Türkiye'deki Internet Servis Sağlayıcılarına Baskı Kurmalıyız

İnternetinizde bir sorun var videolar yavaş - sürekli buffering'e girip duruyor, online oyunlarda donmalar, takılmalar mevcut ancak hıztesti yapıyosunuz her şey normal gözüküyor. Müşteri hizmetlerini arıyorsunuz onlar da oradan yüzeysel "kontrollerini" gerçekleştriyor ve yapabilcekleri bir şeylerinin olmadığını hat değerlerinizin normal olduğunu söyleyip size haksız yere işkence çektirmeye devam ediyorlar. Bunun nedeni internetin sadece bant genişliği hızından ibaret olmadığıdır. Hani internet hızları var ya 4 mbit 8 mbit bilmem kaç mbit diye işte onlar bant genişliği hızlarınız ve hıztesti yaptığınız sitelerde size bunun ölçümünü verirler.

İşin bu internet servis sağlayıcıları tarafından gizlenen kısmı internetinizin kalitesi ve hızı aynı zamanda ping, jitter ve packet loss değerlerine bağlıdır. Her internet servis sağlayıcısı müşterisine bant genişliği hızı ne olursa olsun 0% packet loss , 100ms değerin altında bir ping ve 1ms - ile 3 ms aras yani tek haneli ve 1 e yakın bir sayıda jitter değeri sağlamak zorundadır. Bu terimlerin neler olduğunu ve ne işe yaradıklarını neyi gösterdiklerini açıklamadan önce internetiniz için bu testi yapmanız gerek

122300785.png

benim kullandığım adres pingtest.net ve aldığım değerleri görüyorsunuz. Tüketici olarak bu konuda aşırı derecede bilinçsiz bi toplumuz. Böyle olunca bu internet servis sağlayıcıları tepemize biniyorlar ve bizi ezbere cevaplarla ayakta uyutuyolar. Hakkınızı mutlaka aramalısınız. Bu konuda terimleri açıklayan, manüel olarak bu testi nasıl yapabilceğinizi bu değerlerin sizden mi servis sağlayıcınızdan mı kaynaklı olduğunu nasıl anlayabileceğinizi daha sonra başlığı editleyerek anlatıcam. Bu sırada bu testi yapıp internetinde sorunu olan forumcuların yorumlarını okumak için aceleyle başlığı açıyorum.

Benimkisi de TTNet ama FiberNet bu. 24 Mbps'e kadar olan paket, 23 Mbps'de benimkisi, speedtest te yaptım. 2 Mbps de yükleme hızı var ama superonline da fena gözükmüyor açıkçası.

Ping süresi iki nokta arasındaki mesafeye göre değişir. Türkiye'deki bir sunucuyla aranızdaki ping süresi 10 msden düşük olacaktır. Sunucusu Türkiye'de bulunan bir siteye dos komut istemi üzerinden ping siteadi.com yazıp ping atarak daha gerçekçi sonuçlar elde edebilirsiniz. Yurtdışındaki bir sunucuyu pingleyip 1-3 ms yanıt almanız mümkün değil zaten teknik olarak. Ping süresi tamamen coğrafi mesafe ile alakalıdır. Mesafe ne kadar yakınsa o kadar düşük ping yanıtı alırsınız. Bu internet bağlantısının kalitesiyle ilgili bir gösterge değildir. Ancak ping süresi daha iyi olan servis sağlayıcıları vardır. Adsl altyapısı bu konuda en kötüsüdür hala bakır telefon hatları kullandığı için. Ben uydunet veya fiberoptik altyapı kullanan başka bir sağlayıcı tavsiye ediyorum.

Uydunet ile verdiğiniz linkten aldığım sonuç şu şekilde fakat 400 mil mesafe var arada. Bunun en iyi bağlantıyla bile 1-3 ms olması imkansız zaten.

122302101.png

Son düzenleme:
Ben uydunete geçtim geçen ilk gün gidip gelme vardı düzeldi şuan. 25 mbit 150gb akn + kablo tv 79 TL sözleşmesiz. Ttnete hala bakır altyapılı internete 80 üstüne birde 20 tl tel parası verenler var. Uydunet adam olsa altyapısını şimdiye baya genişletmişti ve bayağı müşteri kapardı. Ama o kafa yok malesef. Superonline şuan fiber döşemeye başlamış ama onlarda ttnet gibi sömürgen bir firma olduklarından çokta önemli bir durum değil.

