktı. 2003 yılında ise Orjinal Altyazılı albümünü çıkarttı. Bu albümle sanatçımız hakettiği yerlere yavaş yavaş geliyor düşüncesindeyiz. 2004 Ağustos ayında ara albüm ve konser kayıtlarından oluşan Uzun Uzun feridun Düzağaç'ı çıkarttı.

  Feridun Düzağaç 2004 yılında 100 den fazla konser e de imza atıp yurdun dört tarafına konserlere gidip büyük bir başarıya imza attı. Ayrıca sanatçımız Temmuz 2004 de yapımına başlanan Gece 11.45 adlı film için kolları sıvadı. Film ise Mayıs 12 2005'de Gösterime girdi.

  Feridun Düzağaç 2006 yılının başında ocak 4 de ise 5. stüdyo albümü olan Bir devam filmi/siyah beyaz Türkçe dublaj'ı çıkartı. Sanatçımız ayrıca 29.09.2006 tarihinde vizyona giren 2 Süper Film Birden filminde rol aldı.

  2008 yılı 22 Ocağında ise 6 albümü olan Uykusuza masallar albümü çıktı. Sanatçımız yeni albüm ile ilgili olarak; "Perdeleri çekilmiş sırça köşkünde neredeyse acı hüzün ve yalnızlığıyla beslenen bir şarkı yazarı” tanımlamasına karşı durmaya çalışan daha gerçekçi daha basit, alaycı, gülmeyi hiç değilse gülümsemeyi başarmış şarkıları da barındıran bir albüm" diye söz ediyor.

  bütün albümlerini bu linkten inceleyebilirsiniz.

  Feridun Düzağaç Albümleri - Feridun Düzağaç
   
  patlakkulak bunu beğendi.
 2. İlk ismi duyulmaya başladığında Depresyondayım adlı parçasıyla ünlenmişti. Bir süre bazı kesimler çok dalga geçti "böyle şarkı mı olur" gibisinden. Ancak o kesimler şimdi Feridun Düzağaç için yanıp tutuşuyor. Gittikçe müziği ve söz yazımı gelişti. Feridun Düzağaç bence bu piyasanın eli yüzü düzgün, kendince belli bir ağırlığı olan sanatçılarından biridir. Hemen hemen her şarkısını severim ancak "Lavinya, Depresyon, Nadas" bu üç şarkının sözleri de müziği de bence unutulmayacaktır...
   
  tunckk bunu beğendi.
 3. Türk pop müziğinin nefes alınabilen bir kaç vahasından biridir bence. Ama rock olabilmek için müziği fazla normal, düzgün, emniyetli
   
  tunckk ve patlakkulak bunu beğendi.
 4. Güzel adam güzel. Piyasaya tutunmak için gitarları biraz arkaya alıyor aranjörler. Accik daha sert olsa kimse sevmezdi. Ülke böyle.
   
 5. Ben severdim.
   
  FATRUCCİ bunu beğendi.
 6. Şarkı söylemese, şiir okusa müzik üstüne bence...
   
 7. Köprüden Önce Son çıkış albümünü çıktığı hafta almıştım hala dinlerim..
   

Bu Sayfayı Paylaş