Internet Radyolarının Günümüzdeki Önemi

'Müzik - Genel' forumunda transylvania75 tarafından 29 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. Internet radyosu denildiğinde bir zamanlar küçümsenen, burun kıvırılan amatör birilerinin hobi olarak yaptığı işler akla gelirdi. Dinleyici kitlesi olmayan, kar amacı gütmeksizin düşük kaliteli kayıtlar çalan web sitesinden öteye gitmezdi çoğu dinleyici ve müzisyenin gözünde. Ancak durum artık hiç de böyle değil.

  Dijital devrim ve kayıt teknolojisinin her eve girmesiyle 1990’lardan sonra tüm dünyada müzisyen patlaması yaşandı. Bir zamanlar milyon dolarlık stüdyolarda büyük firmaların finanse etmesiyle sadece “seçilmiş” gruplara bahşedilen teknoloji zamanla ev stüdyolarında kısmen elde edilebilir hale geldi. Tabi ki bu teknolojiye sahip olmak aynı kalitede iş çıkarmak anlamına gelmiyor, söz konusu teknolojiyi kullanmayı bilmek, kayıt, miks, ya da mastering gibi her biri uzmanlık konusu olan işlerin de hakkını vermek gerekiyor. Ancak bu konu başlı başına ayrı bir yazı konusu. Neticede single ya da albüm yapmak kolay hale geldi, bunu müzik piyasasının kıyısından bile geçen herkes bilir. Yapılan işlerin kalitesi çoğunlukla düşse de Indie denilen tarzın doğuşu da bu döneme denk geldi. Hiçbir plak firmasına bağlı kalmadan müzisyenler albümlerini hazırlayıp satabilir hale geldi. Bu dönemde kurulan birçok “Indie” plak firması bu hızlı dönüşümler içinde tutanamasa da günümüzün bağımsız firmalarına rehber oldular.

  İşte tam bunlar yaşanırken internet yavaş yavaş her evde yerini almaya başladı. Başlangıçta çoğunlukla DJ’lik hayalleri kuran ama bu hayalini gerçekleştirememiş ya da geçmişte DJ’lik yapmış kişilerin internet sayesinde hayata geçirdiği projeler olarak türedi internet radyoculuğu. Lisans problemi, telif hakları gibi nedenlerle resmi olarak yayın yapan internet radyoları ağırlıklı olarak “Indie” gruplara yer verebiliyordu. Aksi örnekler varsa da internet radyoları genel olarak büyük bir yatırım gerektirmediğinden ve görünüşte herkesçe yapılabilir olduğundan uzun bir sure ciddiye alınmamıştı. Ama dünya değişiyordu. Dünün billboard’ları altüst eden gruplarının modası geçiyor, farklı ve alternative müzik türleri hakimiyeti ele geçiriyordu. Internetten korsan mp3 indirme nedeniyle satışlar dibe vuruyor, Metallica Napster’a dava açıyor, buna rağmen albüm üzerine albüm yayınlanıyordu.Bu kadar grup ve müzisyenin ortaya çıkması radyoculuğun ve tüm müzik sektörünün gidişatını değiştirdi. Dünyada bu kadar sayıda şarkıya (ne kadar iyi olursa olsun) evsahipliği yapacak kadar FM yayın yapan radio istasyonu yoktu ve bu rüzgarla yeni radyolar kurulsa da çıkan album sayısıyla yarışması mümkün değildi. En fazla gündemi işgal eden, albümleri satış rekorları kıran grup ve müzisyenlerin bile radyolarda çalınma oranı dibe vurdu. Bazıları listelerin bile dışında kaldı.

