Niye Türk Yapımı Amplifikatörler Yapılmıyor?

C

Curiosity

Türk yapımı gitarlar üretilmeye çalışılıyor, yine Türk yapımı pedallar ülkemizde üretiliyor gayet güzel peki niye Türk yapımı amfiler bulunmuyor?En azından niye gitar ve pedal üretimine göre daha az revaçta?Amerika'yı es geçerek söylüyorum Avrupa'nın bir çok ülkesinde bir şeyler ortaya koyulmaya çalışılıyor.Türkiye'nin bu konuda diğer ülkelerden eksiği nedir?

Bende transistörlü 350watt kolonlu amfi yaptım fakat iki ay götürdü lehim koptu bir kaç potunun yapmaya üşeniyorum :D lys geçsin full lambalı klon kafa yapmayı düşünüyorum

İnsanların müzik gibi pahalı bir hobi sahibi olabilmeleri için yeterli miktarda gelirleri olması gerekir. Çalışan kesimin büyük çoğunluğunun ve öğrencilerin 3 kuruş aylıklarıyla ay sonunu nasıl getireceklerini kara kara düşünürlerken müzik gibi bir hobilerinin olmaması yada olsa dahi uygun fiyatlı müzik aletlerini tercih etmeleri gayet normal. Bu durumda yerli üretim amfilerin oldukça dar bir pazara sahip olacakları kolayca tahmin edilebilir. Ek olarak yurt dışından gelen seri üretim amfilerin fiyatlarıyla yarışamayacakları için tercih edilme olasılıklarının da daha düşük olacağını söyleyebilirim. Dolayısıyla bu Türkiye'nin eksikliğidir evet ama sizin bahsettiğiniz yönden değil.

Piyasa dar, kar marjı düşük. Malesef bizim insanımız kadar kendi üretimini küçümseyen bir ırk yoktur mesela.
Atıyorum Blues Junior amfi sıfır olarak na kadar 2.500 TL'mi?
Aynı amfiyi çok daha iyi işçilik, çok daha iyi komponentlerle (kapasitör, direnç, çıkış transformatörü, Speaker, Lamba vs.) ile üretsen ve Türk markası olarak 2.500 TL istesen kimse vermez orjinalini alırım der :) Yani istediğin kadar iyisini yap zihniyet bu.

Temiz iscilikle calisan Mersin'de Turkay ve Esref Beyler var. Sanmiyorum ki iscilikleri ucuz olsun. Malzemelerin de cogu yurtdisindan geliyor. Dolayısıyla amfinin girdileri de pahali. Talep hic yok denecek kadar az. Hele ki sen bi kafanda özellikleri belirle, bu insanlarin kapisini cal. Vakitleri var mi ogren. Eger yapmaya da hevesli olurlarsa fiyatini en sonunda konus. Kafana yatarsa hic durma. Hele ki Soldano Lucky 13 gibi bir amfi yaparlarsa hic kacirma.

Temiz iscilikle calisan Mersin'de Turkay ve Esref Beyler var. Sanmiyorum ki iscilikleri ucuz olsun. Malzemelerin de cogu yurtdisindan geliyor. Dolayısıyla amfinin girdileri de pahali. Talep hic yok denecek kadar az. Hele ki sen bi kafanda özellikleri belirle, bu insanlarin kapisini cal. Vakitleri var mi ogren. Eger yapmaya da hevesli olurlarsa fiyatini en sonunda konus. Kafana yatarsa hic durma. Hele ki Soldano Lucky 13 gibi bir amfi yaparlarsa hic kacirma.

