Analog Pedallara Iyi Tepki Veren Amfiler

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda buchosss tarafından 15 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

 1. Dediğim gibi arkadaşlar , merak ettiğim bu . Böyle amfiler nasıl seçilir. Alırken neye dikkat etmeliyiz ve amfi ve pedal uyumlarını nasıl anlarız ?

  Biliyorum fazla soru soruyorum ama sorucak çevremde kimse yok böyle soruları
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Mayıs 2015
 2. Öyle birşey yok. Her gitarın amfiye, her amfinin od ye tepkisi farklıdır, Çok geniş bir kombinasyon bu. Sonuç kendi gitarınızla ekipmanınızla Deneyerek karar verebileceğiniz bir olay :)
   
  dream ve tecrubelicahil bunu beğendi.

 3. Amfi ve pedallar arasında uyum diye bir şey yoktur. Pedalların ve amfilerin kendilerine özgü karakteristiği vardır. Her bir farklı kombinasyonda farklı bir kolektif karakteristik ortaya çıkar. (Yazar burada deneyip görmeniz lazım demek istiyor) Ha illa da amfi tavsiyesi falan isteyecek olursan zaten birazcık bekle. Birazdan bu başlığın altına kendi kullandıkları amfinin tavsiyesini veren onlarca kişi çıkacaktır :D Tavsiyeleri okusan sanırsın ki adam gitmiş dünyadaki tüm amfi ve pedal kombinasyonlarını permutasyonlarını denemiş de tavsiyede bulunuyor.

  Geyiği bi kenara bırakacak olursam benim objektif yorumum elinde bir analog pedal seti var ise. Onları bir bütün halinde taşıyabileceğin bir çanta oluştur ve amfi denemeye giderken yanında götür. Bu işler böyle yapılır zaten. Gitarını ekipmanını alır gidersin ve gittiğin yerde bunları test ederek hangi amfiyi istediğine karar verirsin. Amfi ve pedal uyumu denince aklıma "windows 8'e red alert 1'i yükledim ama çalıştıramadım nasıl bir bilgisayar/işletim sistemi önerirsiniz gibi bir şey anladım ben. Neyseki bu gitar ve ekipman dünyasında böyle bir sorunla karşılaşmıyoruz yoksa kafayı yerdik heralde.
   
  dream bunu beğendi.
 4. Bulunduğum şehide müzik market olmadığından biraz tavsiyeler üzerinden yapıyorum alışverişlerimi . Sormak istediğim soru şuydu aslında . VOX VT20+ gibi efektleri bol amfilerdemi daha iyi sonuç alırım pedallardan , yoksa İBANEZ TBX 30R gibi efektsiz ( sanırım sadece reverb var ) amfilerden mi verim alırım yada bunun bir şey farkettirmediğimi.
   
 5. Sizede diğer arkadaşa sorduğum soruyu sorucam, farklı yorumlar duymak beni tatmin ediyor :) .Sormak istediğim soru şuydu aslında . VOX VT20+ gibi efektleri bol amfilerdemi daha iyi sonuç alırım pedallardan , yoksa İBANEZ TBX 30R gibi efektsiz ( sanırım sadece reverb var ) amfilerden mi verim alırım yada bunun bir şey farkettirmediğimi.
   
 6. Defalarca yazdığımı yeniden tekrarlıyorum. Modelleyici, içinde prosesör barındıran amfiler, boost amaçlı overdrive pedalları hariç, analog efekt pedalları ile anlaşamazlar. Normal amfilerden farklıdır onlar. Analog pedal toplayacaksan, pedallardan iyi tepki almak için normal transistörlü veya lambalı bir amfi alman gerek.
   
 7. Bu konu hakkında bilgim olmadığından ve araştırmalarımdan bulamadığımdan soruyorum. VOX VT20+ içinde prosessör barındırıyor sanırım, peki iBANEZ TBX30R ? sadece fazladan reverbi var .
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Mayıs 2015
 8. Yapılan yorumlara katılmakla birlikte ilave olarak şunun altınıda çizmek istiyorum ; bugün beğenerek aldığın bir ekipman bir süre sonra seni asla tatmin etmeyip daha iyisi için mutlaka arayışa gireceksin... Kaldı ki yıllardır ekipman değiştirip farklı arayışta olan bir sürü üyemizde mevcuttur ( bende dahil olmak üzere :D )
  Ama genel olarak şunu belirtmeliyim , üzerinde efekt bulunduran amfilerin efektleri genel anlamda yetersiz olur ve bir süre sonra sizi tatmin etmez.
  Eğer tatmin ediyor olsa idi , bu kadar analog pedal alınıp satılmaz , bir üst seviye olanı ile değiştirilmezdi.
  Kullanacağın efektler eğer chorus , flanger , delay vs ise mutlaka send returnlu bir amfi seçmelisin öncelikle...
  He lambalımı olur , transistörlümü olur yoksa seçimini hibritten yanamı yaparsın bu biraz bütçe birazda kullanıma bağlı olarak zevk meselesidir.
  Özetle doğru seçim , tek kurşun ile onikiden vurmak biraz zor gibi gözükmektedir.
  Son olarak seçim illa ki söylediğin iki amfi arasında olacaksa ben nacizane fikrimi Ibanez den yana kullanırdım.
  Kolaylıklar dilerim.
   
