Bilgisayarınızda Bir Arıza Mı Var?

'Forum Meydanı' forumunda 7r7 tarafından 2 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

 1. 7r7

  7r7

  Bu konuyuda sorununu göster türkrockcı şeklinde düşünün. Her türlü yazılımsal ya da donanımsal arızalarınızı, şu paraya hangi ekipman? Ya da performansım düşük, işlemcim çok ısınıyor ne yapmalıyım? gibi sorunlarınıza bu konu altında çözüm arayalım.
   
 2. İlk soru benden gelsin. Hard disk dizel motor gibi har har çalışıp duruyor. Sürekli, hiç durmadan, 7/24! Format attım, virüs programı lisanslı ve güncel. Durum değişmedi. Hadi buna da tuşedendir deyin.
   
 3. HDD kaç yıllık? Marka/Model nedir? Bad Sector olabilir bazen hard diskler sesli okuma yapıyor ne kadar uğraşırsan uğraş ses düzelmez
   
 4. Sesin HDD'den geldiğine emin misin ağabey? HDD kaç yıllık olursa olsun, iç kısmı nasıl olsa havasız/hava almayan bir yer olduğu için zamanla böyle ses yapması söz konusu olmaz. Çıkan ses vınıltı biçimindeyse ve periyodikse diskte "bad sector" olabilir. Yahut HDD'yi düşürmüşseniz/sarsmışsanız kafa yerinden oynamış da olabiilr.
   
 5. Pek bir problemim yok sayılır dicem ama mac mini de 8+2Gb ram olmasına rağmen çok kolayca 3gb a kadar düşüyor boş ram. Bi de monitörün ayağı kayıp olduğu için duvara yaslanmış şekilde tıtuyorum. Onun yanında bilgisayardan olmayan ses sorunum var. Evdeki duvarlar çok ince olduğu için kısık seslerden şikayet alıyorum. Bre mütahit alçıpan yapsan böyle ses gitmezdi be.
   
 6. windows 8 kullanıyorum sadece yeniden başlattığımda yeniden başlatılıyor yazarken donup kalıyor sorun ne olabilir
   
 7. Bilgisayar tamircilerine güvenim zıfır! :)
  Laptobum ani ısınmalarda tak diye kapanıyor. Termal macunu yepyeni. Samsung un tasarımlarına tüküreyim. Hyperthreading kapalı, işlemci gücü yüzde 95 limitli.
  Ancak bu sayede Çılgınlar gibi render alabiliyorum.
   
 8. Benim çok başarılı bir anakartım var ama işlemci soketindeki bazı teller eğrildi. Kıl gibi hepsi düzeltmek cok zor. Asus servisinemi göndermem lazım?
   
 9. o hardiski bir başka harddiske imajlamakta fayda var. ömrünü tamamlamak üzere. bende de aynısıı oldu önemsemedim sonra 6-7 yıllık birikimim çöpe gitti
   
 10. Servise göndersen de düzeltmezler. Soketi komple değiştirirler. Amd soketlet bu konuda avantajlı. Soketler komple plastik olduğu için bükülmüyor. :D
   
 11. Soket bükülmedi ki. İşlemcinin altına değen teller eğrildi. Çok yumuşak ve küçük olduklarından düzeltmekte beni aşıyor. Soketi değiştirmeyede varım 700 lira para vermiştim canavar gibi anakart.
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 12. @orkopasa ,@programci_84 Hard diskler bir çift Samsung 1000 GB 5400 rpm.2010'da aldım. RAID 0 kurulu. Tarama yaptım fiziksel hata yok. Her zaman gürültülü çalışıyorlardı. Fakat artık sürekli çalışıyorlar. (Sesin kaynağı kesinlikle hard diskler, eminim)
   
 13. Soketten kastım o. En garanti çözümü dediğim gibi soket değişimi.
   
 14. Üstad büyük ihtimal besleme entegresinde bir sorunun var yeni nesil işlemcilerin en baş sorunu
   
  metaltrrocker bunu beğendi.
 15. Sırf onun için de tamire göndersem yedekte bilgisayar yok, bu boost olayını da hiç sevemedim. En iyisi bir 50 yıl daha beklemek daha iyileri elbet çıkacaktır :?)
   
 16. Kaça patlar acaba işlemci i7 2600
   
 17. ctrl+alt+ delete yapın. Task manager'den Performance tab'ı altında Resource Monitor butonu olması lazım. Ona tıklayın, oradan Disk tabına bir bakın MsMpEng.exe diye bir exe çalışır durumda mı. Orada yoksa overview kısmına bakın yine MsMpEng.exe için. Bundan varsa o zaman çözümü anlatayım.
   
 18. Bu windows 7'li sistemlerde yeni çıkan problemlerden. search index denen bir zıkkım var, bu bozulunca hard disk devamlı çalışıyor, yazıyor-siliyor-okuyor. Üstte bahsedilen msmpeng virüsü değil ise şunları kapatmanızı tavsiye ederim:
  Disable Search Indexing In Windows 7

  Hatta sırf bu değil, index'e bağlı içinde "search veya index" geçen diğer konuları da kapatırsanız sorun düzeliyor. Garantilidir.
   
 19. Bahsettiğim .exe virüs değil yalnız. Windows defender'ın bir ürünü ve sizin çözümünüze benzer bir şeyle alakalı. Windows defender ve microsoft essentials harddiskte açılan, değiştirilen, okunan her dosya için işlem yapmaya çalışıyor. Dosyaların çoğunluğunun olduğu disk alanı, örneğin: C: yi bu bahsettiğim Windows Defender ve Microsoft Essentials'dan devre dışı bırakırsa sorun giderilcektir diye düşünüyodum. Sanırım sizinkisi de aynı kapıya çıkıyor.
   
  aimlessmentality bunu beğendi.
 20. msmpeng virüs demedim aslında, msmpeng virüsü dedim. msmpeng dosyasını bozan bir virüs mevcut. Bu sebeple harddiski ful çalışıyor, hatta bunun cpu versiyonu da mevcut. Defender veya Essentials kapatılırsa PC her tehlikeye açık olur, onları kapatmadan çözebilmek lazım.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş