Bas Gitar: Yamaha Bb Serisi Mi Cort A Serisi Mi?

'Bas Gitar ve Ekipmanları' forumunda slan006 tarafından 9 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar
  Öncelikle foruma yeni kaydoldum eğer bu konu başka yerde tartışıldıysa oraya yönlendirirseniz sevinirim. Sorum şu elimde Kore yapımı btb 405 qm var ama ben 4 telli bir bas almak istiyorum ve en az kendi gitarım kadar kaliteli. Seçeneklerim arasında yamaha bb424 ve cort A4 var. Tarz olaraksa, genel olarak alternative türkçe rock ancak yeri geldiğinde pop yeri geldiğinde biraz daha sert müzik te yapabilmem gerekiyor. bunla alakalı olarak da 1 kaç tane sorum var:
  1) Yamaha bb 424 mü cort a4 mü? ton olarak ve de kalite olarak değerlendirirseniz sevinirim. ayrıca bu gitarlar benim şu anki gitarımla (BTB 405 QM) eş değer midir? Bunların dışında başka ne önerebilirsiniz? (1000 tl yi geçmemek şartı ile)
  2) Line 6 spider jam elektro gitar amfisinin açıklamasında 2. bir enstruman olarak 2. bir gitar bas ve klavye dahil. Bu amfiye bas bağlayan arkadaş deneyimini anlatabilir mi?
  3) yamaha btb 424 ile 414 arasındaki fark nedir?
   
 2. Bu bahsettiğin iki bas gitarı deneme şansın oldu mu?
  Sap ve ergonomi olarak farklı yapıda bas gitarlar deneme imkanın varsa önce bir denemeni tavsiye ederim.
  BTB den sonra Cort A4'de daha rahat edeceğini düşünüyorum.
   
 3. BB425i ben de gözüme kestirmiştim bir ara ama denemedim yani bilmiyorum. Ben de bi soru sorayım bu konuda madem;
  Ya stiletto elite 5 ve vox amphones bass alıcam.

  Ya da artık ciğerimi de verip spector legend 5 classic veya godin shifter classic 5. Ve cortun 15 wattlık amfisiyle devam edicem. Amphone hazirana hatta temmuza kalacak.
  Herkes amfinin öneminden bahsediyor burada o yüzden kararsızım.
   
 4. 1-) Yamaha bb424 derim , sebebine gelirsek a4 sahibiydim ve özellikle klavyedeki işçilikten hiç memnun değildim, gitarı sıfır almama rağmen klavyede bir usta tarafından düzeltilmesi gerekilecekti (rötuş yapılması gerekiyordu) bu yüzden sattım. Kendimde yamaha almayı planlıyorum işçiliğin dahi iyi olacağını düşenerek.
  2-) Bahsettiğin amfide 2. bir enstrüman bağlama konusunda bir bilgim yok maalesef.
  3-) bb424 ile bb414 arasındaki en önemli fark bb424 'te tellerin arka gövdenin içinden takılabiliyor olması (Thru-body string design) ama onun dışında aksam veya sap/gövde ağacında kullanınlan malzeme yine aynı gözüküyor.
   
 5. ne yazık ki deneme fırsatım olmadı, sadece yorumları okudum youtube 'dan videolara falan baktım. Ton daha önemli benim için açıkçası. kafamdaki soru işareti şu,, ya ton olarak uymazsa ne yaparım :(
   
 6. Teşekkürler Aslankenan. Peki ton olarak nasıldı A4 belli bir karaktere mi sahip yoksa nereye çekersen oraya gelecek tarzda mı?
   
 7. benimki aktif olan modeliydi a4'ün ve üzerindeki eq ayarlarıyla istediğin tarz sesi elde edebiliyordun sadece dediğim gibi işçilikten çok memnun değildim özellikle klavyedeki yada tonundan dolayı pek bir şikayetim yoktu (y)
   
 8. A4'ün pasif olanı yok sizdeki model Action modeli miydi acaba?

  Ama dediğiniz gibi bazen artisan serileri de perde tesfiyesine ihtiyac duyabılıyor özellikle 12. perdeden sonra.
   
 9. pr_01_8044_max.png

  Şu üste gözüken modeldi benimki, bazen ismi a4 geçiyordu ama aynı zamanda ab4 olarakta geçiyor bazı yerlerde. Bende yanlış anlamış olabilirim dediğin gibi. Ama bu model gitarımda bahsettiğin gibi perdelerde tesfiye gerekiyordu o yüzden uğraşmadım elden çıkardım. (y)
   
 10. Evet Cort Action başlangıç modeli bu, Arkadaşın bahsettiğin ise Cort Artisan Serisi A4 olsa gerek.
   
  slan006 ve aslankenan bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş