Hepsi Mi Sıfırdan Farksız ?

'Forum Meydanı' forumunda ahmetgulenler tarafından 27 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. Söz konusu ilanların kaynağı olan malum site; hani var ya, varis çorabı satan...
  Yahu arkadaş, bizim bilmediğimiz bir gelenek, örf, adet falan mı var, her ilana aynı şeyi yazma zorunluluğu mu getirildi ?
  Genel olarak ilanların başlıklarına ve içeriklerine bir bakın, emin olun hemen hepsinde şunları göreceksiniz,
  -Sıfırdan farksız
  -Sıfır kadar temiz
  -Hiç kullanılmadı
  -Sadece kontrol için kutusu açıldı
  -İlk günkü kondisyonunda
  ...
  Sanırsın bütün millet fabrikadan halka satış yapıyor. Ama ürünü almaya gelince iş değişiyor tabi. O zaman başlıyor ruhumu saran nağmeler "abi şurasında ufacık bir çiziği var ama inan hiç sıkıntı yaratmıyor" "abi bak ufacık bir çatlak ama sese hiç etkisi yok" "abi bunun klavyesi yok ama..." "abi son muayenede motordan parça artmış, onları da yanında hediye veriyorum" (yok artık...:dead:)
  İki ihtimal geliyor aklıma: ya bizim milletimiz çok akıllı, ben bunu her şekilde saplarım diyor ya da cidden aptal, herkesi de kendisi kadar aptal sanıyor.
  Sizce..?
   
  Wasp, mrtkp, oldiesngoldies ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 2. pazarlık sünnettir (y)
   
  ogulcaan ve ahmetgulenler bunu beğendi.
 3. -Sıfırdan farksız
  -Sıfır kadar temiz
  -Hiç kullanılmadı
  -İlk günkü kondisyonunda

  Bunu diyen insanı hep anlamışımdır gerçekten ekipmanlarını çok temiz kullanan ve koruyan insanlar gördüm ancak;

  -Sadece kontrol için kutusu açıldı

  neden birisi sadece kutusunu açıp kontrol edip, sıfır aldığı bir cihazı daha düşük bir fiyata satmak istesinki? Belki istisnalar olabilir cihaz beklediği gibi çıkmaz istediği performansı alamaz ancak bu tarz çok fazla ilan mevcut.
   
 4. Ben de satın aldığım ve ileride elimden çıkarmayı düşüneceğim ürünleri temiz kullanmaya gayret ederim ama hiçbir şey kullanıldıktan sonra ilk günkü halini muhafaza edemez.
  Benim anlatmak istediğim, bu tür sınıflandırmaların artık klişeleşmiş olması ve herkesin ürününü satmak için aynı yöntemi kullanıp gizlediği kusurları satış aşamasında çaktırmadan, ince ince yedirmeye çalışması.
   
  crimson, sereftalasci, Kerem ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 5. Bir de kullanılmış ürünü "sıfırdan farksız" diyerek, "sıfır" kategorisinde listeleyen insanlar var. Kardeşim hediye falan bakıyorum belki, senin ilanını kullanılmamış ürünlerle beraber görmek zorunda mıyım ben? :banghead:
   
 6. Şimdi adamın sattığı şey gitar. Yani %80'i odun olan bir şey. Sıfırdan farklı olmaması için yalnızca vidalarının yada perdelerinin biraz aşınmış olması gerekiyor. Bunların olmadığı tonla gitar olabilir mi e az çalınmışsa heves sonucu alınmışsa filan yüzlerce olur. Nesine şaşırıyorsunuz bunun anlamadım ?
   
  sade_78 bunu beğendi.
 7. Sanırım sen konunun içeriğini anlayamadın.

   
 8. - Aleti bilen bilir.
   
 9. .... çünkü ben ruh hastasıyım beş altı bin liralık malzemeyi sırf çalışıyor mu diye kontrol edip kutusuna koyup, aldığım fiyatın altında satmaktan zevk alıyorum.
   
 10. Tabiki yalan. ama mesela alet edevatlardaki çizilmeleri falan önemsemem ben. İşlevselliği daha önemli bana göre
   
  BrainPoor ve ahmetgulenler bunu beğendi.
 11. sıfırdan farksız diyerek bir çok ürün sattım doğruymuş dediler teşekkür ettiler, sıfırdan farksız denilen bir çok ürün aldım ve hakikatten dedikleri gibi çıktı teşekkür ettim. O nedenle satıcıların kullandığı terminolojileri eleştirmek bana çok mantıksız geliyor. Ama yok '' bilen bilir '' , '' sıfırdan farksız'' gibi cümlelerden sadece sıkıldığımız için satıcı eleştirmenin haksızlık olduğunu düşünüyor ve sansüre davet olarak algılıyorum. Siz dürüst vaad edilen bir alışveriş yapıp yapmadığınıza bakın bence, Abartılı ilanlar ve alışveriş yaptığımız kişiler hakkında bölümü zaten forum da aktif.
   
