Luthier'e Giderken Gerilmek

'Müzik Endüstrisi' forumunda Shonage tarafından 24 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar, çeşitli sebeplerden dolayı Türkiye'nin en iyi Luthier'lerinden sayılan üç usta ile gitarlarım ile ziyaretlerimiz oldu. Hatta yarın yine uğrayacağım ama ne zaman Luthier'e gidecek olsam geriliyorum stres oluyorum. Size de oluyor mu? Dişçiye gitmek gibi düşünün, ya derdimi yeterince anlatamazsam, acaba yanlış şeyler mi istiyorum, gitarı bırakmamı isterse vb. Hatta en son gittiğimde esprileri ile ilgili gitmeden uyarıldığım ustaya baya malzeme verdim sazan gibi içerde endişeli boş gözlerle bakarken "tamam giderbilirsin artık halledicem ben" diye sepetlenmeden çıkamadım dükkandan. Çıktıktan sonra bir çok jeton düştü. Geri gidesim geldi kaçırdığım, gülmem gereken yerler vardı şimdi yapsam diye. Sorunlar konuşularak daha rahat çözülürmüş size anlatayım bari dedim.
  Sevgiler
   
  antbalci bunu beğendi.
 2. Gitarla ilgili ufak tefek işleri kendiniz yaparsanız, daha meşakatli işleri anlatmanız da daha kolay olur... Kendinizi de daha rahat hissedersiniz...
   
 3. O da ayrı sorun pek ellemek istemiyorum ayarları iyice bozarım diye.
   
  john bunu beğendi.
 4. sempatik bi başlık olmuş. bazılarında gerilmekte haklısınız. bazen en iyi usta dediğimiz adamlar çok garip saçmalıklarda bulunuyor. keşke elde gelse hepsini kendimiz yapabilsek. rahmetli anneannem derdiki '' çükünü kes ye ama paçacıya minnet etme''
   
  gkaykaya97, devastator, Wasp ve 7 kişi daha bunu beğendi.
 5. Bizim o en çok bilinen luthierlerimizde fender/gibson custom shop ustalarında dahi olmayan bi ego mevcut. O yüzden normaldir...
   
  J-P, CMB, Osxfang3 ve 8 kişi daha bunu beğendi.
 6. Çoğu zamanda işler aceleye geliyor. Çünkü herkez işim acele diye geliyor. Kışın dolan taşan Kulak-Burun-Boğaz doktoru gibi.
   
 7. Bizim butun ustalarimiz matrak takiliyor nedense cozemedim.Hatta birtakim cok iyi adamlar iscilik sifir halde islem yapip para aliyorlar yuzsuz yuzsuz.İyi ustalarda var.benim tercihim Fatih ustadan yana.isini saglam yapiyor,matraklik dedigimiz olayin cilkini cikarmiyor ve her gittigimde bilgilenip donuyorum.siz anladigim kadariyla endiseleniyorsunuz "oyle mi olur ? Ya bu olursa ?" gibisinden o dusuncelerle giderseniz markette bile gerilirsiniz ya :)
   
  Shonage bunu beğendi.
 8. Aslında biraz yaşayıp gördükçe gerildim galiba. Bir keresinde tel yüksekliğini düşürtmek için verdiğimde usta çalışırken kendi kendine "bodostlama gircez artık" demişti. mesela hala bilmem klavye ayarı için Truss Rod ayarlanırken telleri gevşetmek gerekirmi diye gevşetmemiştide.
   
 9. Ben sadece maddi olarak geriliyorum giderken çünkü bazen komik rakamlar söylüyorlar :D
   
  wolkN, blink, Wasp ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 10. Şimdi ki ustanızdan memnunmusunuz peki ? :)
   
 11. Ben Yüksel ustayı severim ama firmaların çalıştıkları Luthier'ler farklı olunca mecburen gidiyorsun diğerlerinede.
   
 12. Dünya malına o kadar düşkün olmayacan hem sakınan göze çöp batar :D Şaka bir yana youtube da o kadar çok bilgilendirici video var ki araştırırsan. Daha oraya gitmeden işin ne kadar süreceğini bilmen lazım. 2 seneye yakın gitar çalıyorsan 100 liraya bir gitar al ve üzerinde şunları yapmayı üzerinde öğren :

  Tel değişitmek
  Entonansyon ayarlamak
  Sap ayarı
  Köprü ayarı
  Eşik değiştirmek ( Yapamıyorsan bunda gidebilirsin ama öğren ucuz bir gitarda )
  Burgu değiştirmek
  Manyetik değiştirmek

  Bunların hiçbiri çok zor riskli şeyler değil. Eşikde dikkatli olmaz gerekebilir. Sap ayarında da yönergeleri dikkatle anlamış olman lazım. Hatta gitarın kullanım klavuzuna bak mesela PRS'de truss rod çift taraflı hareket edebiliyor daha az döndürmen lazım filan.
   
  devastator bunu beğendi.
 13. Benim en çok öğrenmek istediğim şey sap ayarıydı. Bir gün Fatih Abinin yanına gittim. Adam işi gücü bıraktı teknik, uygulama ne varsa gösterdi anlattı. Sonra gitarın sap ayarını bozup bak görüyor musun bozuk? Bakıyorum bakıyorum göremiyorum ayarsızlığı. Iyice bozdu tekrar bak dedi yine göremedim. O gün kendimi mal gibi hissetmiş ve acayip utanmıştım hala sap ayarı yapmayı bilmiyorum :l
   
 14. o adam sen işi öğrenemeyesin diye böyle bir girişimde bulunmuş zaten :)
   
 15. Ucuz gitarlarda klavye çok fazla ayar kaldırmıyor. Telleri yaklaştıramıyorsun cızlamaya başlıyor. Bir telin en alt yüksekliği diğer teli tutmuyor. İyi gitarlada pek cesaret edemiyorum. Benim de en çok öğrenmek istediğim klavye ayarları.
   
 16. Ben çoğu şeyi kendim yapmaya karar verdim. Yapıyırum da sıkışınca google youtube turkrock :)
   
 17. Yahu şimdi oldu mu bu zamanlama? Ne diye okuduysam bu başlığı? Öğleden sonra fret tesviyesi için bıraktığım gitarı almaya gidiyorum. Ustayı dün aradım, hazırmış. Gayet rahat bir adamım ama şimdi gitarı bakmadan alan ben bir saat didiklerim usta kovuncaya kadar. :D

  Şaka yapıyorum tabi. :D

  Kesinlikle dünya malına bu kadar da bağlanmamak lazım. Nasıl ki hastalanınca aklımıza Amerika'ya gitmek gelmiyor; bırak oraları doktora bile gitmeyip etraftakilerin lafıyla tedavi oluyorsak gitarda da ustaya ve bahtına güveneceksin.
   
  Shonage bunu beğendi.
 18. Ben laubali adamı hiç sevmem. Benim bu gibi işlerde tercihim Kadıköy yakasında Feridun Tanrıkut (MRC guitars)... En ufak bir ciddiyetsizliğini görmedim, çok da titiz çalışır.
   
 19. Ya valla sonuçta bir işletmeye gidiyorsun ben güleryüz ve sıcak samimi karşılama isterim. İşçilik ve insanlık olarak Fatih abi vazgeçilmezimdir. Yani Şahkulu'nun gülü dür :D
  @Nova Custom Guitars
   
 20. Dişçiye gidince derdini anlatmaktan mi korkuyosun yoksa ağrı olmasından mı? Luthier ile alakası nedır tam?
   

Bu Sayfayı Paylaş