Soruyu soran arkadaşımız. Kim amfi yapıyor kaça yapıyor diye sormuyor. Neden yapılamıyor diye soruyor.
Eşref"de Türkay'da çok çok güvenilir ve çok iyi işler yapan insanlar. İşçilikleri de kullandıkları malzemeler de üst düzey ve fiyatları da çok daha ucuz. Mesele de burada zaten. Tüketicinin bakış açısı. Fiyatları gerçekten hak ettikleri nokta da satış yapsalar iç piyasada fiyatları pahalı bulacaklar. Yani kar marjı düşük ve piyasa dar. O açıdan yetenekli insanlar bu sektöre yatırım yapıp girmiyorlar. Kısacası karın doyurmuyor ve hak ettikleri değeri bulamıyor. Eşref bey Klon Centaur klonu yaptı. 260 TL'ye kargosu dahil. El yapımı 80'e yakın komponent var. İçini açıp bakın, öyle hobi cihazlarına benzemiyor. Orjinal Klon Centaur 1.000 USD ya da muhadilini yapan firmalar 250-350 USD fiyata satıyorlar. Diyebilirsiniz ki fark vardır. Hem çok iyi bir gitarist olan hem de iki cihaza da sahip bir kullanıcının yorumu (Başar Tözüm) karşılaştırma yapıp aralarında minik farklar o da bazı ayarlarda var diyor ve fiyat oranı 100 Dolar biri 1000 dolar oluyorsa. Ortada bakış açısı ile bir sorun vardır. Eşref beyin pedalının değeri benim gözümde 350 USD'lik pedalla aynıdır. Fakat bu fiyata iç pazara satış yapmaya kalksa satılmaz. Mesele bu.

El yapımı PTP amplilerden bahsedildiğini varsayıyorum.

İşi bilen birisine güvenli bir işçilikle sıfırdan custom bir ampli yapmak için bence minimum 100 saat (çok mütevazi bir tahmin) civarında bir süre lazım. Saatine minimum 15 TL gibi bir rakam verseniz (bu da bence son derece mütevazi) , kaliteli (ama butik olmayan) malzemelerle BJ benzeri bir ampli bence kolay kolay 3.000TL altına çıkmaz.

Ampli yapmakta bir şey yok. Sorun maliyetleri indirebilmekte. Maliyetleri indirebilmek için de hacim oluşturmak lazım. Hacim olduğunda üretim prosesleri mümkün olduğunca standartize edilebilecek ve malzeme tedarik imkanları artacak ve fiyatları düşecek. Türkiye'de tedarik işleri zor ve ampli yapanlar büyük ölçüde dışarıya bağımlı. Ben doğru dürüst çıkış trafosu yapabilecek yer bulamadım mesela. Trafo kapağı bile yok bizde (ben bulamadım en azından, tanesi 4$'dan Çin'den getirttim).

Örneğin Ceriatone hem ürün paleti hem de fiyatlarıyla bu işe girmek isteyen bir firma için benchmark olabilir.

Yapılacak amfiler marshall ya da benzeri bir markanın klonu olmaktan öteye gidemeyeceği için, bu klonların da orjinalinden pahalıya malolacağı için, orjinalini daha ucuza almak varken kimse klon almayacağı için yapılmıyor.

Yukarıda bir kaç kişinin ismi geçmiş amfi yapan zannedersem ama bu arkadaşlar her ne kadar ucuza satıyor olursa olsun benim bildiğim kadarıyla sürekli bir üretim halinde değiller. (yanlış biliyorsam düzeltin) Yani para kazanma amaçlı bir üretim yok. Adam alıyor parçaları yapıyor, amfinin tadını alıyor bir süre sonra sıkılınca belki de maliyetinin altına satıyor. Sonra silbaştan yenisine başlıyor. Para kazanmak için yapsa fiyatlar uçar, kimse emeğini ucuza satmak istemez takdir edersiniz ki.

