Forumda Mızıka Çalan Var Mı??

'Müzik - Genel' forumunda orkopasa tarafından 15 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba, gitarla birlikte hiç mızıka çalan var mı aramızda?
  Gitardan sonra, aklımda mızıka vardı mızıkaya başlamak istiyorum hiç çalan/bilen var mı acaba?
   
  Moriyondo bunu beğendi.
 2. Bende aynı dertten muzdaribim. Hohner Blues Harp aldım daha yüzüne bakamadım ki nereden başlayacağım konusunda bir fikrim yok. Merakla gelecek cevapları bekliyorum.
   
 3. İnşallah cevap gelir @Moriyondo :) internette videolar var öğretici alsam direkt çalabilir miyim diye düşünüyorum siz hiç çalmayı denediniz mi ?
   
 4. Internetteki kaynaklardan denedim ama olmuyor gibi :) yada sallamadim bilmiyorum
   
 5. Babam 3. Sınıftayken hohner marka almıştı bana bir tane ama nasıl olduğunu o zamanlar çözememiştim. Geçen seneye kadar evdeydi fakat şuan bulamadım. Bir ara tablarına bakmıştım mızıkanın da :D
   
 6. Hohner Marine Band im var seneler önce almıştım ama C major sadece belli gamlarda çalınıyor. Ve major ve minörlerle beraber hepsini toplamak mesele gerçekten. Onun dışında youtube daki kaynaklardan çok rahat öğrenebilirsiniz. Şimdi köşede duruyor hiç çalmıyorum. Ayrıca google görsellerden türüne göre aratıp üzerindeki notaları görebilirsiniz. Başlangıç için C major meşhurdur. Aldığın mızıka ahşap olsun plastik olmasın ona dikkat et. Hohner in uygun modellerinden alabilirsin.
   
 7. Bazın insanlar genetik olarak dillerini kolayca U harfi şeklinde katlayabiliyorlar böylece çalmak istedikleri notaların yanlarındaki delikleri kapatıp tek nota olarak ses çıkartabiliyorlar. Bence bu mızıka çalabilmenin 80% ini oluşturuyor. Siz de onlardansanız internetteki mızıkada "bend" tekniklerini izleyip öğrendikten sonra bir kaç dakika içinde blues çalmaya başlayabilirsiniz. Genetik olarak şanslı değilseniz mızıka almadan önce ayna karşısında dilinizi U şeklinde katlamaya çalışın. Bunu öğrenmek baya bi' vaktinizi alabilir ama gerçekten istekliyseniz kesinlikle pes etmeyin.
   
 8. Çok teşekkür ederim bilgiler için mızıka blues da çok iyi gidiyor baya bir merak sardı yakın zamanda alıp öğrenmeyi düşünüyorum
   
 9. Ben de zamanında denemiştim. google da yeterli döküman var. Çin malı olanları almayın. mutlaka .. tonlara göre değişik modelleri var mutlaka C majör ile başlayın. unutmayın bend yapamadıktan sonra gerisi hikaye. 15 gün çalışmama rağmen tek bir bend yapamamıştım. öyle kaldı :) çok güzel bir enstruman. kolay gelsin
   
 10. Alistiktan sonra dudaklada tek nota tutturursun. Bend mantigini cozdunmu gerisi gelir tecrubelicahil arkadasimzin dedigi gibi.
   
 11. ne bentmiş ya :D bu yabancılar her şeye bent yapıyorlar arkadaş :D
  inşallah yapabilirim çok istekliyim özellikle buddy guyın bazı şarkılarında var çok mükemmel oluyor akustik ile
   
 12. Magic Dick-Whammer Jammer bu sarkiyi dinlemeni tavsiye ederim. Benim mizikada bir numaramdir. Hele o mizika mikrofonuyla beraber o harp sesi... Canlı versiyonuda şahanedir.
   
  orkopasa bunu beğendi.
 13. On numaraymış @2015 yarın taksim tünelden muhtemelen alacağım bir tane mızıka sonra çalışmalara başlayacağım.
  Gitar gibi zaman alan bir şey mi bu acaba?
   
 14. Ben çabuk öğrenmiştim. Ama sonra sıkılmıştım. Şimdi köşede duruyor. Dilin hareket şemaları filan var bend yapmak için. Onlarla fazla sürmez. Zaten 10 delikli biraz çalsan nerde ne hangi ses var öğrenirsin. Dilinle olmasada dudağınla tek delik tutturmayı öğrenmen lazım. Bence basit ama basit olduğu kadar da harika bir alet. Alt modellerde ince notalarda bend yapamıyorsun. Pahalı modellerde oluyor o olay. Youtube dan harmonica lesson, harmonica bending lesson yazman yeterli olacaktır. Birde harp olayı var demin attığım şarkıdaki gibi. Oda zamanla mızıkaya hakim oldukça yaparsın.
   
 15. Tabi ben bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım forumda çok daha mızıkanın içinde olan arkadaşlar vardır belki onlar daha iyi yardımcı olabilir ama bende ilk aldığım dönemler baya bi kafa yormuştum üzerindeki notalara kadar.
   
 16. Biraz araştırdım major mızıka daha mantıklı duruyor. C alırsan F minor e gider. Mantık klasik. Onada göre seç mızıkanın anahtarını.
   
  Son düzenleme: 15 Mayıs 2015
 17. tamamdır hocam çok teşekkür ederim yarın bütün gün bunla uğraşırım herhalde ya öyle güzel ki insan dinlerken bile yerinde duramıyor
  hele blues da mükemmel oluyor ya
   
 18. Hangi model aldin memnun kaldin mi yeni baslicak arkadaslara fikir olur.
   

Bu Sayfayı Paylaş