Ping süresi iki nokta arasındaki mesafeye göre değişir. Türkiye'deki bir sunucuyla aranızdaki ping süresi 10 msden düşük olacaktır. Sunucusu Türkiye'de bulunan bir siteye dos komut istemi üzerinden ping siteadi.com yazıp ping atarak daha gerçekçi sonuçlar elde edebilirsiniz. Yurtdışındaki bir sunucuyu pingleyip 1-3 ms yanıt almanız mümkün değil zaten teknik olarak. Ping süresi tamamen coğrafi mesafe ile alakalıdır. Mesafe ne kadar yakınsa o kadar düşük ping yanıtı alırsınız. Bu internet bağlantısının kalitesiyle ilgili bir gösterge değildir. Ancak ping süresi daha iyi olan servis sağlayıcıları vardır. Adsl altyapısı bu konuda en kötüsüdür hala bakır telefon hatları kullandığı için. Ben uydunet veya fiberoptik altyapı kullanan başka bir sağlayıcı tavsiye ediyorum.

Uydunet ile verdiğiniz linkten aldığım sonuç şu şekilde fakat 400 mil mesafe var arada. Bunun en iyi bağlantıyla bile 1-3 ms olması imkansız zaten.

1-3 ms dediğim şey ping değildi yalnız. Jitterin 1 -3 ms gibi bi şey olması gerektiğini söylemiştim. Ayrıca aynı İSSden aylar önce 100 msi geçmeyen bir ping alıyordum. Mesele ping de değil. CMD'den girip tracert tamamladıktan sonra router ve modemime ping atıyorum paket kaybı 0%. Bu iki İP'den sonrakiler ttnetin İP'leri ve bunlara ping attığımda 4% gibi rezil bir packet loss mevcut. Bu şekilde online oyun oynamak imkansız. Dediğim gibi zamanında gayet iyi değerler alıyordum bu sonradan böyle oldu. Alt yapıya suç atıyosunuz bakır kablo hatlar falan diye. Aynısını ttnet de söylüyor ancak altyapı bakır telefon kablolarından ibaret değil. Ttneti server dolapları santralleri falan da alt yapıya giriyor. Kablolara suç atıp işin içinden sıyrılmaya çalışıyolar. Madem öyle ne diye internet paket seçenekleri mevcut adamların? 8mbit 16 mbit diye? 16 mbit istesen o hızı alamayınca alt yapı uygun değil napalım oluyor. Ama seçtiğiniz yüksek hızlı paketi de ona göre ücretlendirmeyi iyi biliyolar.

mbit ile bahsettiğiniz jitter ping vs değerleri çok farklı kavramlar. Biri saniyede indirebileceğiniz veri miktarı, ping ise sunucuya kaç ms de eriştiğiniz, ki bu coğrafi mesafeyle alakalı tamamen. Server dolapları santraller alakasız. Nasa sunucularını bakır kabloyla kullansanız yine aynı kötü sonucu alırsınız. İş birazda tüketicide bitiyor. Doğru seçimi yapmak gerek. Gördüğünüz gibi 1-3 ms arası jitter değeri alan kullanıcılar da var.

Bu ping süresi karşı sunucuyada bağlı deiğil mi? Uzaklık dışında sunucunun gücüne?

Sunucu gücüyle alakası yok. Ping sadece iki nokta arasındaki erişimin kaç msde kurulduğunu gösterir. Altyapı daha iyiyse daha kısa sürede kurulur bağlantı ama asıl etmen mesafedir. Sunucu gücü sitedeki sayfaların sunucu tarafında oluşturulmasındaki sürede etkilidir sadece.

Tabi ki sunucunun gücüne bağlı mesafe falan hikaye.

Bu sektörde çalışan biriyim ve sahip olduğunuz bilgiler tamamen yanlış.

mbit ile bahsettiğiniz jitter ping vs değerleri çok farklı kavramlar. Biri saniyede indirebileceğiniz veri miktarı, ping ise sunucuya kaç ms de eriştiğiniz, ki bu coğrafi mesafeyle alakalı tamamen. Server dolapları santraller alakasız. Nasa sunucularını bakır kabloyla kullansanız yine aynı kötü sonucu alırsınız. İş birazda tüketicide bitiyor. Doğru seçimi yapmak gerek. Gördüğünüz gibi 1-3 ms arası jitter değeri alan kullanıcılar da var.

Sunucu gücüyle alakası yok. Ping sadece iki nokta arasındaki erişimin kaç msde kurulduğunu gösterir. Altyapı daha iyiyse daha kısa sürede kurulur bağlantı ama asıl etmen mesafedir. Sunucu gücü sitedeki sayfaların sunucu tarafında oluşturulup karşıya gönderilmesindeki sürede etkilidir sadece.