 9. Tabiki ne kadar alırsam alayım bir süre sonra tatmin etmicek beni ki şu anda bende o durumdayım . Aletleri sattım bir üst seviyeye geçiyorum ve araştırma yapıyorum bu konuda :D Peki bir sorum daha olucaktı size . Neden ibanezi tercih ederdiniz ?
   
 10. TBX transistörlü bir amfi, modelleyici değil. Reverbü, transistörlü amfilerin içinde fazladan konmuş bir pedal gibi düşünebilirsin. Modelleyici teknoloji ile alakası yok.
   
 11. İçerisinde digital devreli bir prosesör barındırmaması , kullanım sıklığı , tonal olarak daha dengeli olması vs vs uzar gider.
  Ama hiç Bmw alacak birine neden Mercedes almıyorsun diye sorulduğunu görmedim ;)
   
 12. Kafamdaki soruları güzel yanıtladınız , çok teşekkür ederim yardımınız için :)
   
 13. BMW ve Mercedes hakkında bilgisi yoksa bence sorması normal :D Bende o durumdayım, düşünceleriniz önemli benim için . Yardımlarınız için çok sağolun :)
   
 14. Est. Bu arada "Neden TBX" diye bir soru var. Ekleme yapayım o açıdan. Kafanızdaki rock ağırlıklı tarzlara TBX iyi uyum sağlar. Arada metale de uzanmanızı sağlayabilir bir amfi. Tonları da sağlam.

  Ondan hariç eski Marshall Valvestateler var sağlam diyebileceğim. Ama onlarda loop var mı hatırlamıyorum. Daha vintage, daha blues tarzlara yönelecek olsaydınız, Fender Frontman derdim. Transistörlü, ama içine lambalı amfi kaçmış gibi. Tepkileri çok güzel.
   
  Oranger ve dream bunu beğendi.
 15. Çok güzel tabir etmişsiniz orada ''Kafanızdaki rock ağırlıklı tarzlara TBX iyi uyum sağlar. Arada metale de uzanmanızı sağlayabilir '' benim tam olarak istediğim şey bu . :)
   
 16. Eski marshall mg100 kullandım uzun bir dönem pedallar ile müthiş anlaşıyordu. Denediğim her pedal ile iyi anlaştı emektar. Sonra yerini blackstar aldı[ht50h+112 venue kabin]. Pedal tabanlı ton meraklısı bir adamım. Amfimden yine memnunum bu anlamda daha iyi ton alıyorum, yani pedallarla iyi anlaşıyor. Deneme fırsatım olan diğer amfilerden bahsetmeyeceğim uzun süre deneyip tam olarak emin olmadığımdan ötürü.
   
 17. Marshall mg 15 en ekonomik cozum bence...
  Eski Tayvan uretimi spring reverblu cok başarılıdir
   
 18. Her amfinin tepkisi farklı olmakla birlikte ben her ne kadar kullanmayı sevmesemde FX Loop a sahip amfiler tercih edilebilir.
   
 19. FX loop u bilmediğimden biraz araştırdım ve amfilere bakmaya başladım hangilerinde var diye . Baktığım amfilerin çoğunda input , output , mp3 ve kulaklık girişleri var . FX loop barındıran bir amfi söyleyebilirmisiniz . İnceliyeyim biraz
   

 20. send- return girişi yani ama orada da seri mi / paralel mi olsun ? olayı devreye giriyor.
  netekim mükemmel bir tona ulaşmak tecrübe, zaman gerektiriyor ucuz fiyatlı birşeyler alıp deneyip bir süre sonra yine zarar etmeden elden çıkarıp yeni ekipmanlar deneyin. anlatılanları ancak o zaman net kavrayacaksınız.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş