Gitarımın Sapı Kırıldı Ne Yapabilirim

Yapıştırma işi heralde olmiyacaktır gitarın ucuyla sap zaten bir bütün olduğu için sap değiştirmem gerekecek heralde.Sap en az gene 200 tl akort burgusu teli işciliği derken 300 tl yi geçicek gitar daha 5 aylık içim acıyor taksidi bitmedi gövdesini satıp yeni bir gitarmı alayım ne yapayım bilmiyorum.Bana bir fikir verin şuan mantıklı düşünemiyorum.

Birde buradan bir önerim olucak sakın gidip 10 tl lik bir kılıf almayın gitarınıza imkanınız varsa hardcase yoksa güzel sağlam bir kılıf alın 10 liralık kılıf yüzünden gitarınız harab olmasın

http://i.hizliresim.com/zAY9JB.jpg

Son düzenleme:
Yapıştıma şeklinde olacak. Özel bir tutkal kullanılacak, gerekirse işkence denilen bir aletle bölge sıkıştırılacak. Kırık temiz ise yeniden şekil verilmesi falan gerekmez. Ki temiz görünüyor.

Kırık temize benziyor. Bence kurtulur.
Bence de kurtulur sabırlı olmak kadar bir o kadar sabırlı ve isinin ehli bir luthiere de emanet etmek onemli. Unlu halk ozani @hackeiommi zamaninda demis ki en sağlam Les Paul sapları tamir edilmiş olanlarıdır, kirilmadan önce sağlam olan saplar ise ikiye ayrılır; uzerilerinde Greco yazanlar ve üzerlerinde Heritage yazanlar:) Buradaki gitar Jackson
ama zararı yok bakarsin belki daha bile iyi olur...Bence imkanlari sonuna kadar zorlayıp saptan da kolay vazgeçmemek lazim. İyi şanslar dilerim bir yardımimiz olursa basim üstüne.

Ben luthier ile iletişime geçtim artık ne kadar masrafı olur bilemem yapamiyacaksa sap gerekirse heralde yen gitar alırım

Sağolun

Yeni gitar alacak olursanız eğimli bükümlü headstocklu gitarlardan uzak durun. Dünyanın en pahalı gitarı olan gibsonlar bile durduk yere kırılabiliyor hiç bir darbe falan almadan. Bu konuda birsürü şikayet var gibson forumlarında. Headstocku olabildiğince düz ve fretboard üzeirnden geçen tellerin headstocktaki burgu yerlerine eğimsiz, her telin birbirine paralel bir şekilde gidenlerini tercih edin. Bu işten daha iyi anlayanlar benim bu düşüncemi saçma bulabilir ancak ben az da olsa bu tür vakalarda şekilli eğimli headstockların zayıflığından kaynaklandığını düşünüyorum.

Adınıza üzüldüm geçmiş olsun öncelikle. Burdan bakıldığında tek parça kırılma olduğu için yapıştırma işlemi rahatlıkla uygulanabilir. Sağlam bir ağaç tutkalı ve işkence yöntemi ile bende gitarımın kırılan kısmını yaptırmıştım. Bir luthiere gidip rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Maliyeti en fazla 150 tl civarı tutabilir.

Yapıştırma işi heralde olmiyacaktır gitarın ucuyla sap zaten bir bütün olduğu için sap değiştirmem gerekecek heralde.Sap en az gene 200 tl akort burgusu teli işciliği derken 300 tl yi geçicek gitar daha 5 aylık içim acıyor taksidi bitmedi gövdesini satıp yeni bir gitarmı alayım ne yapayım bilmiyorum.Bana bir fikir verin şuan mantıklı düşünemiyorum.

Birde buradan bir önerim olucak sakın gidip 10 tl lik bir kılıf almayın gitarınıza imkanınız varsa hardcase yoksa güzel sağlam bir kılıf alın 10 liralık kılıf yüzünden gitarınız harab olmasın

http://i.hizliresim.com/zAY9JB.jpg
Büyük geçmiş olsun. Ben de Jackson kullancısıyım yıllardır. Bu headstock' un büyük risk getiriyor olması tartışılmaz, ben case kullanmama rağmen sürekli olarak endişe taşıyorum. Ancak kırık, kırılan yer ve kırılış şekli ile düzelecek gibi gözüküyor. Özel bir materyal kullanıyorlar bu tarz durumlar için. Bizzat tanık olduğum aynı yerden kırılmış siyah bir ibanez s serisi vakâsı vardı. Yapıldı ve şu an taş gibi gayet sağlam, görsel olarak da belli olmuyor bile. Sizinki de öyle olacaktır. Geçmiş olsun tekrardan....

Ton konusunda hiçbir eksiği olmaz. Elin değmişken bir de Seymour Duncan TB4 vs. edinip taktırırsan gitara çok daha değişik bir gözle bakabilirsin. Gitarın modeli neydi bu arada JS11 mi?

Evet Js11 gitardaki pena tıkırtılarından ve tondaki bozukluktan şikayetçiydim sanki tb4 iyi gelicek gibi.Pedal alıcaktım ama param tamire gidicek anlaşılan tamirden sonra biraz daha biriktirip bir tb-4 almayı düşünüyorum.

Geçmiş olsun hocam.

Çok zor olmayacak bir şekilde onarımı yapılabileceğini düşünüyorum. Kırığın olduğu yer sıkıntılı olsa da, kırığın şekli temiz bir onarıma imkan tanıycaktır. Ton açısından da hiç bir sıkıntın olmaz. Ancak gitarı elinden çıkarmak istediğinde, fiyatını muadillerine göre biraz daha azaltman gerekecek.

Geçmiş olsun hocam.

Çok zor olmayacak bir şekilde onarımı yapılabileceğini düşünüyorum. Kırığın olduğu yer sıkıntılı olsa da, kırığın şekli temiz bir onarıma imkan tanıycaktır. Ton açısından da hiç bir sıkıntın olmaz. Ancak gitarı elinden çıkarmak istediğinde, fiyatını muadillerine göre biraz daha azaltman gerekecek.

Sağolun.Galiba 2.elden satmaya çalıştığımda beni biraz zarara uğratır zaten tamiratı içinde zarara uğratıcak yapıcak birşey yok artık olan oldu.

Geri