Bu sektörde çalışan biriyim ve sahip olduğunuz bilgiler tamamen yanlış.

Siz belli ki benim ilk yazdığım şeyleri okumadan yazmaya girişmişsiniz. Ben bunları başlığı açtığım ilk yazımda belirttim zaten. Hatta konu bant genişliği değil. Ping Jitter, ve Packet Loss. Bu sektörde olduğunuz belli zaten kullanıcının kabahtli olduğunu vurgulayıp durmanızdan. Bilgilerim tamamen yanlış falan da değil. Mesafe arttıkça elbet ping de artar çünkü sunucuların belli bi kapasitesi var. Ankara istanbul yolunu bugatti veyronla mı daha hızlı gidersiniz Tofaşla mı? Şimdi bana diyin de göreyim. Mesafe asıl etken iki araç da aynı hızda aynı sürede gider diyin. Sektörde kimin çalıştığı belli zaten. Bu işten hiç anlamayan tipler çalışıyor. Müşteriyi de salak, enayi sanıyor.

Yok mesefade önemli çünkü Dota oynadığımdan biliyorum :) Seçtiğim server bizden uzaklaştıkça ping oranı artıyor :)
@uncanny ;
Söylediklerin mantıklı.

Aynı şekilde dandik sunucuya sahip bir Türk serverına bağlansanız, Almanya serverına bağlandığınızda aldığınız pingden çok daha yüksek pingle oynayabilirsiniz. Türkiye yerine Almanya server'ı tercih etmez misin o zaman? Ben de dota 2 oynuyorum BF3 oynuyorum. BF3 en güzel örneği bunun. Türk serverları 80 - 90 ping üstüyken Alman serverları çok daha kaliteli çok daha düşük pingli.

Internet servis sağlayıcı sekötüründe çalışmıyorum. :) Ping sadece networksel bir durumdur. Sunucunun işlemcisi, ramı, kapasitesi vs alakasızdır. İki ethernet kablosu arasındaki bağlantı süresidir sadece. Sunucu %100 işlemci kullansa çalışamıyacak halde olsa bile ping attığınızda aldığınız ping süresi değişmez. Bu sadece ve sadece networksel bir konudur. Bir sunucu çok daha düşük ping yanıtı verip, sunucu yükü fazla olduğu için size verileri çok geç iletebilir ama.

Internet servis sağlayıcı sekötüründe çalışmıyorum. :) Ping sadece networksel bir durumdur. Sunucunun işlemcisi, ramı, kapasitesi vs alakasızdır. İki ethernet kablosu arasındaki bağlantı süresidir sadece. Sunucu %100 işlemci kullansa çalışamıyacak halde olsa bile ping attığınızda aldığınız ping süresi değişmez. Bu sadece ve sadece networksel bir konudur.

Biz hayal görüyoruz dimi burada? Yükselen Pingler, artan packet kayıpları bunların hiçbir şekilde server dolabıyla alakası yok tabi. Her şey mesafeyle alakalı :D

Biz hayal görüyoruz dimi burada? Yükselen Pingler, artan packet kayıpları bunların hiçbir şekilde server dolabıyla alakası yok tabi. Her şey mesafeyle alakalı :D

Evet server dolabı buradaki en alakasız etmen. Mesafe ve network altyapısındaki sorunlar da pingi yükseltebilir. Fakat serverın içi, yani ram işlemci, harddisk vs tamamen alakasızdır ping süresinde. Network altyapı kapasitesindeki darboğazlar vs de pingi yükseltebilir.

Evet server dolabı buradaki en alakasız etmen. Mesafe ve network altyapısındaki sorunlar da pingi yükseltebilir. Fakat serverın içi, yani ram işlemci, harddisk vs tamamen alakasızdır.

Serverlarına bakım çalışması yapma zamanı yaklaşan blizzard oyunlarında neden gittikçe artan bir ping mevcut o zaman? Mesafe aynı mesafe. Kablo aynı kablo. Server ın hiç bir etkisi olmadığını söylüyosunuz. TTnetle bu sorunu yaşadığım zaman bana geri dönüş yaptıklarında ki bunu aylar önce bi kere düzelttirebildim. Bana dedikleri şuydu server dolabınız arıza yapmış gereken işlemi yaptık. Ben 0 ms ping alabilirim diye bir iddiada bulunmuyorum. Mesafenin bir etken olduğunun ben de farkındayım. Ama normalin dışında anormal yükseklikte bir ping, averaj ping değişiminde yani jitterde yükselme yaşamaya başlamak serverla alakalıdır.

Geri