Diğer bir mesele de Türkiye'de gitar işini ciddiye alan çok fazla kişi yok. Olsa bile parası yok :) Dolayısı ile gitaristlerin %90'ı bir pod hd500 (ya da bütçeye göre muadili) alıp işi bitirme derdinde :D AxeFx bile analogpedal/amfi düzeninden daha ucuza geliyor. Kafa/kabin/analog pedallara 3000-5000 tl ayırabilen öğrenci adam pek görülmüş bir şey değildir herhalde memlekette. Avrupa'da çoktur 18 yaşında yatak odasına Marshall halfstack dizen çocuklar. Ben 28 yaşındayım ilk lambalı amfimi daha yeni aldım yaw. Artık çocuğum olursa o faydalanır. :)

Yapılacak amfiler marshall ya da benzeri bir markanın klonu olmaktan öteye gidemeyeceği için, bu klonların da orjinalinden pahalıya malolacağı için, orjinalini daha ucuza almak varken kimse klon almayacağı için yapılmıyor.
Klon bir amfinin yapım maliyeti Thomann.de'den almaktan daha ucuza geliyor merak etmeyin. Asıl gelişmemesinin sebebi günümüzdeki gitarla ilgilenenlerin bu fiyatları bilmemesi.

Yukarıda bir kaç kişinin ismi geçmiş amfi yapan zannedersem ama bu arkadaşlar her ne kadar ucuza satıyor olursa olsun benim bildiğim kadarıyla sürekli bir üretim halinde değiller. (yanlış biliyorsam düzeltin) Yani para kazanma amaçlı bir üretim yok. Adam alıyor parçaları yapıyor, amfinin tadını alıyor bir süre sonra sıkılınca belki de maliyetinin altına satıyor. Sonra silbaştan yenisine başlıyor. Para kazanmak için yapsa fiyatlar uçar, kimse emeğini ucuza satmak istemez takdir edersiniz ki.
İzmirde biz varız hatta bu aralar bir müzisyen için custom amfi yapıyoruz.

Diğer bir mesele de Türkiye'de gitar işini ciddiye alan çok fazla kişi yok. Olsa bile parası yok :) Dolayısı ile gitaristlerin %90'ı bir pod hd500 (ya da bütçeye göre muadili) alıp işi bitirme derdinde :D AxeFx bile analogpedal/amfi düzeninden daha ucuza geliyor. Kafa/kabin/analog pedallara 3000-5000 tl ayırabilen öğrenci adam pek görülmüş bir şey değildir herhalde memlekette. Avrupa'da çoktur 18 yaşında yatak odasına Marshall halfstack dizen çocuklar. Ben 28 yaşındayım ilk lambalı amfimi daha yeni aldım yaw. Artık çocuğum olursa o faydalanır. :)
Aç gözlü çok müzik market var Türkiye'de hocam. Birde müzikten anlamadığı kadar vergi kesen oluşumlar. :D

Sanırım bu eksiklikler biraz şunlar: Amfi yapabilecek potansiyel ve kabiliyette çok insan var olduğunu düşünüyorum. Ancak Türkiye' de bunun önce yaygınlaşması gerek. Çok pahalı olmak yerine daha ucuza da mal olabiliyor lakin mantıken "o parayı verene kadar şu markanın şu modelini alırım" diyebiliyor insan. Neden? Çünkü deneme, dinleme fırsatı neredeyse YOK. Arz talep meselesi çok önemli. El yapımı amfiler yeteri kadar arz edilemiyor ki talep görsün. Amfi üreticilerine de büyük sorumluluk ve iş düşüyor bu konıda. Doğru düzgün bir video çekmek/çektirmek için gerekli zahmeti harcamıyor ve sosyal medyayı iyi kullanamıyorlar, çekilen bir kaç video da çok düşük ses ve görüntü kalitesine sahip telefonla çekilmiş hiçbir frekansı ayırt edemediğimiz videolar oluyor, bu videolar da genellikle şahsi facebook profillerinde paylaşılıyor.