  Her sektörde olduğu gibi müzikte de bir üretim söz konusu. Üretimin sonucunda ortaya çıkan albümleri de bir ürün olarak değerlendirirsek yeni çıkan her ürün gibi tanıtılmaya ve duyurulmaya ihtiyaç vardır. Geçmişte bu işi yapan radyolar, televizyonlar ya da dergilerin elinde tanıtılmayı bekleyen çok sayıda ürün olunca alternatif yollar bulmak zorunlu bir gereksinim. Bugün Bon Jovi bile olsanız yeni bir albüm piyasaya çıkardığınız zaman tanıtmak zorundasınız, ne varki arkanızda plak firmanız ve cebinizde bol paranız varsa bunu yapmak çok zor değil. Ancak daha yerel ya da yolun başındaki bir müzisyenseniz, ya da gündemden düşmüş geçmişte başarı kazanmış az kazanan bir grupsanız işiniz iyice zorlaşıyor. Çünkü mainstream dediğimiz ve Türkçe’ye ana akım olarak geçen genel medya içinde yer bulmanız neredeyse imkansız. Dünyanın en iyi albümünü bile yapsanız çok ciddi PR çalışması ve para harcamanız sonucunda sektörde önemli bir konumu olan ve büyük kitlelere yayın yapan radyolarda playlist’e girebiliyorsunuz. Özellikle genç müzisyenler için umut kırıcı bir durum. İşte tam bu noktada bu açığı internet radyoları kapatıyor.

  Bugün internet radyosu küçümsenecek bir kavram değil. Diğer radyolarda şans bulamayacağınız için tek şansınız olduğundan dolayı değil, artık sektörde bir konumları olduğu için. Üst satırlarda bahsettiğim nedenlerden dolayı artık ünlü gruplar ya da müzisyenler de bu platformları fazlasıyla ciddiye alıyor. Bir örnek vermek gerekirse Londra’da sadece internetten yayın yapan ARFm’de Steve Price gibi bilindik ve profesyonel DJ’ler çalışıyor, canlı yayına David Coverdale gibi sanatçıları bile çıkartabiliyor artık. Reklam alabiliyorlar. Lisanslama eskisi gibi problem değil ve yayın politikası doğrultusunda her gruba yer verebiliyorlar. Artık kayıt kalitesi önemli bir kriter. Çok amatörce yayın yapan bir radyo değil ise internet radyolarında kötü kaydedilmiş, mastering’i belli bir standardın altında parçalar yer bulamıyor.

  Spotify, Deezer ya da iTunes ve benzeri dijital çağ nimetlerini artık bilmeyen kalmadı. Internet radyoları da bunlar gibi mobil cihazlardan dinlenebildiği için bence FM’den çok daha fazla insana ulaşabiliyor. Çünkü Tunein vs uygulamalar sayesinde İstanbul’da yolda giderken akıllı telefonunuz ile Texas’ta yayın yapan bir country istasyonunu bile canlı olarak dinleyebiliyorsunuz. Bu radyoların büyük çoğunluğu airplay sonucunda bir telif ödemesi yapmıyor ancak burada teliften gelecek komik rakamlara takılmak yerine ulaşabildiği kitle açısından değerlendirmek daha mantıklı kanımca. Herkesçe bilinen Spotify’ın bir şarkı her dinlendiğinde hakları tamamen size aitse 0.0008 dolar (bu hesaba gore şarkınız 10.000 kez dinlendiği takdirde 8 dolar) ödediği gerçeğini dikkate aldığımızda müzisyenlerin işin telif değil reklam boyutuna odaklanması çok daha mantıklı görünüyor.

  İşin bir diğer yönü de bu radyolardan bazılarının plak firmaları tarafından takip edilmesi. Bir yerde veri tabanı gibi kullanıyorlar. Güçlü bir plak firmasının bir gruba kanca atması için bugünün şartlarında iyi bir albümden çok daha fazlasını gerektirse de sanatçının adını duymaları ya da takibe almaları bile bu radyoların bir getirisi olarak düşünülebilir.

  Teknolojinin gelişimi ve dünyadaki tüm şirketlerin düşük maliyet odaklı bir yöne kayması sonucu yakın gelecekte internet radyoculuğu FM’in pabucunu dama atacak gibi çözüküyor. Hem sosyal medya ile birlikte daha kolay yürüyebilmesi hem de kitlesinin giderek genişlediği göz önünde bulundurulduğunda internet radyoculuğunun ülkemizde de çok daha fazla ciddiye alınması gerektiği kanatindeyim.

  Sevgiler
  Serhan Akalın
  Internet Radyolarının Günümüzdeki Önemi | Serhan Akalın
   
  gkaykaya97, Asr.Rh ve Kutay_ bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş