Steven Wilson

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda antbalci tarafından 27 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. Aynı çağı paylaştığımız için şanslı hissetmemiz gereken, insan üstü üretkenliğe sahip müzik dehası. Besteci, multi-enstrümantalist, ses mühendisi. 1967 Lonrda doğumlu, 1993 görünümlü. Diskografisi sayfalarca uzuyor. CV'si ise sinir bozucu derecede uzun.

  Çalıştığı bazı müzisyen ve gruplar, Yes, jethro Tull, King Crimson, Opeth, Anathema. En tanınmış grubu ise Porcupine Tree. Wilson, 2008'den beri solo albümler yapıyor. Grubunda 2014 itibari ile bulunan müzisyenlerden bazıları da Gutherie Govan ve Marco Minnemann dersem Steven Wilson adını duymamış forum sakinleri koltuklarında biraz doğrulur sanırım.

  Son albümü "Hand. Cannot. Erase." 'in (böyle araları noktalı yazlılyor) eleştri puanlarını bir ileteyim isterseniz.
  Meta Critic 87/100, Allmusic, 5,5/6, All About Jazz 5/5, Classic Rock 8/10, The Guardian 5/5, Metal Hammer 7/8, Record Collector 5/5. Peh.

  Kendisi hakkında ansiklopedik ve popüler bilgiler her yerde fazlasıyla mevcut. Bunun yerine ben size fanı olduğum bu adama duyduğum hınç ve saygıdan, hayranlık ve küçümsemelerimden, nefret ve sevgimden (kendisinin haberi yok, tavşan-dağ) dem vurmak istiyorum. Tabi herkes Steven Wilson hakkındaki fikirlerini ve az bilinenleri paylaşırsa çok sevinirim. Şimdi yatayım ben. Devam ederim.
   
  Son düzenleme: 27 Nisan 2015
 2. Vallahi bu adam çok tehlikeli.. Hele ki Guthrie Govan ve Morco Mİnnemann'ıda gruba kattıktan sonra iyice çoştular. Hem seviyorum hem nefret ediyorum hem çok saygı duyuyorum hem kıskanıyorum.. Çok garip duygular içindeyim.. :)
   
  antbalci ve oldiesngoldies bunu beğendi.
 3. Prodüktörlüğünü yaptığı gruplar haricinde, Porcupine Tree ile öyle güzel işler yapmıştır ki.
  "Bir şarkıyı dinlerken aynı anda hem Pink Floyd hem King Crimson hem de Camel dinliyormuş gibi hissetmek mümkün müdür?" sorusunun yanıtıdır bu grup. Müziklerindeki o psychedelic ruh modern kayıt teknolojileriyle buluştuğunda tadından yenmez bir hal alıyor. Çok başarılı diye sayabileceğimiz o kadar çok şarkıları var ki.

  Ayrıca Steven Wilson'un sesi de hayli güzeldir. Kıskanmamak elde değil.

  Benim de Wilson'la tanışma noktam Guthrie Govan'dır. Bi Türkiye'ye gelseler de onları aynı sahnede görsek.

  Porcupine Tree ve Opeth yüzünden de PRS'lere karşı ciddi bir ilgimin başladığı da acı bir gerçektir.(Bir bu marka eksikti!)

  Favori şarkım:


  Bu da Wilson'ın solo albümünde Govan'ın eli değen şarkılardan:
   
  mtash, antbalci ve crushhh bunu beğendi.
 4. Bence Guthrie Govan kendı bulmus oldu:) Aman yanlıs anlasılmasın hani adam zaten buyuk gıtarıst ama böyle bır projede gormekten hem keyıf aldım hemde tam ''bence'' Guthrıe Govanın o yaratıcılıgı çok çok ön plana cıkmıs..
   
  antbalci ve oldiesngoldies bunu beğendi.
 5. Govan ı biraz kısıtlamış, pek shred kafasında birisi değil, tarza uydurmayı başarmış, drive home solosu efsanevi.
  Yeni albümden 3 years older ve ancestral favorilerim, son olarak;
   
  oldiesngoldies bunu beğendi.
 6. Yukarıda Wilson'un seyirci ile İspanyolca konuştuğu videoda, kendisini ilke kez gülerken gördüm. :)
  Ayrıca anlamadığım şeylerden biri de Porcupine Tree gibi muhteşem bir grubu neden sonlandırdığı. Yeterince söz hakkı mı yoktu, grup müziğinden sıkılıp solo kariyer mi yapmak istedi? (Bunu şaka olarak yazdım) Zaten Porcupine Tree'nin Wilson'un solo projesi olduğu, her şeyi kendisinin yazıp çizdiği çok netti.
   
  oldiesngoldies bunu beğendi.
 7. Sabah sabah iyi geldi bu başlık... :)
  O zaman bende Steven Wilson ile ilk tanıştığım yıl olan 2009 yılına ait albümünden bir parçasını paylaşayım.
   
  antbalci ve oldiesngoldies bunu beğendi.
 8. Bence sadece o isim altinda is yapmaktan sıkıldığı için bitirmiştir. Yoksa dediğiniz gibi Wilson'la PT bir olarak anılırdı.
   
  antbalci bunu beğendi.
 9. Karanlık bir kişilik vesselam.
   
 10. Bu parça ile Porcupine Tree hastası olmuştum.. Bateristi Gavin Harrison ayrı bir vakaydı.. Yeni işlerine bakılırsa çitayı ulaşılmaza taşımaya kararlı..
   

Bu Sayfayı Paylaş