 12. Değişmez klişe (y)
   
 13. Onu ben de denemek istiyorum, değişik bir kafa olmalı :ROFLMAO:
   

 14. Bambaşka bişey. Bana da kısmet olmadı ama sahibinden.com da bol bol mevcut. Adam workstation klavye almış mesela motif xf 88 tuş sadece denedim diyor. 10 milyarlık, dünyanın en komplike enstürmanını sırf çalışıyor mu diye neden satın alır bir insan? Sanki test labı var vatandaşın. :)
   
  BrainPoor ve ahmetgulenler bunu beğendi.
 15. Yazdıklarınızın bir kısmına hak veriyorum, benim de alıp sattığım çok temiz ürünler oldu tabi ki. Ancak benim anlatmaya çalıştığım çok farklı bir nokta. Bu tür süslemeler o kadar klişe oldu ki, ürünü içler acısı durumda olanlar bile bu kelimelerle göz boyayıp teslimatta da kusurları sanki önemsizmiş gibi yutturarak ticaret ahlakını ayaklar altına alıyorlar. Benim gönderme yaptığım kitle bu tür tatlı su kurnazları.
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 16. Kesinlikle... ancak ben yine de "ürünüm kusursuz" iddiası ile gelenlerin ufacık kusurlarını görsem dahi sırf dürüstlükten uzak bulduğum için alışverişi iptal ediyorum.
  Yalanın büyüğü küçüğü olmaz benim gözümde.
   
 17. O tatlı su kurnazları her zaman her yerde karşımıza çıkacaktır, bu doğanın kanunu gibi birşey. Bu gün herkes de ilanına bu cümleleri yazmıyor zaten :) gerçekten sıfır ayarındaysa yazıyor. Ha dediğin gibi araya giren parazitler , ürününü olduğundan farklı anlatıp kar edeceğini sanan akıllılar ; onlarında ömrü çok uzun olmuyor zaten bu camiada.
   
  ahmetgulenler bunu beğendi.
 18. Şimdi ,sözkonusu ilanlardan birinin sahibi de benim.İzahı gerekirse ,sıfır olarak satın aldığım ekipmanlarımın bir kısmını sıfır kondisyonda korumaya özen gösteririm.Her zaman kullandıktan sonra orjinal poşetlerine ,tozunu alarak kaldırırım.Hastalık olarak nitelendirilebilir bu durum belkide.Fakat satış yapacağım zaman ,ürünümün ikinci el fiyatlarında satılan hemcinslerinden ayrı tutulması satıcı olarak kesin hakkımdır.Adam sıfır fiyatı 1000 tl olan, potansları kaybolmuş ,çazık çuzuk pedalı 600 liradan satışa çıkaracak ,benim elimdeki ürün '' sıfır kondisyonda'' kullanılmış ,her zaman tozu pası alınmış ,nazik davranılmış ,kutulu faturalı ,600 lira fiyatla mı alıcı bulacak ? Herkesin ürününün temizliğine satıcı olarak referans olmasına elbette görmeden güvenilmemesi gerekiyor ,fakat benim gibi ,malına canı gibi bakan satıcıların da mallarının ayrı tutulması için bahsi geçen sıfatlarla ürününe referans olması gerekiyor ve diğer ürünlerden ayrı fiyatlandırma yapması gerekiyor diye düşünüyorum.Bu şekilde zaten ''ölücü'' diye tabir ettiğimiz ,''pazarlık sünnettir''ci arkadaşlardan sıyrılma ve malı hakettiği fiyattan satma imkanımız olabiliyor.
   
  ahmetgulenler ve sade_78 bunu beğendi.
 19. Benim de su anda aktif olan boyle bir ilanim var. Ihtiyacim olmadigi halde sirf meraktan aldim. Itiraf ediyorum bir iki kere kullandim. Daha sonra ambalajina koydum. Bu kelimeleri kullanan herkesi ayni kefeye koymak yanlis. Tabi ki sattigi urunu oldugundan daha farkli gostermeye calisan art niyetli saticilar da var.
  Baska bir forumda da kizim icin almis oldugum playstationi satiyorum. Bu alet garantisini kutusunda doldurdu desem abartmis olmam. 3-5 kere kullanildi. Mesela bu cihaza sifirdan farksiz tabirini kullanmam. Alisverislerimde karsilikli memnuniyet onceliklidir. Bu yuzden en ince detayina kadar anlatmaya calisirim.
  - Beni bilen bilir :)
   
  ahmetgulenler ve sade_78 bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş