2×10 Vs 1×12 Speaker Farkları

Herkese sevgiler saygilar. Ev icin amfi arastiriyordum. Cogu forumlara goz attim, arastirdim. Blackstar HT METAL 5 almaya karar verdim. Uzerinde 1×12 celestion hoparlor mevcut. Sonra forumda blackstar HT5R 5th(5. Yil ozel uretim) gordum. Boostlayarak istedigim sert metal tonlari verir diye dusunuyorum. Fakat uzerinde 2×10 celestion hoparlor var. İnternetten arastirmama ragmen turkce kaynak veya yazi bulamadim. Eger bilen kullanan varsa bu ikisini farklari nedir, tonal acidan ne degistirir gibi sorularimi cevaplamada yardimci olabilirmi acaba? Simdiden herkese tesekkurler

Hoparlörden hoparlöre değişir. Beğendiğin amfilerdeki hoparlörler neler?

10 inch hoparlörlerde bass frekans cevabı daha az olur, çok büyük bir ihtimalle hoparlör power katının gönderdiği materyali kaldıramayacağı için amfi daha çabuk satürasyona girer. 12 inch hoparlör bana her zaman daha mantıklı gelmiştir. "Size matters" olayı yani. :p

2x10 hoparlörün 1x10 hoparlöre göre daha mantıklı bir seçim olacağını düşünmekteyim. 1x12 kabinli amfi denemedim hiç, o yüzden fikir beyan edemem. En iyisi senin ikisini de deneyip hangisi hoşuna daha çok gidiyorsa onu satın alman.

Sevgiler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cevap için tesekkurler. Ht metal 5 modelini denedim (1×12). Gayet basarili buldum. Fakat diğerini deneme şansım yok sıfırı piyasada olmadığı icin. Bende bir bilen çıkar diye sormayı uygun gördüm.
Edit: blackbird50 hoparlör varmış metal modelinde diğerini öğrenemedim ama yine blackbird olması büyük ihtimal.

hacim arayan biriyseniz 1 12 yi tercih etmelisiniz. mesela ben gibson un bass larindan yorulmus biri olarak 2 x 10 bir fender vibroverb kullaniyorum.
1 12 mesa amfimi kullandigimda dayanilmaz basslar oldugunu faarkediyorum.

yaptiginiz muzige gore cok degisir. 10 inc saturasyona daha cabuk ulasir. sonuc olarak zevktir. kimisi onu sever kimisi digerini. metal vs islere girecekeseniz durmadan 1 12 olani tercih edin. daha vintage kafalardaysaniz 2 10 u tavsiye ederim.

İkisinide denedim.Çift olan 2*10) daha hacimli gibi geldi ses,ton daha açık ve parlak.1.12 olan ise daha koyu,daha kapalı bir tona sahip.Ben de 1*12 aldım

2 10 un kabin boyutu farkliysa is degisir tabi. Dedigim gibi muzik tarzi ile cok baglantili. Tabi en onemlisi volume ile baglantili. Yuksek volume larda is degisiyor

Eski amfim 1*12 Peavey classic 30 komboydu. Bass dengesi çok hoştu ton biraz kapalı kalıyordu ama eq ile açabiliyordum
Suan kullandıgım Kafa kabinde ise 2*10 kullanıyorum bass larda'ki düşüşü hissettim ama tondaki hacim inanılmaz değişti.
Yine karar verecek olsam 2x10 olurdu.

Geri