Yakın zamanda başımdan geçen bir örnek vereyim. Geçenlerde bir amfi gördüm, bu bahsettiğim şekilde çekilmiş bir videosu olmasına rağmen çok hoşuma gitti ve üreten kişi ile iletişime geçtim. Logo ve tasarım ile ilgili elimden geldiğince yardımcı olacağımı ve hiçbir ücret talep etmeyeceğimi söyledim. Çok olumlu karşılandı bu ve oturup, final haftamın ve 5 tane konserin tam ortasında hikayesi-anlamı olan 2 tane logo tasarladım. Gönderdim. O süreye kadar sürekli iletişim halinde idik üretici ile ancak gönderdikten sonra 'Elinize sağlık' gibi bir karşılık dahi alamadım malesef, üstüne mail ve bir mesaj daha attım ancak ona da dönüş olmadı tabiki :D [Beğenilmemiş olabilir elbette bu çok mümkün, ancak nezaket başka bir olay tabiki :)] Potansiyel müşteri olmama rağmen ve bunun sonrasında belkide amfi için verimli bir tanıtım yapabilecek kişilerden birisi olmama rağmen ilgisiz kalındı. Sanırım en büyük sebeplerden birisi de budur. Pek çok ürün bu tarz nedenlerle gün yüzüne dahi çıkamadan, adam akıllı kar edemeden, kimselere ulaşamadan, seri üretime geçemeden yitip gidiyor...

1-malzeme temini sorunsalı
2-malzeme temin ederken gümrükte sorgulanma sorunsalı
3-metal şase vs gibi olgularda üretim sorunsalı
4-ahşap işlerinde tolex kaplama işlerinin uzun zaman alması

Tüm bunların üstüne birde video tanıtım vs sıkıntısı var, dahası bu ürünü alacak pazarın ne yazık ki yetersiz olması... Şimdi özel yapım bir cihaz için harcanan para arge vs gibi mevzuları son kullanıcı karşılayabilecek kadar güçlü değil değil en azından bizim ülke pazarı. Dışarıya açılmak içinde servis sorunsalı ve gümrük mevzuatı var. İsterseniz Ltd. Şti olun ürün servis için yada bozulduğunda yada geri döndüğünde size bir sürü zorluk çıkarıyorlar. Yanı tüm bunlarla uğraşmak delilik. Birde iyi üreticilerin çoğu elektronik kısmının yanında tonal bilgi çalım vs gibi olgularda iyi olmalı. Boktan gitar çalan birisi bana göre güzel ve özel bir ürün yapamaz, sebebini eminim çoğu gitar odaklı müzik yapan anlamıştır. Ne cihazlar ürettik topladık modladık ve bu işleri komik rakamlara yaptık ama bir süre sonra yorgunluktan başka bir şey geçmiyor elinize. Hala kocaman metrapollerden tamir için arayanlar oluyor yapanı bırakın daha doğru dürüst servis bile bulamazken buraya köy gibi yere kargolar yağıyor.Onlara bile yetişemezken cihaz üretecek zaman bulmakta ayrı bir konu. Birde bizim ülkenin müşteri kitlesinin ilginç bir yaklaşımı var şimdi yazsam olmayacak neyse işte tüm bunlar düşünüldüğünde neden böyle olduğu kolay anlaşılır. Bir siparişin 6 ay bile sürmesi yurt dışı için normal süre bizde eziyet :) Ben bir cihaz yaptığımda yurt dışından mike yaptı bunu dediğimizde efsane olan cihazı,biz ürettik dediğimizde gelen geçen orasına burasına bok atıyor( herkes virtüoz, herkes elektronikçi ). Öyleyken böyle :)

fotoÄŸraf.JPG
Yabancı kaynaklı bir kitaptan alıntı yapıyorum.Aynı kitapta Mesa Boogie amfilerinin de modifiyeleştirilmiş (hot-rodded) birer Fender amfileri olduğu vurgulanıyor.Tabi ki bunlar ilk zamanları için eminim sonra kendi yollarını bulmuşlardır.Jim Marshall'ın yaptığı gibi yapabilecek bir Türk neden olmasın?Hala daha mümkün.

Geri